'Hard Rock' dinleyen civcivler yumurtada telef oldu

Ömer
Yönetici
Normal şartlar altında 21 günde doğması gereken civcivlere kuluçka boyunca "hard rock" dinletildi. Sonuç içler acısı:

Milli Eğitim Vakfı (MEV) Özel İzmir Fen Lisesi öğrencileri, kuluçkadaki yumurtalara ''Hard Rock'' türü müzik dinleterek, gürültünün sağlığa etkisini civcivler üzerinde yaptıkları deneyle incelediler.

MEV'in açıklamasına göre, Özel İzmir Fen Lisesi 3-B sınıfı öğrencileri Tuğba Arslan ve Hatice Özel, gürültülü ortamlarda bulunan, özellikle kulaklıkla yüksek sesli müzik dinleyen öğrencilerin sağlık ve öğrenme durumlarını civcivler üzerinde yaptıkları deneyle incelediler.

Biyoloji öğretmeni Sevim Utlu'nun danışmanlığında başlanan proje çalışmasında, iki ayrı denek grubu oluşturan öğrenciler, okulda kuluçka makinesinin de bulunduğu bir ortam hazırladılar.

Öğrenciler, birinci denek grubuna aldıkları ve kuluçka makinesine yerleştirdikleri 40 yumurtaya, ikinci günden itibaren yüksek sesli ''Hard Rock'' türü müzik dinlettiler. 21 günde tamamlanması gereken kuluçka süresinin 27. güne kadar uzadığını gözleyen öğrenciler, 40 yumurtadan ancak 10 tane civciv çıktığını, bunların 6'sının bir gün sonra öldüğünü, kalan 4 civcivin ise çok sağlıksız göründüğünü tespit ettiler. Aynı kuluçka makinesine yerleştirilen ikinci denek grubunda yer alan 40 yumurta ise sessiz bir ortamda bekletildi. 21 günlük kuluçka süresini tamamlayan yumurtalardan 35 tane sağlıklı, yürüyebilen ve beslenebilen civciv çıktığı gözlendi. Bu durumu, hazırladıkları bir posterle arkadaşlarıyla paylaşmayı hedefleyen öğrenciler, özellikle kulaklıkla yüksek sesli müzik dinlenmesinin, sağlıklarını olumsuz etkilediğine dikkat çekmeye çalıştıklarını belirttiler. Öğrenciler, aynı deneyi Klasik Türk Müziği dinletisiyle de yapacak.
AA
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
29B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1M
Üst