Hayrettin Karaoğuz Kimdir, Hayrettin Karaoğuz Hayatı

deep Harbi Aktif Üye
Hayrettin Karaoğuz Kimdir?
hayrettin.jpg

Memur anne ve babanın ortanca çocuğu olarak Ankara'da dünyaya gelen Hayrettin Onur Karaoğuz ilkokula Ankara Atatürk ilkokulu'nda başladı. Ardından Kayseri Tomazra İlkokulu'na geçerek, ilk eğitimini burada tamamladı. Memur bir ailenin çocuğu olduğu için Türkiye'nin her yerini dolaşan Karaoğuz, liseyi Konya Meram Lisesi'nde okudu. Babasının isteği üzerine İstanbul Üniversitesi Edebiyat fakültesi'ni tercih etmiş ve buraya birincilikle girmiş olan ünlü komedyen, burada geçirdiği 2 yılın ardından babasına karşı gelerek, çok istediği bir bölüme 'İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera ve Şan Bölümü'ne girdi. Şimdi siz bu hikayeye inandınız mı ? Hayır, bu kadar klasik bir özgeçmiş olabilir mi? Hayır :) Sil baştan :))))) İnsanın "öz" geçmişi böyle olamaz. Özgeçmiş diyince, biraz daha, insanın geçmişindeki özünde ne var diye anlıyorum. Yani benim özgeçmişim gülmek ve güldürmek. Ha bir de üçüncü bir kişi 'seni' aldatıyor, gibi yazmak lazım nedense?Neyse başlıyorum. Doğar, okular gider, falan filan... İlk güldürülerini annesi mutfakta misafirlere kısır, kek ve benzeri klasik şeyleri hazırlarken, salondaki misafirlere gizlice yapan Hayrettin, annesinin "Oğlum senden adam olmaz!" lafına aldırış etmeden; misafirlerin ve arkadaşlarının "Bu çocuk ileride çok iyi bir şey olacak, ama biz kestiremedik..." lafına baya bi aldırış ederek; bu yola girdi.

Ortaokul yıllarında 'sınıfın komik çocuğu' ünvanını kazandı. Lisede de bu ünvan devam etti ama, Hayrettin'in dersleri hiç olmadığı kadar kötüydü; çünkü ders dinlemiyor, tenefüste arkadaşlarına yapacağı esprileri hazırlıyordu. Lisedeki sekiz yıllık sorunlu eğitimden sonra ne yapacağını bilmiyordu, ama içinde hep bir yaratıcılık ruhu vardı ve reklam izlemeye bayılıyordu. Evet, bu adam reklamla ilgilenmeliydi. Sonra, her Türk öğrencisi gibi dershaneye yazıldı, ama uzun bir süre için yazıldığının farkında değildi. Bir insan hayatında kaç sene dershaneye gidebilir ki? Hayrettin, dört sene gitmişti dershaneye. Eğer iki sene daha gitseydi, dershanede Doçent olarak kalabilirdi. Sınav zamanı gelmişti. Üniversiteyi büyük bir başarıyla kazanacağı tahmin edilen Hayrettin'in ÖSS sınavında uyuya kalması, ilk sınavın beklentilerini hüsranla sonuçlandırmıştı. Çünkü, onun uyku problemi vardı. Sabahları uyanamıyor, sınavın akşam satt 21.00'a alınması için dua ediyor, hatta bu duayla kalmıyor ve talebi YOK'e kadar gidiyordu. Hayrettin'in 'sınav akşam olsun' talebi, maalesef YÖK tarafından kabul edilmedi. İkinci sene ise ne mi oldu? Tabi ki, yine uyuya kaldı. Bu defa sınava çok geç yetişti, ama yine kazanamadı. Umutlar bir sonraki sınava kalmıştı. Sınav zamanı geldiğinde uykudan muzdarip olan Hayrettin, farklı kararlar almış ve sabahın köründe uyanarak güne erken başlamıştı; ama bu defa da trafiğin içinde buldu kendini. Bu şanssızlık daha ne kadar sürecekti? Bilmiyordu. Ümidini yitirmeden bir sonraki senenin gelmesini iple çekti. Hayret, umduğu gibi de oldu. Hayrettin dördüncü girişinde sınava zamanında girdi ve iyi puan aldı. Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nü seçti ve kazandı. Annesinin "Oğlum tabelacı mı olucan yahu?" demesine rağmen, o bir gün annesini de güldüreceğini biliyordu. "Üniversite hayatı" dediği o beş sene boyunca herhalde yapmadığı şey kalmamıştı.

Okulda sınıf arkadaşlarıyla kurduğu ekiple 200'e yakın proje hazırlayıp, Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Topluluğu ile dört senede 10'a yakın oyun oynamış ve 2007 senesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından 'En iyi erkek Oyuncu' ödülünü almıştı. Hatta son senesinde üniversitenin bulunduğu semt olan Balat'dan muhtar adayı bile oldu.

Arkadaşlarla gece sabahlayıp her tarafı 'Muhtar Adayımız Hayrettin KAraoğuz' afişleriyle donattık. Anam! 3. kişi aldatmacasını bozdum.. Ehem öhöm.. Ve sonra ekibiyle yaptığı ve internette patlayan 'Kızsız Adam' filmi, güldürmek adına, daha kitlesel kapılar açtı. Stand-up'larla güldürmeye devam eden Hayrettin 'Gelecekten Bir Gün' isimli sinema filmiyle yoluna devam etti. Hayrettin Karaoğuz şimdilerde bir yerlerde birilerini bir şekildegüldürmeye devam ediyor. Her an sizi de güldürebilir.

Kaynak: Hayrettin'in Resmi Sitesi
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst