Allahu Ekber rahatsızlığı (!)

Ömer
Yönetici
Eğitilmiş köpekler tekbir getiren herkese saldırıyor mu?
ymdogk.jpg

İsrail bugünlerde İsrail Savunma Kuvvetleri'ne ait köpeklerin özel bir birim tarafından eğitilerek, Allahu Ekber diyen herkese saldırdığı iddialarını konuşuyor. Konunun muhatabı İsrail Savunma Kuvvetleri iddiaları yalanlasa da ima dolu açıklamaları şüpheleri güçlendiriyor.

Durumun ilk mağdurlarından biri İsrail Radyosunun askeri muhabiri Carmela Menashe'ti. Menashe'in spekülasyon olarak adlandırılan iddialarına bir destek de İsrailli Arap asıllı MK Ahmet Tibi'den geldi.

MK Ahmet Tibi Pazartesi (4 Ocak) günü köpekler yetiştirilmesi içinde Knesset bir toplantı düzenlendiğini, köpek eğitim birimi için düzenlenen törende söz konusu iddiaların örnek tatbikatının asker ailelerine izlettirildiğini ifade etti.

MK Ahmet Tibi, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin köpekleri Pavlov'un metodu (klasik şartlanma) ile eğitildiğini ve 'Allahu Ekber' diye bağıran Araplara pençeleri ile saldırdığını söyledi.

İsrail Savunma Kuvvetleri iddialara yanıt vermek için bir açıklama yaptı. İsrail Savunma Kuvvetleri açıklamasında söz konusu olayı yalanladı ama açıklamadaki bazı cümlelerdeki vurgu dikkatlerden kaçmadı.

İsrail Savunma Kuvvetleri'nin yaptığı açıklamada "Söz konusu köpek eğitim biriminde yetiştirilen köpekler birçok özel yeteneğe sahiptir. Bu köpekler siviller ya da üniformalılar içerisinde düşmanları ve teröristleri bulmak için eğitilmişlerdir." dendi.

'Allahu Ekber' diyen herkese saldırdığı iddialarına ilişkin açıklamanın en dikkat çeken cümlesi "köpekler birçok konuda kendilerini kanıtlamış ve özel bir yeteneğe sahiptir" oldu.

Cümleyle iddialar yalanlandı ama köpeklerinde söz konusu iddialar doğrultusunda rahatlıkla yetiştirilecek kadar yetenekli olduğu vurgusu yapıldı.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
9B
Üst