Halıcılık Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Halıcılık Bölümü Hakkında Bilgiler - Halıcılık Teknikerliği Nedir ?
Programın Amacı: Halıcılık programı, halı desenleri, halı ipi boyamacılığı ve halı eksperliği alanında çalışacak ara insangücü yetiştirir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Halıcılık programında temel sanat eğitimi, halıcılık tarihi, halıcılık teknolojisi, malzeme, boyama, desen araştırma, yöresel Türk halıları, sanat tarihi, sosyoloji, psikoloji, işletme ve maliyet hesapları gibi program için gerekli dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır. Öğrenciler staj yapmak zorundadırlar.

Gereken Nitelikler: Bu programa girmek isteyen öğrenciler kimya, sanat tarihi, sosyoloji ve resim konularına ilgili, renk algısı güçlü kimseler olmalıdırlar.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mezunlara "Halıcılık Teknikeri" ünvanı verilir. Halıcılık teknikeri, dokunacak halıların ipliğinin, yününün ve deseninin belirlenmesi, dokuma işlemlerinin yürütülmesi ve ürünün pazarlanması ile ilgili işlemleri yürütür; halıcılık konusunda danışmanlık yapar.

Çalışma Alanları: Halıcılık teknikerleri, özel dokuma fabrikalarında ve özel işletmelerde çalışırlar veya kendi iş erlerini açabilirler. Yetenekli ve iyi yetişmiş halıcılık teknikerleri kolaylıkla iş bulabilirler.

Halıcılık Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Meslek Yüksekokulları

  • FIRAT- KEMALİYE HACI ALİ AKIN MESLEK YÜKSEKOKULU
  • ERCİYES- YOZGAT MESLEK YÜKSEKOKULU
  • NİĞDE- BOR HALİL-ZÖHRE ATAMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  • ÇANAKKALE ONSEKİZ MART- AYVACIK MESLEK YÜKSEKOKULU
  • SÜLEYMAN DEMİREL- ISPARTA MESLEK YÜKSEKOKULU
  • SELÇUK -KARAMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  • MUĞLA -MİLAS MESLEK YÜKSEKOKULU
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst