Kemanda temel pozisyon sağ el ve yay kullanma

Keman genellikle ayakta durarak yada belli bir yere oturarak çalınır. İster ayakta ister oturarak çalınsın vücut doğal, yalın, dengeli ve rahat bir biçimde durmalıdır.

Temel Duruş Pozisyonu

Ayakta duruş biçiminde ayaklar yanlara doğru omuzların hizasında olmak üzere açılır ve bedenin ağırlığı iki ayak üzerine eşit olarak dağıtılır yada keman tarafındaki ayağa aktarılır (yeni başlayanlara önerilen ilk dengeli pozisyondur) Beden doğal/olağan dikliğindedir. Oturarak duruş biçiminde ayaklar yanlara doğru biraz daha açılabilir. Gövdenin ağırlığı kalçaya, bacakların ağırlıkları da ayaklara dengeli olarak aktarılır. Gövde doğal yada olağan dikliğinde durur. Omuzlarınız rahat bir duruşta olmalıdır kemanı tutabilmek için havaya kaldırılmamalı, kasılmamalı yada bir tarafa güç aktarılmamalıdır. Bu anlattıklarımızı aşağıdaki ingilizce videodan görsel olarak izleyebilirsiniz ancak izleyebilmeniz için quicktime player'ın bilgisayarınızda yüklü olması gereklidir.

Yay Nasıl Tutulur
Eğer tersini gerektiren bir durum yoksa (solaklık gibi) yay sağ el ile tutulur. Yay rahatça tutulabilsin diye önce sağ elin başparmağı etli ucu orta parmağın orta boğumunu gösterecek biçimde hafifçe kıvrılır (şekil 1). Yay kılı üstte çubuğu altta olacak şekilde sol elin baş ve işaret parmağıyla ökçesinin bitim yerinden tutularak tutuş için hazırlanır (şekil2). Sol el ile tuttuğumuz yayın çubuğunun ökçe bölgesi sağ elin dört parmağı üzerine konur(şekil 3). Gerekli ayarlama yapılarak başparmaklık başparmak ucunun tam karşısına getirilir. Bu durumda yay çubuğu orta parmağın orta boğumu, işaret parmağın ve yüzükparmağının uç eklemleri ve serçe parmağın etli ucu üzerindedir. Bu durum elin yapısına bağlı olarak bazı kişilerde küçük ayrımlar gösterebilir. (şekil4)

keman1.jpg
keman2.jpg


keman3.jpg
keman4.jpg


Başparmağın etli ucu başparmaklık üzerine konur. Baş parmağın ucu çubuk üzerinde genellikle orta parmağın karşısında durur. Tüm parmaklar biraz daha kıvrılarak yayın çubuk ve ökçesi (topuğu) kavranır. Bu rahat, dengeli ve yumuşak tutuş yay kullanılırken de sürdürülmelidir. Aşağıda doğru ve hatalı sağ el tutuşlarına örnek fotoğraflar hepsini dikkatlice incelemeyi unutmayın.
keman5.jpg


Doğru Sağ El Tutuşuna Örnekler

keman6.jpg
keman7.jpg
keman8.jpg


keman9.jpg
keman10v.jpg
keman11.jpg


Hatalı Sağ El Tutuşuna Örnekler
keman12.jpg
keman13.jpg

keman14.jpg
keman15.jpg


Resimlerdeki hatalar genelde elin rahat bir konumdan çok pençe katılığına gelmesinde yada parmakların oluşturduğu halkanın dışa dönmesi şeklinde. Örneğin birinci resimde işret parmağının ve orta parmağın en uç eklemleri bir yuvarlak halka çizecek şekilde konumlanması gerekirken eklemlerde ters bükülme olmuş aynı ters bükülme 4 üncü resimdeki başparmakta da mevcut. Aynı zamanda başparmak oturması gereken çukurda yer almıyor.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
4B
Üst