Jeotermal Enerji nedir?

Ömer
Yönetici
Jeotermal Enerji Hakkında Bilgi
jeotermal enerji.jpg
Yeryüzünün jeotermal kaynaklarından faydalanılarak elde edilen enerji türü. Jeotermal kaynak kısaca, yer ısısı olup, yerkürenin derinliklerinde birikmiş ısının oluşturduğu; kimyasallar içeren gazlar, buhar ve sıcak sudur. Jeotermal sözcüğü yer ve ısı anlamına gelen iki Yunanca sözcükten oluşmaktadır. Bilim adamları oluşan bu yer ısısının kaynağının magma olduğunu düşünmektedirler. Buharın ise, magma tabakasına ulaşan yağmur sularının burada ısınıp yüzeye püskürmesi sonucu oluştuğu söylenmektedir.

Jeotermal enerji rezervlerinin çoğu volkanik etkinliğin olduğu bölgelerdedir. yer altı sıcak su rezervleriyle, daha az rastlanan buhar rezervleri, ısılarını, dolaylı veya dolaysız olarak yerkürenin merkezindeki magmadan alırlar. Magma da ısısını, yer kabuğundaki kayaların içindeki radyoaktif maddelerin bozulmasından sağlar. Dolayısıyla radyoaktif maddeler, jeotermal rezervlerin ana ısı kaynağıdır.

Jeortermal enerji kaynaklarıyla elektrik enerjisi üretimi yapılabilmektedir. Sera ısıtmasında, merkezi ısıtma ve soğutmada da bu kaynaklardan faydalanılmaktadır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
4B
Üst