Kış için cilt bakım önerileri

deep Harbi Aktif Üye
Kışa özel cilt bakımı önerileri, kış için cilt bakımı tavsiyeleri, kışın cildi diri tutmak için öneriler
cilt bakimi.jpg
Banyodan sonra mutlaka uygun nemlendiriciler kullanın. Hatta yıkanırken yağlı temizleyiciler, nemlendiricili sabunlar kullanılmasında yarar var. Her sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra uygun nemlendirici sürün. Kışın daha fazla nemlendiriciye ihtiyaç duyabileceğinizi gözardı etmeyin. Yıkanırken kurutmayan sabunlar, saçınız çok kuruysa yağ içeren şampuanlar kullanın. Her banyo sonrası, cildiniz çok kurumadan vücudunuzun her yerini nemlendirin. Bol su için. Biotin, çinko, folik asit, omega 3 yağ asitleri bakımından zengin beslenin. Haftada 1-2 kez, yüzü tahriş etmeyen, ölü derilerin atılmasına da yardımcı peeling (soyucu) jeller kullanın. Bunların vücut için olanları hem cildin ölü derilerini temizler hem kıl köklerindeki keratin tıkaçları ortadan kaldırır. Bu kıl dönmelerini ve batık kıl oluşumlarını da önler.

Hava şartlarına uygun giysiler seçin. Soğuklarda, çok kalın giymek yerine, ince ama kat kat giysileri tercih edin. Terleten sentetik giysiler, mantar hastalıkları riskini artırır.

Bunlardan sakının

Kışın daha depresif olduğumuz, iştahımızın arttığı kesin. Ancak her kışı yaz takip ediyor. Fazlalıklar, ihmal edilenler birkaç ay sonra göze batacaktır. Kışın:

Aşırı kalorili ve ağır yiyeceklerden
Nemlendiricisiz sokağa çıkmaktan
Susuz kalmaktan
Soğuk ve rüzgardan
Yıkanmayı geciktirmekten
Dudaklarınızı bakımsız bırakmaktan
Ellerinizi kremsiz ve eldivensiz bırakmaktan sakının.

Dudaklara bariyer

Vücutta soğuktan, rüzgardan, ayazdan en fazla etkilenen yer, dudaklar. Dudakları yıpranmaya karşı korumak şart. Bu sadece görünüm için değil, çatlakların yol açtığı ağrıların önlenmesi için de gerekiyor.

Kayak pistinde ve sokağa çıkarken içinde SPF bulunan koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin
Çatlayan dudakları toparlayan özel ürünlerden destek alın. Bunların üstüne de ruj sürebilirsiniz.
Dudaklardaki kan dolaşımını hızlandırmak için esmer şekerle dudak kremini karıştırıp dudaklarınıza sürün. Sonra ılık suyla ıslatılmış çok yumuşak bir diş fırçasıyla hafifçe ovun ve durulayın
Pudra oranı fazla, uzun süre kalıcı rujları dikkatli kullanın.
 
Ömer
Yönetici
Yaz güneşi kadar kış güneşinin de cildi etkilediği, kış aylarında da güneşin zararlı etkilerinden korunmak için düşük faktörlü güneş kremleri kullanılması gerektiği belirtildi.

Marmaris Özel Ahu Hetman Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç.Dr. Tülin Mansur, kış mevsiminde dışarıda soğuk hava, içeride kalorifer, soba, klima gibi ortamın nemini azaltan çevresel faktörlerin etkisiyle ve banyoda sıcak suyun tercih edilmesiyle nem dengesinin, bozulan ve kuruyan ciltte kaşıntıya yol açabileceğini bildirdi. Doç.Dr. Tülin Mansur, yaşlanma belirtilerini de artıran bu koşulların, derinin tahriş olmasına neden olarak egzama görülme sıklığını artırdığını da söyledi. Cilt bakımının mevsime göre değiştiğini anlatan Mansur, şöyle konuştu: "Kışın hem dışarıdaki karlı ve soğuk hava hem de iç mekanlardaki fazla yakılan ısıtıcılardan kaynaklanan sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunların başında dil kuruluğunda artma meydana gelmektedir. Özellikle derisi zaten bazı hastalıklara hassas olan kişilerde bu aşırı kuruluk kendini daha fazla göstermektedir. Dolayısıyla kışın cilt bakımında en önemli konu derinin kuruluğunun ortadan kaldırılmasıdır. Gerekli nemlendirici ve yağlayıcı ürünlerle yağlanması ve nemlendirilmeye çalışılması gerekir. Evdeki ortam havası nemlendirilmelidir. Aşırı sıcak banyolar ve sauna hamam gibi ortamlardan cildi kuruttuğu için uzak durmak gerekiyor."

KIŞ GÜNEŞİNE DİKKAT

Doç. Dr. Tülin Mansur, yaz güneşi kadar kış güneşinin de zararlı etkileri olabileceğini belirterek şunları söyledi: "Kışın dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise yaz gibi kış güneşi de deriyi etkiler. Güneş koruyucuları yazın öneririz ancak kışın da güneşin zararlı etkilerinden korunmak lazım. Kış güneşinde çok kalınırsa yaz gibi cildi etkileyebilir. Düşük faktörlü 25-30 gibi faktörler yeterli olmaktadır. Alınacak bazı önlemler ile kış mevsiminin cilt üzerindeki diğer olumsuz etkilerinden korunmak mümkün. Banyoda ve günlük el ve yüz temizliğinde deriyi kurutmayan temizleyicileri, eğer kuru bir cilt tipine sahipseniz nemlendiricili temizleyicileri tercih edin. Çok sıcak su kullanmayın ve banyo süresinin 10 dakikayı aşmamasına dikkat edin.Banyodan sonra cilt tipinize uygun yüzünüz ve vücudunuz için nemlendirici krem ve losyonları kullanmayı ihmal etmeyin. Gün içerisinde defalarca yıkamak zorunda kaldığınız ellerinizi, her yıkamadan sonra nemlendirin." (İHA)
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst