Balkondaki bahçeler...

BlueBerry Harbi Aktif Üye
Hem süs öğesi olarak hem de yemek yaparken kullanabileceğiniz bitki ve otları balkonunuzda veya pencerenizde bile yetiştirebilirsiniz.

Bugünlerde evinizde kendinize bir yaz bahçesi kurabilir, hem dekoratif amaçlı hem de yemek yaparken kullanabileceğiniz bitkiler yetiştirebilirsiniz. Böylece bahçe sahibi olmadan sebze ve bitkileri dalından koparmanın zevkini mutfak veya balkon bahçeciliği yaparak keşfedebilirsiniz.

Eskiden pek çok evin küçük de olsa kendine ait bir bahçesi vardı. Buralarda sebze ve çiçek yetiştirilirdi. Şimdi bunun yerini ev bahçeciliği aldı.

Son dönemlerde, büyük şehirlerde yaşayanlar özellikle mutfak ve balkonlarında hem bakması kolay hem de evlerini süsleyen bitkiler yetiştirmeye başladı. Yani, Amerika ve Avrupa’da yıllardır moda olan balkon veya mutfak bahçeciliği Türkiye’de de yaygınlaşıyor.

Türkiye iklim şartları açısından evde sebze ve bitki yetiştirmek için çok uygun. En kolay yetiştirebileceğiniz bitkiler nane, kekik, fesleğen, maydanoz, kiraz domates ve biberiye.

Yüksek Ziraat Mühendisi Melahat Bıyıkoğlu nisan ayının bu bitkilerin tohum ve fidanlarını ekmek için uygun bir zaman olduğunu belirtiyor.

Fazla bakım gerektirmeyen bu bitkileri günde üç-dört saat güneş görecekleri bir yere yerleştirmeniz ve iki-üç günde bir sulamanız yeterli.

Ev dekorasyonunuzla uyumlu saksılarda yetiştirebileceğiniz bitkilerin pek çok yararı da var. Biberiye, nane, maydanoz, fesleğen, kekik gibi yeşil bitkiler mutfağınızın güzel kokması sağlar ve yemeklerinize tat verir.

Bunları dalından koparıp taze taze yemeklerinize katabileceğiniz gibi, kurutup kışın baharat olarak da kullanabilirsiniz.

Ev bahçeleri için püf noktaları
Saksılara tohum ekerek de sebze ve ot yetiştirebilirsiniz fakat tohumdan fide çıkarmak zor olabileceği için fide ekmek yeni başlayanların işini kolaylaştırır.

Saksıda yetişen sebze ve otları iki günde bir sulamak yeterli. Hipermarketlerde dekoratif saksılar, toprak ve tohumlar birlikte satılıyor. İstediğiniz bitkiyi, seçtiğiniz saksılarda hazır dikilmiş şekilde alıp, rahatça evinize yerleştirebilirsiniz. Bu bitkileri toprak, ahşap, seramik veya plastik saksılara ekebilirsiniz. Fakat plastik saksılar toprağın nemini uzun süre muhafaza ettiği için daha uygun.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Üst