Evlilik Senedi Opera Gioacchino Rossini

Ömer
Yönetici
Evlilik Senedi Opera, Gioacchino Rossini Evlilik Senedi Operası Hakkında Bilgi

Evlilik senedi (İtalyanca:La cambiale di matrimonio) Gioacchino Rossini tarafından bestelenen 1-perdelik fars veya komik operadır. Gaetano Rossi tarafından yazılan libretto "Camilli Federici (1791)" tarafından yazılan bir oyundan ve daha önce bunu kullanarak "Carlo Coccia"'nin bir opera eserininin Giuseppe Checcherini tarafindan yazilan librettosundan uyarlanmıştır.

Rossini bu eserini daha on sekiz yaşında iken birkaç gün içinde besteleyip bitirmiştir ve bu Rossini'nin ilk profesyonel operasıdır. Bu eserin prömiyeri Markiz Cavalli'nin aracılığı ile 3 Kasım 1810da Venedik'te "Teatro San Moise"'de yapılmıştır.

Bu eserin üvertürünü Rossini daha Bologna'yada Müzik Lisesi (Liceo Musicale) öğrencisi iken yazmıştır. Bu üvertür konser repretuarlarında ayrı bir eser olarak da çalınmaktadır.

Roller

Rol Ses tipi Prömiyerde roller
Tobias Mill, bir İngiliz tüccar bas Luigi Raffanelli
Fanny, kızı soprano Rosa Morandi
Edward Milfort, Fanny'nin sevgilisi tenor Tommaso Ricci
Slook, bir Kanadalı tüccar bas Nicola De Grecis
Norton, Mills'in katibi bas Domenico Remolini
Clarina, Fanny'nin oda hizmetçisi mezzo-soprano Clementina Lanari

Orkestradaki çalgılar

Rossini, bu eserin notalarında şu küçük orkestrayı ön görmüştür

flüt, 2 oboa, 2 klarinet, fagot
2 korna
harp
Resitatifler için
pianoforte, violonsel ve kontrabas

Özet

Bir tüccar olan Tobias Mill işi ile uğraşırken, katibi olan Norton ona Kanadalı bir tüccar olan Mr. Slook'dan bir mektup getirir. Bu mektuba göre Mr. Slook Tobias'a bir karşı ziyaret yapacak; bu ziyaretinde evlilik konusunu görüşecektir. Mr. Slook istediği karakterlerde bir uygun kız bulursa Mill'e uygun rayiçte bir para tazminatı ödemeyi de düşündüğünü yazmıştır. Aradığı kızın 30 yaşından küçük, sağlıklı, iyi tabiatlı ve şöhretine hiç gölge düşmemiş olmasını istemektedir. Aynı bir emtia ticaret işlemi yapılırmış gibi bir de açık bono gibi evlilik sözleşmesi göndermiştir. Mill işyerinde çalışan Norton ve Clarina'ya bu niteliklerin kendi kızı Fanny'ye tam uyduğunu; kızını Slook'a vermeyi düşünüp evlilik sözleşmesini bir bono gibi imzalayıp kabul ettiğini açıklar.

Halbuki kızı Fanny, işyerine yeni alınmış ve fakir Eduordo Milfort'u sevmekte ve onunla evlilik düşünmektedir. Babasının yaptıklarını kabul etmemek için her türlü şekilde buna karşı geleceğine and içer.
Slook ziyarete gelince Mill'den gördüğü yakınlığa ve Mill'in kabul ettiği evlilik anlaşmasına çok sevinir. Fakat Fanny böyle bir bono şekilde evlilik anlaşmasına razı olmadığını söyleyince bir tuccar olan Slook'un inadıyla karşılaşır. Slook Fanny ile bir ikili şarkı söyleyip durumu anlatmaya çalışırken buna Milfort da katılır ve orayı çabucak terk etmezse dövüp göndereceğini bildirip Slook'u tehdit eder.

Slook sözleşmeden geri dönmeye hazır olduğunu bildirir. Fakat bu sefer Mill Snook'un kendi tüccar şerefiyle oynadığı için onunla bir düello yapmaya bile hazır olduğunu açıklar. Bunu ticaret kurallarına uygun çözmek için Slook hukuken Milford'u kendi mirasçısı yapar ve kendininin evlilik kontratını mirasçısı Milford'a devreder. Fanny ve Milfort bundan çok memnundurlar ve Slook da uygun bir çare bulduğu için rahatına bakmaya başlar.
Mill geri gelince onun sinirli hareketlerinden sonra varılan uzlaşma sonuçları kendine anlatılır ve Slook'un Mill'in kızını sanki bir ticari emtia olarak gördüğü serzenişlerine de Mill katlandıktan sonra herkes ortaya çıkarak evliliği kutlamaya başlarlar ve neşeli bir sonuca varılır.
Uyarı sonu.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst