Azerbaycanda neden Türk dizileri yasaklandı

  • Konuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 1.595
M
Misafir
Azerbaycanda neden Türk dizileri yasaklandı?

Madem onlar yasaklıyor bizde Yahşi Cazibe denen kepaze diziyi yasaklayalım. Türkiye Türkçesinden rahatsız olanlar ikinci dil olarak Rusçayı kullanıyorlar. Ermenistan'a abilik yapan Rusya'nın eteğinin dibinden ayrılmıyor Aliyevler.
 
Bu yüzden yasaklanmış ama size katılmamak elde değil, Alivey efendi başörtüsünde de rahatsız oluyormuş bizim ülkedeki geri kafalı yobaz din düşmanları bile bıraktı başörtüsüyle uğraşmayı 100 yıl geride olarak kafa adamlar.


Azerbaycan’da Türk dizilerinin yasaklanma nedeninin, bugüne kadar açıklanandan farklı olduğu ortaya çıktı. Wikileaks kriptolarında yer alan bilgiye göre; Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in "“İranlılar kadınlarını kapatırken gülüyoruz; ama insanlar, Türklerin de kadınlarını kapattıklarını görürse bu ciddiye alınabilir.” dediği ortaya çıktı. ABD Bakü Büyükelçiliği’nce hazırlanan 23 Ocak 2009 tarihli kriptoda, ABD’li yetkiliyle Aliyev arasında yapılan görüşmenin özetine yer veriliyor.

2008 yılı sonunda, Azerbaycan’ın RTÜK benzeri kurumu Milli Radyo Televizyon Şûrası, “televizyonlarda dizi, film ve programların Azerbaycan Türkçesi’nde yayımlanması” kararı almış, Türk dizilerini de bundan muaf tutmamıştı. Özel televizyon yetkilileri de, Türkiye Türkçesiyle ilgili konunun net olmadığına işaret edip, durum açıklığa kavuşturuluncaya dek Türk dizilerinin yayımlanmayacağını duyurmuştu.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst