İbrahim Tatlısesi vuran adam Abdullah Uçmak kimdir

deep Harbi Aktif Üye
Tatlısesi vuran adam Abdullah Uçmak Kimdir?

Efsane türkücü İbrahim Tatlıses'e Abullah Uçmak suikast düzenledi ve Tatlıses'i başından ağır yaraladı.

Mafya lideri olarak tanınan Abdullah Uçmak, Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde kendi çapında bir suç örgütü kurarak nam saldı.

Kardeşleriyle birlikte Kadirli'de adam dövmek ve haraç almak gibi suçlara adı karışan Uçmak, burada tutunamayınca yine ailesiyle İstanbul’a göç etti.

İstanbul’da da suç faaliyetlerini sürdüren Abdullah Uçmak, 20 gün önce cezaevinden çıktı.

2004 yılında çıktığı mahkemede İbrahim Tatlıses’i öldüreceği iddiasıyla yargılanan Abdullah Uçmak ve adamları duruşmada İbrahim Tatlıses’le aralarında yıllardır husumet olduğunu söylerken ünlü sanatçıya suikast hazırlığında olduğunu dogruladılar.
abdullah-ucmak-2.jpg

Uçmak, kendisini “Amacım İbrahim Tatlıses’i korkutmaktı. Ben yapmasaydım o beni vuracaktı” diye savundu.

Uçmak 90'lı yılların sonlarında Hasan Bora’nın azmettirdiği iddia edilen olayda bacağından vurulmuştu.

İbrahim Tatlıses'e düzenlediği suikast gerekçesiyle adam öldürmeye tam teşebbüs suçundan 36 yıl 6 ay hüküm giyen Abdullah Uçmak, 23 Ocak 1998'de Arena programında yapılan ropörtajda şok açıklamalarda bulunmuştu. Tatlıses'de yine aynı programda yapılan bir ropörtajda iddialara yanıt vermişti.

İşte Abdullah Uçmak ve İbrahim Tatlıses’le yapılan o ropörtajdan satır başları:
Muhabir: Tatlıses’e yapılan saldırıyı siz mi azmettirdiniz?

Uçmak: Olaydan haberim yok, ben Adana’daydım. Olayı yapanlar benim arkadaşlarım. Bu olayı gerçekleştirmeleri lazımdı. Belki de o olayda ölebilirdi. Yanında masum kişiler olduğu için arkadaşlarım o olayı sonuçlandırmamıştı. O iki arkadaşımızın kanını akıttı. Onun da kanının akması gerekir. Çıkıp televizyonda şov yaptı, ‘Ben vurdurdum’ diye. Bunların Hasan Bora ile aralarında husumet varmış. İftar zamanı Bora’nın yanına gitmiştim iftarı açmak için. İftara zaman kalmadan aşağıdan silah sesleri geldi. Aşağıya indiğimizde 4 adam silahlı şekilde ortalığa ateş ediyordu ve arkadaşlarımızı vurmuşlardı.

Muhabir:Bu saldırılar daha nereye kadar sürecek?
Uçmak: Onu Allah bilir, ta ki İbrahim Tatlıses’in kanı akana kadar. Onun ölüp olmayacağını Allah bilir. Sebepsiz yere iki adamı vurdurdu. Husumet varsa Hasan Bora’yı vur, ne diye masum insanları vurdururuyorsun. Sonra televizyonda çıyıor benim yeğenlerim var falan, herkesin kendine göre çevresi var.

Ben arkadaşlara sordum neden vurmadınız diye? Onlar da “Abi yanında bayan vardı vurmadık o nedenle sadece uyarı amaçlı ateş açtık” dediler.

Muhabir:Son nokta nerede olacak?
Uçmak: Bilmiyorum artık nerede olacak.
Tatlıses’in de etrafında silahlı adamlar var ne olacak?
İlk kanı kendileri akıttı ben kendisini tanımam. Biz kendisini sanatçı olarak biliriz. En azından bizden özür dileyebilirdi. Ama o televizyonlara çıkıp hava yaptı.

Muhabir: Neden sürekli silahlı geziyorsunuz? Benim bildiğim kadarıyla lakabınız Adanalı Apo neden böyle diyorlar size?

Uçmak: Muhakkaki başarılı olduğumuz bir yön var ki bize böyle lakap koymuşlar.
25 adrese baskın yapıldı.. Abdullah Uçmak dahil 15 kişi gözaltına alındı..
Abdullah Uçmak, daha önceki yıllarda da İbrahim Tatlıses’in otomobilini kurşunladığı ve ünlü sanatçıdan tehditle haraç istediği gerekçesiyle defalarca gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Abdullah Uçmak’ın adı, 1998 yılında ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses’in içinde bulunduğu otomobilin pompalı tüfekle kurşunlanmasıyla gündeme gelmişti.

İbrahim Tatlıses’in aracının kurşunlanması ve organizatör Hasan Bora’nın silahla yaralanması olaylarının azmettiricisi olduğu iddiasıyla aranan Abdullah Uçmak, gözaltına alındıktan sonra 20 yıl hapis cezası talebi ile yargılanmıştı.

 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
59B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Üst