Ebu Musa Câbir bin Hayyan Kimdir

deep Harbi Aktif Üye
Ebu Musa Câbir bin Hayyan Hayatı

Ebû Mûsa Câbir bin Hayyân (Abu Musa Jabir ibn Hayyan; Latince:"Geber" ya da "Geberus"; (al-Barigi Kabilesi / al-Azdi / al-Kufi / al-Tusi / al-Sufi), (doğum: 721, Tus, İran, Horasan; ölüm: 815, Kufe, Irak) Sıklıkla batıda daha ziyâde Geber olarak tanınan, Abbâsîler döneminde yaşamış ve İslâmiyette fen bilimlerinin temelini atmış olanFarsî çok yönlü bir fen bilgini; Simyacı, kimyacı ve eczacı; fizikçi, astronom ve astrolog; tıp vefizik tedavi uzmanı; mühendis, coğrafyacı, filozof ve sufi.

Tus, İran'da eğitimini aldıktan sonra Kûfe'ye göç etti. Câbir bin Hayyân bilinen ilk pratik Simya(Alşimi) âlimdir. Orta Çağ Avrupası'nın Simyaalanına büyük ölçüde etki etmiş ve Kimya'nın da esasını oluşturmuştur.

İcatları
Kimyager ve Eczacı olan babasının oğlu olarak Horasan'da doğmuş ve Yemen'de okuduktan sonra Kufe'ya giderek Abbâsî halifesi Harun Reşid'e saray âlimi olarak hizmet etmiştir.Kimya dışında Eczacılık, Metalürji, Astroloji,Felsefe, Fizik ve Müzik gibi geniş alanda 400 ü aşan eser bıraktığı söylenirse de ancak 20 civarında eseri bugüne kalmıştır. Bazı eserlerinin aslında öğrencileri tarafından yazıldığı anlaşılmıştır.[kaynak belirtilmeli]Nitrik asit, Hidrojen klorür ve Sülfürik asit'in rafine ve kristalize yöntemlerini bulduğu Kral suyu'nu icat ettiği veSitrik asit, Asetik asit, Tartarik asiti keşfetiği düşünülmektedir. "İmbik" ( ??????? al-inbiq) geliştirmiş ve kendisinin ortaya attığı Bazkavramıyla Kimya'nın gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Kendisi o yüzyıldan atomun parçalayacağını görmüş büyük bir bilim adamıdır. Ayrıca daha sonra zehirlilerin zehirlisi olan arsenik tozunu elde eden ilk kişidir.Agathondaemon, Hermes Trismegistus, Pisagorve Sokrates'i saydığı ve Eski Yunan, Eski Mısır ve Şia Sufizminden etkilendiği düşünülmektedir.Eserlerinden 12. yüzyılında Latince'ye çevirilmiş olan Kitab al-Kimya adlı eseri, Simya ve Kimya kelimelerinin kökeni olmuştur.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
92B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
26B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
120B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Üst