Ekokardiyografi Nedir

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Ekokardiyografi Nedir, eko nedir, Ekokardiyografi Neden çekilir?

Kalbin ultrasonografik tetkikidir. Ultrason saniyede 20 binin üzerindeki ses titreşimleridir. Ekokardiyografide 2-5 mHz. 'lik dalgalar kullanılır. Frekans arttıkça ultrasonun penetrasyonu azalır. Yüksek frekansla yüzeyel tabakalar incelenir ve birbirine yakın noktalar arasındaki fark daha kolay gözlenir.

1. İki boyutlu eko Bir alanın kesiti hakkında bilgi verir (2 dimentional ekokardiyografi: Jector scan: Cross sectional) .

2. M. mode ekokardiyografi Bir ultrason demetinin geçtiği bölge hakkında bilgi verdiği ekodur.

Ekonun avantajları
Özellikle kalbin kapak ve duvar hareketleri hakkında önemli bilgiler verir,
Bir çok yerde vardır,
Boya, radyoaktif madde, iğne kullanılmaz,
Ağrısızdır ve hasta için zararlı değildir.
Eko'nun dezavantajları ise; Testi yapan kişinin yeteneği, test sonuçlarının doğruluk derecesini etkiler. Bazı kişilerde eko görüntüleri kişinin yapısından dolayı iyi olmaz (kişi ekojenik değildir) ve yeterli görüntü elde edilemeyebilir. Kalbin bazı kısımları çok iyi görünmeyebilir.

Ayrıca ilaçla yapılan Stres EKO ile koroner kalp damarları hakkında, kalp kasının canlılığı hakkında da bilgi edinilebilir. Renkli Doppler ekokardiyografi ile kalp içi boşluklarının basınçları, kapak yetmezliklerinin (kaçaklarının) dereceleri, hakkında bilgi elde edilir.

Eko ile
Kalp kapak hastalıkları,
Kalp boşluklarının çapları, büyük olup olmadığı,
Kalp duvarlarının hareketleri, hareket bozukluğu olup olmadığı (kalp damar hastalıklarında ilgili damarın kanlandırdığı yerlerde duvar hareket bozuklukları oluşabilir),
Kalp içi basınçlar,
Kalp içi boşluklarda pıhtı (trombüs) araştırılması,
Kalbin kasılma sırasında bir defada attığı kan miktarı ve yüzdesi (İnsan kalbi kanla dolduktan sonra, kasılma ile içindeki kanın belli bir yüzdesini atar. Her kalp atışında kalbin damarlara attığı kan yüzdesine "ejeksiyon fraksiyonu" denir. Normali % 55-70 civarındadır. Yani kalp bir defada kendine gelen kanın %55-70'ini fırlatabilmektedir.),
araştırılabilir. Kısaca kalp romatizması, kapak hastalıkları, kalp yetersizliği, kalp krizi, doğumsal kalp hastalıkları gibi bir çok konuda eko ile değerli bilgiler alınır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst