Ertesi gün hapı nedir ?

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Ertesi gün hapı nedir ?

Ertesi gün hapı nedir, nasıl kullanılır ? İşte merak edilen cevaplar…
Korunmasız cinsel ilişki sonrası kullanılan doğum kontrol yöntemidir. Çok sık başvurmamak şartıyla acil ve çaresiz durumlarda ilişkiyi müteakiben 72 saat içinde alınabilir. Aynı anda 2 tablet birden alınmalıdır. Jinekolog Mebrure Altuğ, ertesi gün haplarının nasıl kullanılması gerektiğini okurları için yazdı.
Ertesi gün hapı, takvim metoduyla korunanlar, dışarıya boşalma yöntemini uygulayanlar, prezervatifin yırtıldığından şüphe edenler tarafından uygulanan korunma yönteminin başarısız olduğu veya hiç korunma olmadığı durumlarda ilişkiyi takiben ertesi gün kullanılabilir.
Yalnız çok sık kullanılabilen bir yöntem değildir. Çünkü kullanılan haplar hormon haplarıdır. Çok sık kullanılması hormonal dengeyi bozar.
Ertesi sabah haplarına tecavüz gibi üzücü ve istenmeyen durumlarda da başvurulabilir. Böylece tecavüz sonrası olası bir gebeliğe karşı önlem alınmış olur. Eğer tecavüze uğrayan kadın daha önceden spiral veya doğum kontrol hapı kullanıcısı değilse doğum kliniklerinden, gebelik oluşmaması için ertesi gün hapı verilir.
72 saati geçen durumlarda bu hapın geçerliliği yoktur. Uygulansa da işe yaramaz. Çünkü bu bir tür kürtaj hapı değildir. Oluşan gebeliğe hiçbir etkisi yoktur, gebeliği önlemek ve düşük yaptırmaz.
Diğer bütün hormon haplarında olduğu gibi bu ertesi sabah haplarının, önceden damar tıkanıklığı, beyin, kalp, akciğer embolisi (pıhtı) geçiren risk grubu kadınlarda kullanılması sakıncalıdır.
Aynı zamanda bu haplar her ay korunma maksadıyla kullanılamaz ve ayda bir kereden fazla da alınamazlar. Bunlar rutin doğum kontrol yöntemi olarak kullanılamaz. Ancak çok acil durumlarda çok çaresiz kalındığında bir kereye mahsus kullanılabilir. Rutin olarak kullanımı hormonal dengeyi bozarak düzensiz kanamalara yol açar.
Gebelikten korunmak için uygulanan yöntem her ne ise üzerine ciddi olarak durulması gereken bir iştir. Örneğin hap kullanılıyorsa her gün düzenli olarak alınmaya özen göstermek gerekir. Takvim metodu uygulanıyorsa ilişki günlerini çok iyi hesaplamak gerekir. Prezervatifle korunuluyorsa kullanılan markanın sağlamlığına ve kullanışlılığına dikkat etmek gerekir.
Bu yöntemlerden herhangibirinin kullanımı sırasında meydana gelebilecek bir aksaklık istenmeyen gebeliklerin oluşmasına sebep olabilir. İşte bu durumda ertesi gün hapları devreye girebilir. Fakat bunların varlığına güvenip esas korunma yöntemini aksatmamak gerekir. Çünkü ertesi sabah hapları sadece çok gerekli olduğu, çok acil ve çok çaresiz durumlarda kullanılabilir. Rutin kullanımı söz konusu değildir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst