Boyundaki Şişlikler Neyin Habercisi

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Boyun bölgesinde meydana gelen şişlikler çoğu zaman bulaşıcı bir hastalığın belirtileri olabiliyor.
Zaman zaman yetişkinlerin veya çocukların boyun bölgesinde şişlikler ve tanımlanamayan kitleler oluşur. Aileleri tedirgin eden bu şişliklerin bazıları evde alınabilecek basit önlemlerle tedavi edilebilir. Kimi şişlik ve kitleler ise ciddi sorunların habercisidir ve mutlaka bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.
Sebepleri
Kulakların alt, ön ve arka kısmında, boynun her iki tarafında veya arkasında, ya da koltuk altlarında veya kasıklarda meydana gelen yumru gibi şişliklerin ne anlama geldiğini Alman Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu anlattı:
Enfeksiyon: Vücudunuzun iki veya daha fazla bölgesindeki bezler şişti. Ateşiniz olabilir ve kendinizi hasta hissediyorsunuz. Pek çok virüs bezlerde şişme yapabilir. Saç derisi enfeksiyonu boynun arkasındaki bezleri şişirebilir. Mantar da dahil, ayaklardaki enfeksiyonlar kasık bezlerini şişirir. Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar da şişmeye yol açabilir.
Öpücük hastalığı: Boyun, kasık ve koltuk altı bezleriniz şişti ve yüksek ateşiniz, şiddetli boğaz ağrınız var. Bu durumda halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinen İnfeksiyöz-mononükleöz hastalığından şüphelenilebilir.
Kabakulak: Çene ucuyla kulakların arasında şişlik varsa; bu duruma düşük ateş, kulak ağrısı, baş ağrısı ve yorgunluk da eşlik ediyorsa bu belirteler ışığında kabakulaktan söz etmek mümkündür. Kabakulak geçiren birisiyle temas etmiş olmak kabakulağın nedenleri arasında yer alır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
5
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Üst