Allahümme Ya Mukallibel Kulub Duası Okunuşu ve Fazileti

Ömer
Yönetici
Hiç kuşkusuz kalpler Allah'ın emrindedir ve kalpleri evirip çeviren O'dur. Bir mü'minin hayatının bazı dönemlerinde itikadi olarak sapmalar ve yalpalamalar olabilir. Böyle bir duruma düşmemek ve imanda sebat etmek için ise tek müracaat edilecek merci kalpleri hakikate çeviren Allah'tır.

Bu hususta en güzel duayı Peygamberimiz Hazreti Muhammed Aleyhissalatu vesselam yapmıştır ve bu duası onun sünneti olarak bizlere kutlu bir hazine olarak intikal etmiştir.

Kalbimiz ne zaman sıkışsa, ruhumuz ne zaman daralsa, ibadetlerimizi ne zaman aksatmaya başlarsak bu duaya başvurmalıyız. Dahası bu manevi hastalıklardan kurtulmuş olsak bile, bir daha bu hastalıklara düşmemek için bu duayı günlük virdimiz yapmalıyız. Peygamber Efendimiz peygamber olduğu halde bu duayı sürekli okuyorsa, bizim günahlar içerisinde imanımızın her gün tehlikede olduğu ahirzaman mevsiminde bu duaya çok ihtiyacımız var demektir.

Allahümme Ya Mukallibel Kulub Duasının Arapça Okunuşu
allahumme-ya-mukallibel-kulub.png


Allahümme Ya Mukallibel Kulub Duasının Türkçe Okunuşu
Allahümme ya mukallibel kulûb, sebbit kalbî ala dînike.

Anlamı
Ey kalpleri halden hale değiştiren Allah'ım; benim kalbimi dinin üzere sabit kıl.

Fazileti
Bu dua bir çok hadisi şerif'te zikredilmiştir. Ümmü Seleme Radıyallahu anha validemizden nakledilen hadise göre Efendimiz (s.a.v) bu duayı çokça okurdu. (Tirmizi, deavat, 89, 124)

Yine Peygamberimize sorulan "Ya Resûlallah, ne çok bu duayı yapıyorsunuz?" sorusuna Efendimiz "Kalbi Allah Teâlâ'nın kudret ve tasarrufunda olmayan hiç kimse yoktur. O,dilerse doğruda sabit kılar, isterse kaydırır." şeklinde cevap vermiştir. (Tirmizi, deavat, 89)

Madem Resulullah bu duaya bu kadar ehemmiyet veriyor ve madem biz mü'minlerin en büyük gayesi imanla yaşayıp, imanla ruhumuzu teslim etmek. Ve madem şeytan ve şeytanlığa meyilli nefsimiz imanımızı bizden almak için türlü türlü vesvesleri kalbimize sokmaya çalışıyor.

Kuran'ı Kerim'de Ali İmran Suresi'nin 7. ayetinde zikredilen ve kalbi bir rahatsızlık olan zeyğ kelimesi, kalbi yamukluklar ve kalbi sapmalar anlamını gelmektedir. Haktan sapmak, dosdoğru yol olan sırat-ı müstakimden ayrılmak tehlikesi her an vardır. Biz de iman mahali olan kalbimizi daima İslam üzerine sabit olması için kalplerin sahibi olan Allah'a bolca niyaz etmeli ve duayı dilimizden eksik etmemeliyiz.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
418B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
19B
Üst