Diş Protez Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Diş Protez Bölümü Hakkında Bilgiler - Diş Protez Teknisyeni Nedir ?
Diş Protez : Diş protez programının amacı, diş hekimine yardımcı olabilecek ve laboratuvarlarda çalışabilecek nitelikte ara teknik eleman yetiştirmektedir Diş protez alanında okumak isteyenlerin temel bilimlere ilgili, el becerisine sahip olmaları gerekir. Mezunları önlisans diploması ve Diş Protez Teknisyeni ünvanı alır. Diş Protez Teknisyeni, diş, çene, yüz, protez ve apareyleri ile ortodontik apareyleri laboratuvar uygulamalarını yürütür.

Diş Protez Programın Amacı : Diş protez programının amacı, diş hekimine yardımcı olabilecek ve laboratuvarlarda alışabilecek nitelikte ara teknik eleman yetiştirmektir.

Diş Protez Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Program süresince öğrencilere, matematik, teknik bilimler, teknik resim, maddeler ve araç bilgisi,sabit protezler, hareketli protezler, bölümlü protezler, tam protezler, ortodonti apereyler, çene-yüz protezi ve işletme ekonomisi gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

Diş Protez için Gereken Nitelikler : Diş protez alanında okumak isteyenlerin temel bilimlere ilgili, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne, el ve parmak becerisine sahip olmaları gerekir.

Diş Protez Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

  • DOKUZ EYLÜL - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  • İSTANBUL - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  • EGE - ATATÜRK SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  • HACETTEPE - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  • MARMARA - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
Diş Protez Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Mezunlar "Diş Protez Teknikeri" ünvanı alırlar. Diş protez teknikeri, diş ve çene-yüz protez ve apareyleri ile ortodonti apareylerin laboratuvar uygulamalarını yürütür.

Diş Protez Teknikerinin Çalışma Alanları : Diş protez teknikerleri, kamu ve özel kuruluşlarda iş bulma olanağına sahiptirler.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
37B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Üst