Kanser hastaları baba olabilir mi?

mahir Harbi Aktif Üye
Kanser hastaları baba olabilir mi?

Kanser görülme sıklığının artışı ve yaş ortalamasının hızla genç yaşlara inmesi “Kanser babalık şansını öldürür mü?” sorusunu da gündeme getiriyor. Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Ulun Uluğ, “Önlemi alındığı takdirde kanser babalık şansını öldürmez” diyor.

Üreme sağlığını koruma seçeneklerinin kanser sonrasında çocuk sahibi şansı yarattığını belirten Uluğ, bunun için zamanın iyi kullanılması gerektiğini vurguluyor: “Kanser hastaları, doğurganlıklarını korumak için çok kısa bir zaman dilimine sahiptir ve hastalar için bu zaman çok önemlidir. Örneğin çoğu hasta ameliyat ile tedavi arasında sadece 2 ila 6 haftalık boşluğa sahiptir. Bu boşluk üreme sağlığını korumak için uygundur. Kanser hastalığı doğası gereği tedavisi ertelenemez bir önceliğe sahiptir. Kanserin erken teşhis edilmesi ve tedavideki gelişmeler hastalığın giderilmesinde büyük başarılara ve dolayısıyla da hastalıksız geçirilen yaşam süresine uzamasına neden olmaktadır. Bu amaçla yapılan kemoterapi ve radyoterapi gibi ağır tedaviler maalesef üreme ile ilgili hücre ve sistemleri olumsuz yönde etkilemektedir.”

Kemoterapi ve radyoterapinin sperm hücrelerini olumsuz etkilediğini dile getiren Uluğ, testisleri ilgilendiren tümörlerde yumurtalıkların alınmasının da söz konusu olabildiğini söyledi.

Alternatif Yöntem: Sperm Dondurmak
Tüp bebek tedavilerinde sperm dondurma 30 yılı aşkın süredir başarıyla uygulanıyor. Dondurulmuş spermle yıllar sonra bile sağlıklı gebelikler elde edilebildiğini belirten Doç. Dr. Ulun Uluğ, “Dondurulmuş spermle elde edilen gebeliklerde bebeklerde herhangi bir olumsuz gözlenmemektedir. Sperm dondurma basit ve nispeten daha ekonomik bir işlemdir. Burada önemli olan kanser tanısı almış üreme çağındaki erkeklerin bilgilendirilmesidir. Kanser sonrası hayatlarında üreme fonksiyonlarını kaybetmemek için sperm dondurma alternatif olarak değerlendirilmelidir. Sperm dondurma ülkemizde birçok merkezde başarıyla uygulanmaktadır” şeklinde konuşuyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst