Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Hakkında Bilgiler - Çalışma Ekonomisti Nedir ?
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri :İşçi-işveren ilişkileri, sosyal güvenlik, servet ve gelir politikaları ve uluslararası planda sosyal politika konularında eğitim yapılır. Ekonomi ve sosyolojiye karşı ilgili, ikna gücüne sahip ve insan ilişkilerinde sabırlı ve başarılı olunmalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yurtdışı ve yurtiçi ünitelerinde, SSK , Bağkur , Emekli Sandığı gibi sosyal kuruluşlarda, müfettiş veya uzman olarak Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinin yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışılabilir. Ayrıca iktisat ve işletme mezunlarının çalışabilecekleri öteki alanlarda da görev alınabilir.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Programının Amacı : Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri programında işçi-işveren ilişkileri, sosyal güvenlik, endüstriyel demokrasi, servet ve gelir politikası, uluslararası planda sosyal politika konularında eğitim yapılır.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Üniversitelerin bu programında hukuk, ekonomi, maliye, işletmecilik ve yönetim bilimlerine ilişkin derslerle matematik, sosyal düşünceler ve sosyal politika tarihi, sosyal politika, çalışma ekonomisi, sendikacılık, sosyal güvenlik, endüstriyel demokrasi, gelir ve servet dağılımı, ücretler, kentleşme ve konut politikası, Türkiye ekonomisi ve sosyal yapısı, kooperatifcilik, çalışma sosyolojisi ve psikolojisi istatistik gibi dersler okutulur.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri için Gereken Nitelikler : Bu alanda öğrenim yapmak isteyenlerin ekonomi ve sosyolojiye karşı ilgili, üstün akademik yeteneğe ve ikna gücüne sahip ve insanlarla iyi ilişkiler kurabilen kimseler beklenir.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

 • ANKARA - SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ
 • MARMARA - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • İSTANBUL - İKTİSAT FAKÜLTESİ
 • DOKUZ EYLÜL - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • GAZİ - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • ANADOLU - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • KOCAELİ - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • ONSEKİZ MART - BİGA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • ULUDAĞ - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • KARADENİZ TEKNİK - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • SAKARYA - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • DOKUZ EYLÜL - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • KOCAELİ - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • CUMHURİYET - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • CUMHURİYET - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • SAKARYA - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • ULUDAĞ - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • ANADOLU - İKTİSAT FAKÜLTESİ
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri programını bitirenler "Çalışma Ekonomisti" ünvanı ile iş piyasası, sosyal sigorta, iş mevzuatı, toplu sözleşme ve sendikacılık konularında araştırma ve incelemeler yaparak, öneriler geliştirirler. Çalışma ekonomistleri ayrıca, devletin genel sosyal politikası ile sosyal güvenlik ve endüstri ilişkileri politikasının planlanma, düzenlenme ve geliştirilmesinde; ilgili bakanlık ve kamu kuruluşlarında, sosyal işlerin düzenlenme ve yürütülmesinde; kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel sektör işletmelerinin çalışma, işçi-işveren ilişkileri ile diğer sosyal işlerinin düzenlenmesi ve yönetiminde de etkili bir rol oynarlar.

Çalışma Ekonomistlerinin Çalışma Alanları : Bu alanda öğrenim görenler, DPT'de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yurtdışı ve yurtiçi ünitelerinde, SSK, Bağkur, T.C. Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarında, müfettiş veya uzman olarak kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinin yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışabilirler. Çalışma ekonomistlerinin önemli bir çalışma alanı ise sendikalarda danışmanlıktır. Çalışma ekonomistleri ayrıca kamu yönetimi, iktisat ve işletme bölümleri mezunlarının çalışabilecekleri öteki alanlarda da görev alabilirler. Özel sektörde ilerleme kişisel yeteneğe ve yabancı dil bilmeye bağlıdır. Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Açıköğretim fakültesine bağlı olarak eğitim verilen bu bölümde, işçi-işveren ilişkileri, iş hukuku, gelir politikası gibi alanlarda uzman yetiştirilir.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
35B
Üst