İshal nedenleri, belirtileri ve tedavisi

deep Harbi Aktif Üye
Çocuklarda İshal, ishal tedavisi, ishal belirtileri nelerdir, ishal Nedir
ishal.gif

Yazın Çocuklarda İshal

İlaçlar, yiyecekler, çok fazla meyve suyu içmek ve besin alerjileri ishale sebep olabileceği gibi çocuklarda en sık sebep mikroplardır.

Yaz Aylarında Sebep Virüsler

Özellikle yaz aylarında genellikle ishallere virüslerin sebep olduğunu söyleyen Pediatri Uzmanı Dr. Özlem Ekiz Yörükalp, iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerden, sağlıklı olmayan yiyecek ve içeceklerden, kirli içme sular ve kirli ellerden virüs bulaşıp ishale sebep olabileceğini söylüyor.

Virüs İki Gün İçinde Kendini Gösterir

Mikrobun vücuda girdikten 4-48 saat sonra belirtilerini göstermeye başladığını kaydeden Dr. Özlem Ekiz Yörükalp, “Dışkı su gibi olabilir veya yumuşak kıvamda, içinde kan veya sümük olabilir. İshalle beraber karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, ateş görülebilir.” diyor ve devam ediyor.

Kaybedilen Sıvı Yerine Konulmalı

İshalde dikkat edilecek en önemli konu vücudun sıvı dengesidir. Vücuttan kaybedilen sıvının yerine konması gerekir. Vücuttan sıvı kaybı (dehidratasyon) belirtileri halsizlik, dilde kuruma, göz kürelerinde çökme, gözyaşının ve idrarın azalmasıdır.

Su Kaybını Önlemek için

Su kaybını önlemek için bol sıvı (su, ayran, sulu gıdalar) verilmelidir. Ayrıca sıvı kaybı ile beraber tuzda kaybedildiği için kusması olmayan çocuklarda ağızdan tuz içeriği dengelenmiş özel sıvılar (oral rehidratasyon sıvısı) doktor önerisi ile kullanılabilir. Kusması olan çocuklarda sıvı kaybı sağlık kuruluşlarında damardan sıvı vererek karşılanabilir.

Diyet Kısıtlaması Yoktur

İshallerde ciddi bir diyet kısıtlamasına gerek olmadığı halde ekmek, tost, pirinç pilavı veya çorbası, patates, elma, muz, havuç, yoğurt gibi dışkıyı daha katılaştıracak besinler tercih edilebilir. Özellikle yoğurt içinde yararlı bakterilerde olduğu için ishal dönemlerinde iyi bir besindir. İnek sütü ishal dönemlerinde iyi sindirilemeyip, gaz ve ishalde artışa sebep olabilir. Onun yerine ayran tercih edilebilir.

Mutlaka Doktora Başvurun!

Çocukta ishal birkaç günden fazla sürerse

Ciddi susuzluk belirtileri olmuşsa

Çocuk çok halsizse

Dil kupkuruysa ve son 6 saatte idrar yapmamışsa

Dışkıda kan veya sümük varsa, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

İshal Nedenleri Nelerdir?

İshal, bağırsağı kaplayan tabakanın enfeksiyon, toksik (zehirli) madde ya da başka nedenlerle uyarılması sonucu oluşur. Bunun sonucu olarak yiyecekler ve su bağırsaklardan normalden çok daha hızlı geçerler ve kalınbağırsak sıvı soğuramaz, dolayısıyla da dışkı sulu olur.
Bağırsak yalnızca sıvı soğuramamakla kalmaz, ayrıca iltihap nedeniyle sıvı yitirebilir ve bu da ishalle yitirilen sıvıya eklenir. Ciddi vakalarda, ölümcül dehidratasyon (tehlikeli düzeyde sıvı yitimi) olabilir.

İshal Nasıl Tedavi Edilir?
İshalin tedavisi, nedene göre değişir, ancak temel tedavisi basittir.
İlk ilke ağızdan fazla sıvı almaktır.Hasta istemiyorsa yemek konusunda (özellikle başlangıçta) ısrar edilmemelidir.
İlaçlar bağırsakların çalışmasını azaltarak besin maddelerinin geçişini yavaşlatmaya yardımcı olabilirler. Dışkının birikmesi ve bağırsakların çalışmasını yavaşlatmak için kullanılan başlıca ilaçlar kaolin ve morfindir.
Bazı besin zehirlenmelerinde (özellikle bakterilerin neden olduklarında) ya da dizanterde, sulfonamitler (bakterilerle savaşan sulfa içeren ilaçlar) ya da antibiyotikler yararlı olabilir. Kolerada, ishal ile yitirilen sıvının yerine konması zorunludur. Antibiyotiklerin önemi ikinci sıradadır. Hasta kirli yiyecek ve içecekten uzak durmalı ve genel temizliğe çok özen göstermelidir.

Kolit ise, beslenme biçiminin değiştirilmesi, enfeksiyon için sulfonamit ya da antibiyotik kürleri ve duygusal sorunlar için psikoterapi ile tedavi edilebilir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
4B
Üst