Çakal

deep Harbi Aktif Üye
Çakallar Hakkında Ansiklopedik Bilgi
cakal.jpg
Köpekgiller (Canidae) familyasına dahil olan Canis cinsi içindeki türlerden dört tanesine verilen ortak addır. Afrika ve Asya'da bulunan ve küçük-orta boyutlu olan Canis adustus, Canis aureus, Canis Mesomelas ve Canis Simensis bu gruba mensuptur.

Doğu Afrika'da bulunan üç çakal türü, temel olarak renk ve yaşadıkları çevre bakımından birbirlerinden farklılık gösterirler. Altın çakal açık ve çimenlik alanları, çizgili çakal türleri ise su kenarlarını tercih ederler. Çakal, donuk açık kahverengi renktedir. Kuyruğunun ucu beyazdır ve yan taraflarında belli belirsiz çizgiler bulunmaktadır. Kara sırtlı çakal, sırt kısmı boyunca yayılan siyah kürkü ile diğer türlerinden rahatlıkla ayırt edilebilmektedir. Kuyruğunun uç kısımları altın çakalda olduğu gibi siyahtır. Kara sırtlı çakal, gündüzcü olması nedeniyle diğer türlerine göre sık rastlanır.
Çakallar genel olarak gece yaşayan hayvanlardır. Gündüzleri in ve kovuklarında dinlenirler. Sürü halinde dolaşırlar. Daha çok ölü hayvanlarla beslenirler. Avlandıkları zaman aralarında iş birliği yaparak hareket ederler. Geniş çayırlar, çöller ve kurak arazilerde yaşarlar. Yaklaşık olarak 12-15 yıl ömür sürerler. Ülkemizde Karadeniz sahilleri, Marmara, Trakya, Ege ile iç bölgeleri, Akdeniz sahilleri ve Güneydoğu Anadolu'nun alçak kesimlerinde yaşarlar. Ülke genelinde; Dalmaçya'dan Güney Hindistan'a kadar Avrupa ve Güney Asya'nın her yerinde bulunurlar.
 

Benzer Konular

M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
32B
Misafir
M
Yanıtlar
4
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
41B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst