Görme engelliler için akıllı eldiven

Sehbal Üye
Görme engelliler için akıllı eldiven, Amalar için özel eldiven geliştirildi

Sonar özelliği sayesinde nesnelerin yerini saptayan akıllı eldiven üretildi.

Amerikanın San Francisco kentindeki Grathio Labs’te geliştirilen Tacit adlı cihaz, engellilerin yanı sıra görme zorlukları yaşayan hastaların da güvenli bir şekilde hareket edebilmelerini sağlayacak. Karışık çevresel şartlarda dahi kolayca hareket edebilme imkânı veren Tacit, el bileğine rahatça yerleştirilebiliyor.

Kullanıcı, eldiveni giydikten sonra kolunu çevirdiği yöndeki minimum 2,5 santimetre, maksimum 3,5 metre uzaklıktaki engellere ultrasonik sinyaller yolluyor. Çarptığı yerden eldivene geri dönen sinyaller, Tacit’in üzerindeki hassas sensörler tarafından alınıyor ve cihazın içerisindeki mikroişlemci saliseler içinde mesafeyi hesaplıyor.

Nesnelerin konumuna ve yakınlığına göre eldiven üzerinde bulunan iki servo motor kullanıcıyı uyarıyor. Eğer motorlar bileğin üzerine çok baskı uyguluyorsa objelerin yakında olduğu anlaşılıyor. Bileğin sağına ve soluna hizalanan motorlar sayesinde kullanıcı, hangi taraftan baskı geliyorsa, karşılaşacağı engelin o tarafta olduğunu anlıyor.

Akıllı eldivenin mucidi Steve Hoefer, cihazda lazer de kullanılabileceğini, ancak bunun fiyatı artıracağını söyledi. Pille çalışan Tacit’in prototipinin şu anki maliyeti 65 dolar. Aynı teknolojiyi bir kafa bandında da uygulamak istediğini, bu sayede görme engellilerin başlarını tehlikeli darbelerden koruyabileceğini kaydeden Hoefer, “Ancak insanın kafasına sürekli titreşim gönderen bir makine onu çılgına çevirebilir” diye konuştu. Prototipleri daha da geliştireceklerini aktaran Hoefer, önümüzdeki aylarda Tacit’in seri üretimine geçebileceklerini ifade etti.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
2
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
K
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Kayıtsız Üye
K
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst