Charles Darwin Kimdir

deep Harbi Aktif Üye
Charles Darwin'in Hayatı
charlesdarwinw.jpg

Doğru olmadığı bugün bilimsel olarak kanıtlanmış olan evrim teorisini ortaya atan amatör bir İngiliz doğabilimci. Günümüzden 150 sene önce yaşamış olan Charles Darwin hiçbir zaman gerçek bir biyoloji eğitimi almamıştı. Canlılar ve doğa konusunda sadece amatör bir ilgisi vardı. 1832'de İngiltere'den yola çıkan ve beş yıl boyunca dünyanın farklı bölgelerini gezen H.MS Beagle adlı resmi keşif gemisinde gönüllü olarak yer aldı. Darwin, bu gezi sırasında gördüğü değişik canlı türlerinin, bilhassa Galapagos Adaları'nda gördüğü farklı ispinoz türlerinin etkisinde kalmıştı. Bu kuşların gagalarındaki farkların, çevreye uyum sağlamalarından kaynaklandığını düşündü. Bu fikirden yola çıkarak canlılardaki tüm çeşitliliğin kökeninde "çevreye uyum" fikrinin olduğunu ileri sürdü. Darwin bu teorisiyle bilimsel gerçekleri göz ardı ederek, canlı türlerini Allah'ın yarattığı gerçeğine karşı çıkmıştır. Canlıların ortak bir atadan geldiğini ve zamanla ortama uyarak birbirlerinden farklılaştıklarını ileri sürmüştü.

Darwin'in bu teorisi hiçbir bilimsel bulguya dayanmıyordu. Fakat Darwin, dönemin ünlü materyalist biyologlarından aldığı destek ve teşviklerle, bu varsayımlarını zamanla iddialı bir teori haline getirdi. Bu teoriye göre canlılar tek bir ilkel atadan geliyorlardı. Ancak çok uzun bir süreç içinde küçük küçük değişimlere uğrayarak farklılaşmışlardı. Ortama en iyi şekilde uyum sağlayanlar özelliklerini sonraki nesillere aktarıyorlardı. Bu sayede yararlı değişimler zamanla birikerek bireyi, atalarından tamamen farklı bir canlıya dönüştürüyordu. Darwin'e göre insan da, bu hayali mekanizmanın en gelişmiş sonucuydu.
Darwin hayal gücünde canlandırdığı bu mekanizmaya "doğal seleksiyonla evrim" ismini verdi. Bu fikirlerini 1859 yılında yayınlanan Türlerin Kökeni adlı kitabında açıkladı.

Darwin, teorisini, doğadaki yaşam mücadelesinde, ortamın şartlarına uygun ve güçlü olan canlıların hayatta kalması anlamına gelen "doğal seleksiyon" konusu üzerine kurmuştu.

Darwin'in ileri sürdüğü "doğal seleksiyonla evrim" teorisi, daha ilk aşamada en temel soruları cevapsız bırakıyordu. Şayet canlılar Darwin'in ileri sürdüğü gibi aşama aşama evrimleşmiş olsalardı, bu durumda çok sayıda "ara tür" yaşamış olmalıydı. Ancak fosil kayıtlarına bakıldığında bu teorik canlılardan en ufak bir kanıt bulunmamaktadır. Aradan 150 yıl geçmesine rağmen beklenilen fosiller bulunamadı. Darwin'in "tüm canlıların ortak atası"diye öne sürdüğü ilk canlı organizmanın nasıl oluştuğu konusu soru işaretleriyle doluydu. Çünkü cansız maddelerin, doğal süreçlerle canlı hale gelmesi imkansızdı. Bilim ve teknolojideki gelişmelerle Darwin'in ilkel bilim anlayışının ürünü olan teori temelden yıkıldı.
 
mahir Harbi Aktif Üye
Sen bile maymundan gelmedin emin ol buna. Gerçi gittiği yerde gerçeğe vakıf olmuşsundur :)
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst