İç Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
İç Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri Nerelerdir, İç Anadolu Bölgesinin Tarihi ve Turistik Yerleri

İç Anadolu Bölgesinin Tarihi Doğal Güzellikleri

Doğu Anadolu'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük bölgesi olan İç Anadolu, 151.000 km²lik yüzölçümüyle Türkiye topraklarının yaklaşık %19'unu kaplar. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre bölgenin nüfusu 11 milyon 608 bin 868'dir. Bu nüfusun 8 milyon 039 bin 036'sı kentlerde, 3 milyon 569 bin 832'si ise köylerdedir. Yıllık nüfus artış hızı, binde 15.78 ile Türkiye ortalamasının altındadır.
İç Anadolu'da daha çok orta ve küçük sanayi tesisleri bulunmaktadır. Halıcılık; Kayseri, Sivas ve Konya yörelerinde yoğunlaşmıştır. Bölgenin başlıca sanayi kuruluşları; Ankara, Eskişehir, Kayseri, Sivas, Konya, Kırıkkale ve Çorum gibi merkezlerde toplanmıştır.
Başkent Ankara. Türkiye'nin ikinci büyük kenti ve Kurtuluş Savaşı'nın kalbi olan başkent Ankara, modern bir şekilde planlanmış ve kısa sürede gelişmiştir. Ankara,bilinen tarihiyle ilk kez Keltler tarafından kurulmuştur. M.Ö. 3. yüzyılda Avrupa'dan gelip, Balkanlar ve Boğazlar üzerinden İç Anadolu'ya kadar uzanan Keltler, burada, tarihte bilinen ilk başkentleri Ankara olan Galatya Devleti'ni kurmuşlardır. Kent daha sonraları Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yaşayarak bugünkü konumuna gelmiştir.WikiTurkey isimli Üye şimdilik offline konumundadırStandart İç Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri
İç Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri
Doğu Anadolu'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük bölgesi olan İç Anadolu, 151.000 km²lik yüzölçümüyle Türkiye topraklarının yaklaşık %19'unu kaplar. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre bölgenin nüfusu 11 milyon 608 bin 868'dir. Bu nüfusun 8 milyon 039 bin 036'sı kentlerde, 3 milyon 569 bin 832'si ise köylerdedir. Yıllık nüfus artış hızı, binde 15.78 ile Türkiye ortalamasının altındadır.
İç Anadolu'da daha çok orta ve küçük sanayi tesisleri bulunmaktadır. Halıcılık; Kayseri, Sivas ve Konya yörelerinde yoğunlaşmıştır. Bölgenin başlıca sanayi kuruluşları; Ankara, Eskişehir, Kayseri, Sivas, Konya, Kırıkkale ve Çorum gibi merkezlerde toplanmıştır.
Başkent Ankara. Türkiye'nin ikinci büyük kenti ve Kurtuluş Savaşı'nın kalbi olan başkent Ankara, modern bir şekilde planlanmış ve kısa sürede gelişmiştir. Ankara,bilinen tarihiyle ilk kez Keltler tarafından kurulmuştur. M.Ö. 3. yüzyılda Avrupa'dan gelip, Balkanlar ve Boğazlar üzerinden İç Anadolu'ya kadar uzanan Keltler, burada, tarihte bilinen ilk başkentleri Ankara olan Galatya Devleti'ni kurmuşlardır. Kent daha sonraları Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yaşayarak bugünkü konumuna gelmiştir.

Etnografya Müzesi ANKARA

Ankara'nın en görsel yapısı, Atatürk için yaptırılmış olan Anıtkabir'dir. Atatürk’ün naaşı, 10 Kasım 1953 tarihinde Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrinden alınarak büyük bir törenle Anıtkabir'e nakledilmiştir.

Ankara'ya hakim olan bir tepenin üzerinde yükselen Ankara Kalesi'nin, ilk kez Keltler tarafından M.Ö. 3. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Ulus'ta bulunan Augustus Mabedi, M.S. 2. yüzyılda yapılmıştır. Mabedin duvarlarında Roma İmparatoru Augustus'un gerçekleştirmiş olduğu icraatların yazılı dökümü yer almaktadır. Roma Hamamı, tiyatro ve Julianus Sütunu kentteki diğer Roma dönemi eserleridir.
13. yüzyılda yaptırılan ve turkuaz rengindeki mihrap çinileri ile ünlü Aslanhane Camii, 15. yüzyılda yaptırılan Kütahya çinileri ile bezeli Hacı Bayram Camii, 19671987 yılları arasında yaptırılan ve Ankara'nın en büyük camii olan Kocatepe Camii başkente mistik bir hava kazandırır. Kent, anıtlarıyla da ünlüdür. Bunlar arasında en görsel olanları; Ulus'taki Cumhuriyet Anıtı, Yenişehir'deki Zafer Anıtı ve Sıhhiye meydanındaki Hatti Güneş Kursu'dur.
Türkiye'nin idari ve siyasi başkenti olan Ankara, aynı zamanda kültür ve sanatın da başkentidir. Çıkrıkçılar Yokuşu ve Bakırcılar Çarşısı, çeşitli bakır ve pirinç hatıra eşyaları nın satıldığı eski ve şirin alışveriş merkezleridir. İçinde döner restoranı, kafe ve seyir terası bulunan Atakule'den (125 m.) tüm Ankara panoramik bir şekilde izlenebilir.

Eskişehir'in 'Beyaz Altın'ı. Dünyaca ünlü lületaşı, Eskişehir'in sembolü gibidir ve yeryüzünde seyrek rastlanan toprak metallerdendir. Topraktan çıkarıldığında yumuşak olup zamanla sertleşir. Dolayısıyla yörede 'Beyaz Altın' adını almıştır. Her yıl Eskişehir'de Lületaşı Festivali düzenlenmektedir.

Sayısı 250.000'i aşan öğrencisiyle Eskişehir adeta bir öğrenci kentidir. Ülkenin en büyük, dünyanın ise 10 büyük üniversitesinden biri olan Anadolu Üniversitesi bu ildedir. Kültürsanat etkinliklerinin yoğun olduğu ilde her yıl 'Uluslararası Eskişehir Sanat Festivali' düzenlenmektedir. Dünyaca ünlü sanatçıların katıldığı festival, kent halkı tarafından coşkuyla izlenmektedir. 13. yüzyılda yaşamış ünlü halk ozanı Yunus Emre'nin mezarı Eskişehir'in doğusundaki Sarıköy'dedir. Sarıköy'de her yıl Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası yapılmaktadır.
Hititler'in Anayurdu. İl merkezi Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Çorum'un, M.Ö. 2000 yıllarında Hitit İmparatorluğu'nun başkenti olan Hattuşaş (Boğazköy) ve Alacahöyük antik kentlerini içine alan toprakları, İç Anadolu Bölgesi'nde yer alır.
Büyük surlarla çevrili olan Hattuşaş adeta bir tapınaklar kentidir. Buradaki Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı'nda bütün Hitit tanrı ve tanrıçalarının rölyefleri bulunur. Hattuşaş yakınlarındaki bir diğer önemli Hitit yerleşim merkezi ise Alacahöyük'tür.

Çankırı ve Ilgaz Milli Parkı. Çankırı'nın geçmişi eski çağlara uzanır. Tarım alanlarının büyük bölümü tahıl ekimine ayrılmıştır. En çok buğday ekilir; onu arpa izler. İlde üretilen tek sanayi bitkisi şeker pancarıdır. Tiftik keçisiyle ünlü olan kentin en önemli tarihi ve turistik yerleri; Çankırı Kalesi, Taş Mescit, Ulu Camii, Beşdut köyündeki mağaralar ve Eskipazar'daki kalelerdir. Şarkılara konu olan Ilgaz Dağı, Çankırı'ya uluslararası ün kazandırmıştır. Ilgaz Milli Parkı ise, bir kış sporları merkezidir.

Cumhuriyet'in Yarattığı Kırıkkale. İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak bölümünde yer alan Kırıkkale, Cumhuriyet'in yarattığı ve hızla geliştirdiği kentlerden birisidir. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Cumhuriyet'in ilk yıllarında burada; mühimmat, tabanca, tüfek ve bazı elektrikli makineler yapan fabrikalar zinciri kurmuştur.
Sivas. Uluslararası ticaret yolları üzerinde bulunan Sivas, tarihi ve turistik değerler bakımından da oldukça zengin bir ildir. 12. yüzyıldan Ulu Camii; 13. yüzyıldan Çifte Minare, Şifaiye, Buruciye ve Gök Medrese; 14. yüzyıldan Güdük Minare; 16. yüzyıldan Sait Paşa Camii, Taşhan ve Kurşunlu Hamamı, ilin tarihi zenginliğini gözler önüne seren eserlerden bazılarıdır. Ünü ülke sınırlarını aşan Sivas halı ve kilimleri ise renk ve desenlerinin orijinalliği, kalitesinin üstünlüğü ve işçiliği ile tanınmıştır. Gümüş süs eşyalar ile kemikten yapılan tarak ve bıçaklar, Sivas el sanatlarının eşsiz örneklerindendir.
Sivas'ın Kangal ilçesi yakınında, dünyaca tanınan Balıklı Çermik Kaplıcası bulunur. Kaplıca, özellikle sedef hastalığının dünyadaki en önemli tedavi merkezlerinden birisidir.
Göreme Milli Parkı. Türkiye'nin en ilginç yeryüzü şekillerine sahip olan Göreme Milli Parkı, gizemli bir güzelliğe sahiptir. Jeolojik devirde faal olan Hasan Dağı ile Erciyes Dağı, Orta Anadolu'nun en büyük iki sönmüş yanardağıdır.

Fantastik Göreme Milli Parkı'nda sayısız peri bacaları, mağaralar ve birbirinden güzel kaya formları, kırmızı, pembe ve kahverengiden; gri, sarı ve yeşile dönüşerek muhteşem bir renk seramonisi yaratmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde imparatorluğun resmi eyaleti, Farsça'da 'Beyaz Atlar Ülkesi' anlamına gelen 'Cappadocia' olarak adlandırılmıştı. Volkanik, yumuşak tüf dokuları ilk Hıristiyanlar tarafından kolaylıkla oyularak yeraltı şehirleri, manastırlar ve kiliseler yapılmış, adeta görkemli ve gizemli bir dünya yaratılmıştır.
Hacı Bektaş'tan Ahi Evran'a. Göreme Milli Parkı ile çevrelenen Nevşehir'in kuzeyindeki Hacıbektaş ilçesinde, müze olarak ziyaret edilen Hacı Bektaşi Veli Külliyesi bulunur. Burada yetişen ünlü Türk filozofu Hacı Bektaşi Veli, insancıl fikirleriyle Anadolu insanına ışık tutmuştur. Hacıbektaş'ın kuzeyinde zengin bir kültüre sahip olan Kırşehir ili yer alır. Burada, Caca Bey, Aşık Paşa ve Ahmet Bey, Türkçe yazdıkları eserleriyle Türk toplumuna ışık tutmuşlardır.
Kent çevresindeki dinlenme yerleri arasında, kıyılarında flamingoların yaşadığı Seyfe Gölü ile Hirfanlı Baraj Gölü en ilgi çekici olanlarıdır. Kaman ilçesi yakınlarında Türkiye'nin en büyük parklarından olan Mikasonmiya Anı Bahçesi yer alır. Parkın içinde 33 değişik türde toplam 16.500 ağaç bulunur.

Nevşehir'in doğusunda, Erciyes Dağı'nın kuzey eteklerindeki düzlüklerde yer alan Kayseri ili, İç Anadolu Bölgesi'nin önemli sanayi merkezlerinden biridir. Başlıca sanayi dalları arasında; dokuma ve gıda sanayi, halıcılık, bakırcılık ve deri sanayi gelir. Kayseri, aynı zamanda Türk mobilya endüstrisinin merkezidir. Maden bakımından da zengin olan Kayseri ilinin topraklarından elde edilen demir, linyit ve krom gibi madenlerin büyük bir kısmı ihraç edilmektedir.

Hoşgörünün başkenti Konya. Konya, Türk tarihinin en eski ve değerli eserlerini bünyesinde barındırır. Türk mimari anıtlarının zenginliği bakımından; İstanbul, Bursa ve Edirne illerinin yanında yer alır. 200 yıldan fazla Anadolu Selçukluları'nın başkenti olan kent, bu devre ait olan mimari eserlerin zenginliği açısından eşsizdir. Ünlü Türk filozofu Mevlana, burada yaşamış ve hayata veda etmiştir. Başarının 'İnsan Sevgisi' ile başlayacağını belirten ve tüm devirlerin en hümanist filozofu olan Mevlana'nın fikirleri, 2000'li yılların toplumlarına bile ışık tutmaktadır. Mevlana Müzesi, kentin en fazla ilgi çeken yeridir. Konya'nın güneyinde bulunan Karaman ili, Türk tarihi ve dili açısından önemli bir merkezdir. Türkçe, ilk kez Anadolu'nun resmi devlet dili olarak Karaman'da kabul edilmiştir (1.277). Karaman Kalesi 12. yüzyılda Selçuklular; ejder başlı olukları ve orijinal kemerleriyle dikkat çeken Araboğlu Camii ise 14. yüzyılda Karamanoğulları tarafından yaptırılmıştır. Kentin kuzeyinde yer alan ve geçmişte Hıristiyanlar tarafından 1001 Kiliseler Bölgesi olarak isimlendirilen Karadağ (2.288 m.) çevresinde ve zirvesinde, erken Hıristiyanlara ait çok sayıda manastır ve kilise bulunmaktadır
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
24B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
60B
Üst