GİTAR DERSLERİ

XİLAX HaRbİ KıZ
GİTAR NASIL TUTULUR
gitarders1.gif

Gitarı elimize alırız

sol ayağımızı yaklaşık bir karış yüksekliğinde bir yere basarız. (ayak basmak için ayaklık da satılıyor)

sağ bacağımızı kenara açarız

gitarın alt kavisini sol bacağımıza oturturuz.

gitarın anahtarları(sapın ucu) omuz hizasında olmalı

sol elimizin baş parmağı gitarın arkasında olacak karşıdan bakıldığında görülmeyecek. sol el parmaklarımız klavyeye dik basacak

sağ el baş parmağımızı kenara doğru uzatıyoruz diğer parmaklar kırık

fotoğraflardada görülüyor zaten
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
XİLAX HaRbİ KıZ
Gitar çalış şekilleri apoyando ve tirando olarak ikiye ayrılıyor. Apoyando çalışda teli çaldıktan sonra parmağımız bir üst tele yaslanıyor. Tirando çalışda ise tel yukarıya doğru çekerek çalınıyor. Bu dersteki ödevler apoyando çalınıyor........İlk satırda(bu satırlara "porte" deniyor) gördüğünüz ödev boş tellerin aşağıdan yukarıya doğru üçer kere çalınmasından oluşuyor. i ve m parmaklarını yazıldığı gibi kullanın.

gitarders1.jpg

2. ve 3. porteden oluşan diğer ödevimizde en kalın notadan başlayarak bütün notaları ikişer kere çalıyoruz. 1. tel 3. perdedeki sol notasına kadar çaldıktan sonra geri dönüyoruz. parmakları yazıldığı gibi uygulayın. notanın üstünde hangi harf yazılıysa o parmakla çalın hangi sayı yazılıysa o parmakla basın.

en alttaki porteden oluşan son ödevimizde ise bütün notaları teker teker çalıyoruz.Google ye apoyando tirando yazın internette arayın.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
XİLAX HaRbİ KıZ
Sağdaki parçamızın adı "DIVERTISSEMENT"

Bestecisi "A.CANO"
Bu parçayla gitardaki ilk melodimizi çalışmaya başlıyoruz. Sapları aşağı doğru olan notalar "p" parmağıyla , sapları yukarı doğru olan notalar ise yerine göre i,m veya a parmağıyla çalınıyor. i, m, ve a parmakları apoyando p parmağı tirando çalacak. bütün notalar aynı sürede çalınacak. Yalnız ikinci satırın sonundaki iki nota ve üçüncü satırın sonundaki bir nota uzun süreli (iki nota süresinde) çalınacak. Ölçü geçişlerinde duraklama olmamalı.

parça sonuna kadar çalındıktan sonra ikinci satırın başına dönüyoruz ve satır sonunda parçayı bitiriyoruz.

gitardersi.jpg
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
XİLAX HaRbİ KıZ
Sağdaki parçamızın adı Do Majör Vals bu parça tamamiyle çekerek çalınacak. sapları aşağıya doğru olan notalar p parmağıyla çalınacak. aynı hizada olan çiftli notalar aynı anda çalınacak. Bu ödevle çift seslere başlamış oluyoruz. aynı hizadaki notaları i ve m parmağımızı kullanarak aynı anda çalıyoruz. En başta bir do notası var (kalın do) Bu nota için 5. telin 3. perdesine basıyoruz. daha sonraki çift seslere baktığımızda do ve mi notalarını görüyoruz. Do için 2. tel 1. perdeye basıyoruz. Yani kalın do ve ince doya aynı anda basıyoruz. Ölçü boyunca bu şekil sabit. yani kalın do'yu p parmağıyla çalıyoruz sonra ki do ve mi notasını birlikte iki kere çalıyoruz. Bunları bitirene kadar sol el sabit. Daha sonra gördüğünüz gibi re notası geliyor ve sol elimizi değiştiriyoruz. satır sonları haricinde duraklamak yok.
gitarders.gif
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
XİLAX HaRbİ KıZ
ahbiratas.gif


Düzenleme Doğa Tuna Akarsu
Ah Bir Ateş Ver Nota
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
XİLAX HaRbİ KıZ
Bu dersimizde akor kalıplarını görüyoruz. Bu kalıpları basarak çalınan bir melodiye ya da şarkı söylerken kendi sesimize eşlik edebiliriz. Ancak bu işi iyi yapabilmemiz için bu akor kalıplarını çok iyi öğrenmemiz. akorlar arasında saniyeden daha kısa bir sürede geçiş yapabilmemiz lazım.
gitarders.gif

Akorlar genel olarak ikiye ayrılır. Majör akorlar ve Minör akorlar. Majör akorları ifade etmek için sadece büyük bir harf yazılıyor(A-la majör, B-si majör, C-do majör, D-re majör, E-mi maj, F-fa G-sol), minör akorları ifade etmek için Büyük harf yanına küçük "m" harfi yazılır. (Em-Mi minör,Am-La minör,Bm-Si minör,Dm-Re minör)

Her hangi bir akoru çalarken gitarda hangi telin hangi perdesine basacağımızı yan tarafta görüyoruz. Örneğin Em akoru için 5. telin 2. perdesine 2. parmak, 4. telin 2. perdesinede 3. parmakla basıyoruz ve bütün telleri çalıyoruz. Eğer bazı tellerde "x" işareti görürsek, bu o akoru çalarken x işaretli teli çalmayacağımız anlamına geliyor.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
XİLAX HaRbİ KıZ
Ritm Çalışması
Ritmi yavaş yavaş öğreneceğiz.
yanda gördüğünüz 4 aşamayı tamamladığınızda ritmi öğrenmiş olacaksınız. Aşağı doğru olan oklar tellere yukarıdan aşağıya doğru vurulması gerektiğini gösterir.
Yukarıya doğru olan oklarsa tellere aşağıdan yukarıya doğru vurulması gerektiğini gösterir. Tellere yukarıya doğru baş parmağımızın tersiyle vuracağız, aşağıya doğru ise diğer parmaklarımızla vuracağız.
kırmızı olan oklar daha uzun süreli olacak; mavi olanların iki katı uzunlukta. kırmızı olanları tam, mavi olanları ta diye seslendirebilirsiniz.
ritim.gif

Öncelikle öğrendiğimiz akorlardan birini basalım
1-) aşağı-aşağı-yukarı tam ta tam
2-) aşağı-aşağı-yukarı-yukarı tam ta tam ta
3-) aşağı-aşağı-yukarı-yukarı-aşağı-yukarı
4-) aslında üçüncü aşamada ritmi tamamladık ama bu aşamada ritmi peş peşe yapmaya çalışacağız. hiç duraklamadan.
Google'ye akor ritim ses dosyası audio files gibi sözcükler yazarak arama yapabilirsiniz
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
XİLAX HaRbİ KıZ
Notaları her zaman sağ elimizle çalmayız. Bazen bir notayı sağ elle çalıp ondan sonra gelen notanın sesini sol elimizle çıkarabiliriz. Eğer iki nota arasında yay varsa bu, ilk notanın sağ elle çalınacağını sonraki notanın sesinin sol elle çıkarılacağını gösterir. sol elle ses çıkarma iki şekilde olur. Ya notanın sesini perdeye vurarak, ya da perdeye basılı olan parmağımızı çekerek çıkarırız.
ligado1.gif
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
XİLAX HaRbİ KıZ
LİGADOLU MELODİ

Bu parçamızı önceki dersde gördüğümüz ligado tekniğini kullanarak çalıyoruz

ligadoetud.gif
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
XİLAX HaRbİ KıZ
TAB NASIL OKUNURTab yazımında gördüğümüz 6 çizgi telleri ifade ediyor. en üstteki çizgi en alt tel, en alttaki çizgi ise en üst teldir. çizgilerde yazan sayılar tellerdeki perdelere denk geliyor. daha önce notaların yanında gördüğümüz sayılar gibi parmak numaraları anlamına gelmiyor. Eğer parmak numaraları yazılmak istenirse, bunlar 6 çizginin aşağısına ayrıca yazılıyor. sağ elde hangi parmakla çalacağımızı ise biz tahmin etmek durumundayız.
tab1.gif
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
XİLAX HaRbİ KıZ
BARELER

bare; bir parmağın bir kaç tele aynı anda basılmasıdır.
bu derste bare çalışacağız.
parça çekerek(tirando) çalınacak
parçayı satır satır çalışın. Bir satır akıcı olduktan sonra bir sonrakine geçin
ölçü geçişlerinde duraklama olmasın
parmakları yazıldığı gibi uygulayın
ikinci portede bemol olan si notasıyla karşılaşıyoruz. Bemol gördüğünüz gibi b'ye benzeyen bir işarettir.Bemol, notanın sesini yarım ton kalınlaştırır.Üstündeki gitar şeklindede görünüyor ama birde yazıyla anlatalım; bildiğiniz gibi 2. teli boş çaldığımızda si notasını çalmış oluyoruz. Bir notanın bemolünü çalmak için, notayı, bildiğimiz yerinden bir önceki perdede çalıyoruz. 2.telde boş çalınan si notasının bir önceki perdesi olamayacağından, bemollü olan nota için 3. telin 4. perdesindeki si notasını baz alıyoruz. Yani 3. telin 3. perdesini çaldığımızda bu nota si bemol oluyor. Buradaki Si notası ölçü içindeki diğer si notalarınıda etkiliyor.
3. satırda diyez olan fa aynı ölçü içindeki diğer kalın ve ince fa notalarınıda diyez yapıyor.
3. portede bemol olan mi, aynı ölçüdeki diğer mi notalarınıda etkiliyor.
sapları aşağıya doğru olan notaları p parmağıyla çalın bu derste elinizi fazla zorlamayın. Yapabildiğiniz kadar yapın. Her yeni dersle birlikte bu dersi çalışmaya devam edin. Her porte üzerinde barelerin nasıl basılacağı gitar şekli kullanılarak anlatılmıştır. Bu şekillere dikkat edin.
bare yazın internette arayın
bareler.gif
:whistle::whistle::whistle:
 
endezyar Yeni Üye
ÖLÜMÜN KIYISINDA BİR KARDELEN MİSALİ
SENİ BEKLEMEK GİBİYDİ OYSA
GEÇMİŞİN GELECEK OLAMADIĞINI
GEÇ FARKETMİŞTİM
ÇÜNKÜ ÖLEN ASLINDA BEN OLMALIYDIM...
 

Benzer Konular

Yanıtlar
19
Görüntülenme
68B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst