İşler Güçler oyuncuları ile röportaj

deep Harbi Aktif Üye
İşler Güçler oyuncuları röportajı (Ahmet Kural, Murat Cemcir, Sadi Celil Cengiz)
'İşler Güçler' dizisinin oyuncuları Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Sadi Celil Cengiz, şu ara herkesin dilinde. Selçuk Aydemir'in yönettiği dizide kendilerini oynayan ve 'İsimlerimizi ödünç verdik.' diyen üçlü, komedide yeni bir tarz oluşturduklarını söylüyor.

Büyük bir umutla başladıkları ve 30 bin TL bütçe ile çektikleri filmi sadece 60 bin kişi izler. Zaten filmin çekim aşamasında da çaldıkları kapılar bir bir yüzlerine kapanmıştır. Tam ümitlerin tükendiği anda Cem Yılmaz yetişir, ellerinden tutar, hatta filmin yapımcılığını üstlenir.
isler-gucler.jpg

Gişede beklenen ilgiyi görmeyen ancak internette iki milyon kişi tarafından tıklanan 'Çalgı Çengi' filminden ve Star TV'nin yeni dizisi 'İşler Güçler' ile kısa sürede fenomen haline gelen oyuncularından bahsediyoruz. Selçuk Aydemir'in yazıp yönettiği dizide kendilerini canlandıran üçlü herkesin dilinde. Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisine Sadi Celil Cengiz'in de katılmasıyla yazlık bir dizinin değil, yeni bir komedi anlayışının da temelleri atılmış olur. Bunu onların abi olarak gördükleri Murat Cemcir de söylüyor: "Kesinlikle komedide yeni bir tarz oluşturuyoruz. Yılmaz Erdoğan 'laf komiği' üzerinden farklı bir şey getirdi. Sonra Cem Yılmaz devrim yaptı ve 'meddahlık' yaparak başka bir yere taşıdı. Şimdi biz de başka bir şey yapıyoruz."

Üç genç oyuncuyla İşler Güçler'in Kartal'daki setinde görüştüğümüzde Ahmet Kural'ın Jim Carrey'i andıran kaş göz hareketleri, Murat Cemcir'in iğnelemeleri, sakin görünümünün altında farklı bir kişilik saklayan Sadi Celil Cengiz'in sektöre giriş hikâyesi, röportajı dizinin içinde bir sahneye çevirmeye yetti de arttı. Arkadaşlıkları setteki laf alışverişiyle sınırlı değil. Birbirlerini kırmamaya özen gösteriyor, saygıyı ve tevazuyu elden bırakmıyorlar.

Ego konusunda üçü de hassas. Ben öne çıkayım, rol çalayım gibi kaygıları yok. Senaryoya göre birinin öne çıkması gerekiyorsa diğerleri topa fazla girmiyor. Ahmet Kural, bu durumu, "Sahne kimi destekliyorsa onun üzerine gideriz." şeklinde değerlendiriyor. Bu arada bir sessizlik!.. Herkes Sadi Celil Cengiz'e bakıyor: "Hadi abi, konuşma sırası sana geldi. Üçlü röportaj yapıyoruz şurada." Cengiz "Ha pardon" diyor, "Biz mizah anlayışı üzerine komedi yapıyoruz. Kişilerin şunu bunu oynamasından ziyade kim bu anlayışın neresinde yer alabilir. Bizim için önemli olan bu..."

Dizinin kısa sürede fenomen olmasını 'samimiyet'e bağlayan oyuncular, tam bir Türkiye mozaiğini oluşturuyor. Onlara bakınca 'Akşam halı sahada 9-10 maç var gelir misiniz?' dememek için kendinizi zor tutuyorsunuz. Kütahya doğumlu Ahmet Kural'ın kökeni Ankara. Farklı iş kollarında çalıştıktan sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde eğitim alarak başlamış oyunculuğa. Tokat Niksar doğumlu Murat Cemcir, paçacılık, barmenlik, garsonluk derken her işi yapmış. Samsun Çarşambalı Sadi Celil Cengiz'in hikâyesi biraz farklı. KPSS'yi kazanıp gümrük memuru olmuş, oyunculuk için istifa etmiş. Dizide kendilerini oynayan 'üçlü'nün eleştiri oklarından sanat filmleri, belgeselciler, yönetmenler ve gazeteciler nasibini alıyor. Televizyon ve sinema sektöründeki çürümüşlük cidddi ciddi eleştiriyorlar. Dizideki senaryoyu bizatihi yaşadıklarını söyleyen oyuncular, film yapma sürecinde başlarından geçeni anlatıyor. Anlatılanların daha da beterinin yaşandığını söyleyen Murat Cemcir, "Her şeyi anlatsaydık komik olmaz, trajik olurdu." diyor. Yaptıkları işin nereye gideceğini sorduğumuzda da ise müjdeyi ağabeyleri Cemcir veriyor: "Yeni bir film çekeceğiz, hikâye oraya doğru gidiyor." Konuşmaları, esprileri, sektöre bakışlarıyla onları diğerlerinden ayıran bir şeyler var. Bunun için ne kadar zamana ihtiyaç var bilmiyoruz ama komedi dünyasına yeni bir soluk getirmeye çalıştıkları muhakkak.

Ahmet Kural: 'Ciddi olunca kaale almıyorlar'
"Ciddi anlamda sektördeki rahatsızlıklardan bahsettiğiniz zaman kimse sizi ciddiye almıyor. Ama altını mizahla beslediğiniz zaman hem gülüyor hem de 'Hadi ya!' diyorlar. Güldürürken düşündürmek bu herhalde. Yönetmenimiz mimiklerimi abartı olmadan kullanmamı istiyor. Yüzde yüzünü kullanırsam çok çirkin oluyorum. Ama yüzümde herhangi bir kısımı rahatlıkla oynatabiliyorum."

Murat Cemcir: Murat ile Ahmet oynamasın diyen yapımcı var
"Aslında bizim anlatamayacağımız o kadar çok şey yaşanıyor ki sektörde; her şeyi anlatırsak trajik olur, komik olmaz. İnsanlar, birbirinin ayağını kaydırmaya çalışıyor. Bir pasta var ve kimse o pastadan başkasına yedirmek istemiyor. Çalgı Çengi'nin ikincisi çekilecek; Murat ile Ahmet oynamasın diyen yapımcı var. Olabilir mi bu? Niye, arkadaşlar star değil? Bu filmi izleyen seyirciye haksızlık değil mi? Kaf dağının ardında bir şey var, oraya gidip onu alacağız. Hayallerimiz gerçek olacak ama giderken de sürekli aklımızı çelmeye çalışıyorlar."

Sadi Celil Cengiz: Bizimki yeni bir mizah anlayışı
"Oyunculuk anlamında hiçbir risk üstlenmeyen bir yapı var. Mizah anlayışını da değiştirmiyorlar. Ne tuttu, onun üzerine gidelim!.. Yenilikçi anlayışlar hep kenarda köşede kalıyor. Aradan sıyrıldın, sıyrıldın... Bu da büyük bir mücadele istiyor. Biz bir mizah anlayışının üzerine komedi yapıyoruz. Bu da izleyicinin hoşuna gidiyor. En çok kendimizi eleştirdiğimiz için topa rahat giriyoruz. Herhalde üslubumuzu da itici bulmadıkları için itiraz gelmedi. Gerçekçi geliyor izleyene."
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
24B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst