Araştırmacı yazar Hasan Hüseyin Maltepe

agent force Harbi Aktif Üye
Araştırmacı yazar Hasan Hüseyin Maltepe, "Çocuklarımıza kendi gerçek tarihimiz yerine başkalarının tarihlerini okuttuk onları sevdirdik" dedi.

Bahar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (BAHAR-DER) davetlisi olarak Konya'nın Akören ilçesinde, 'Çanakkale Ruhu' adlı bir konferans veren Araştırmacı yazar Hasan Hüseyin Maltepe, "Çocuklarımıza kendi gerçek tarihimiz yerine başkalarının tarihlerini okuttuk onları sevdirdik" dedi.

Bir neslin Teksas, Tommiks okuyarak büyüdüğünü ve asıl bilinmesi gereken gerçek kahramanların anlatılmadığını belirten Maltepe, Çanakkale Ruhunu iyi anlamak gerektiğini ve asıl bilmemiz gereken orada yatan aziz şehitlerimizin hayat hikayeleri olduğunu söyledi.

Araştırmacı Yazar Hasan Hüseyin Maltepe slâytlar eşliğinde yaptığı sunumunda Türk milleti için canlarını vermiş aziz şehitlerin kahramanlık dolu hayat hikayelerini izleyicilerle paylaştı.

Kahramanlık destanının yazıldığı Çanakkale ilimizi birçok kişinin Truva olarak tanıdığını söyleyerek, bu konunun yakın tarihimizi ne kadar bildiğimizin ve çocuklarımıza nasıl yansıdığının bir göstergesi olduğuna işaret eden Maltepe: "Geçmişlerini unutan milletler, gelecekte dağılıp giderler. Bir milletin kökleri geçmişleridir. Bunları hatırlamak, yad etmek ve Çanakkale'yi böyle anlamak lazım." dedi.

Tarihini bilme ve öğretme geleneğinin başka ülkelerde çok güçlü olduğuna dikkat çeken Maltepe, "Bizler, Tommiks, Teksas ve Herküllerle büyüdük. Çocuklarımız da Süpermenlerle büyüyor. Ama asıl kahramanlar anlatılmadı, sevdirilmedi. Onun için bu kahramanların hikayelerini anlatıyoruz. Bizler, o kahramanların sayesinde her şeyi önümüzde bulduk. Onlar bizim öz değerlerimiz. Allah bize o günleri bir daha yaşatmasın." diye konuştu.

Bahar Derneği Başkanı Seyit Mehmet Ünal ise "Kanının rengini bayrağımıza vermiş, aziz canını vatanımız uğruna feda etmiş olan şehitlerimiz; bu yüce değerlerimizin korunmasını ve savunmasını bizlere emanet etmişlerdir. Bu itibarla onları gönüllerimizde yaşatarak, emanetlerine ne pahasına olursa olsun sadık kalmalıyız" dedi.

cihan
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
58B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
21B
Üst