En Kapsamlı Çocuk Festivali

Ekrem Harbici uye.
En Kapsamlı Çocuk FestivaliAvrupa’nın en kapsamlı çocuk festivali, “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” 5. kez Başkent’te yapılacak.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün “Küçük Hanımlar! Küçük Beyler! Hepiniz geleceğin birer yıldızı, gülü, mutluluk parıltısısınız…” sözlerinden ilham alan, Avrupa'nın en kapsamlı çocuk festivali, “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” 5. kez Başkent'te yapılacak.
-Devlet Tiyatroları tarafından, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” ile eş zamana denk getirilen festival kapsamında, 5 gün boyunca, 10 ayrı mekanda yerli-yabancı 18 oyun ve, 8 ayrı atölye çalışmasıyla, çocuklara tiyatro coşkusu aşılanacak


Festival Sorumlusu Sevgi Tanrıverdi, “5. Ankara Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali”nin 25-30 Nisan tarihleri arasında yapılacağını kaydetti.
Tanrıverdi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Bursa'da kendisini karşılayan çocuklara ve gençlere söylediği “Küçük Hanımlar! Küçük Beyler! Hepiniz geleceğin birer yıldızı, gülü, mutluluk parıltısısınız…” sözlerini hatırlatarak, festivalin isim babasının da bu anlamda Büyük Önder Atatürk olduğunu söyledi. Tanrıverdi, Devlet Tiyatroları olarak kendilerinin de, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”na katkıda bulunmak istediklerini ifade ederek, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin önderliğinde, seyircinin ön planda tutulduğu, niteliği olan bir çocuk tiyatroları festivali yapmaya karar verdiklerini anlattı.
“Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali”nin Avrupa'da bu alanda yapılan en kapsamlı festival olduğuna dikkat çeken Tanrıverdi, festivalin, oyun, sürdüğü gün ve sahne sayısı bakımından diğer örneklerinden ayrıldığını vurguladı.

AVRUPA “GÖRSELLİĞİ İLE” BU FESTİVALDE

Tanrıverdi, Devlet Tiyatroları sahneleri olmak üzere festivalin, 10 ayrı mekanda 5 gün boyunca devam edeceğini belirterek, bu yıl festivalde, yerli-yabancı 18 oyunun ve 8 ayrı atölye çalışmasının yapılacağını kaydetti.
Festivalin, Rusya'dan, İsviçre'den, Polonya'dan, Danimarka'dan, Hollanda'dan, Romanya'dan, Avusturya'dan, İtalya'dan, Bulgaristan'dan ve Danimarka-Sırbistan ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları ortak yapımı olmak üzere yabancı yapım oyunlarla renkleneceğine dikkat çeken Tanrıverdi, 9 yerli oyunun 5'inin de Devlet Tiyatrolarına ait olduğunu söyledi. Yabacı oyunların, özellikle görselliği yüksek, söze dayalı olmayan oyunlar olduğunu ifade eden Tanrıverdi, “Bu yıl daha prestijli oyunlar ön plana çıktı, 'çocuk balesi', 'Blacklight tiyatro', 'dans tiyatro', 'müzikli oyunlar', sirk öğelerinin olduğu oyunlar gibi. Her yıl nitelik ve sahne sayısı bakımında büyüyen bir festival bu” diye konuştu.
Tanrıverdi, 23 Nisan'da başlayacak “Van-Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği”nin bir ayağını da bu festivale bağladıklarını belirterek, yine festival kapsamında bir sosyal sorumluluk projesi olan “Polis Amca” tiyatro grubunun da programda yer aldığını kaydetti.

“20 BİNİN ÜZERİNDE SEYİRCİ BEKLİYORUZ, BİLETLER DT GİŞELERİNDE”

Tanrıverdi, önceki yıllarda da başarılı bir izleyici sayısı yakalayan festivalde, bu yıl temsil sayısının da fazla olması nedeniyle 20 binin üzerinde seyirci beklediklerini ifade etti. Oyunların, saat 11.00 ile 14.00'de olmak üzere, 5 gün boyunca Devlet Tiyatroları sahnelerinde izlenebileceğini hatırlatan Tanrıverdi, saat 11.00'deki oyunların 2 YTL, 14.00'deki oyunların ise ücretsiz sahneleneceğini kaydetti.
Daha önce hiç tiyatroya gitmemiş çocukların, tiyatro ile tanışmalarını da hedeflediklerini dile getiren Tanrıverdi, bu nedenle ücretsiz temsillerin de olduğunu belirtti. Ücretsiz oyunlar da dahil olmak üzere, biletlerin Devlet Tiyatroları gişelerinde ya da internet üzeriden “muhakkak” alınması gerektiğinin altını çizen Tanrıverdi, biletlerin 14 Nisan'dan itibaren satışa çıkacağını bildirdi.

FESTİVAL ANITKABİR'DEN BAŞALAYACAK

Tanrıverdi, “5. Ankara Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali”nin açılışının ise 25 Nisan günü saat 11.00'de Anıtkabir ziyareti ile başlayacağını belirtti. Tüm festival konuklarının, Ata'nın huzuruna çıkacağını söyleyen Tanrıverdi, Anıtkabir ziyaretinin ardından saat 12.30'da Tunalı Kuğulu Park'ta “oldukça renkli” bir panayır düzenleneceğini kaydetti. Tanrıverdi, “herkese açık” olan açılış etkinliklerinin, 15.00-16.00 saatleri arasında Tunalı Hilmi Caddesi'nde başlayarak, Akün Sahnesi'ne kadar sürecek festival yürüyüşünün ardından, ilk temsilin Ankara Devlet Tiyatrosu'nun “Keloğlan Keleşoğlan” oyunuyla gerçekleştirileceğini söyledi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
22B
Üst