Akıllı saklama kapları...

BlueBerry Harbi Aktif Üye
Üçsan Plastik'in 'Yiyecek koruma sistemi' adıyla geliştirdiği tarih ayarlı saklama kapları, artan yemekleri ve taze kalması gereken ürünleri uygun koşullarda saklayıp son kullanma tarihlerini unutturmayarak mutfakları fethetmeye hazırlanıyor.

Günümüzde mutfağında plastik saklama kabı olmayan ev neredeyse yok gibi. Ürünlerimizi saklamak için kullandığımız bu pratik ürünler, hayatımızı kolaylaştırıyor.

Artan yiyeceklerimizi ve taze kalması gereken malzemelerimizi bu ürünlerde muhafaza eder, bazen de unuturuz buzdolabının bir köşesinde. Uzun süre saklama kaplarında unutulan ürünlerin bozulması kaçınılmaz olur böylece.

Unutulan kap sorununu çözmek için yola çıkan Üçsan Plastik, 'Yiyecek koruma sistemi' adıyla yeni bir ürün serisi geliştirdi. Firmanın bu yeni serisindeki tarih ayarlı saklama kapları, kullanıcılara yiyeceklerin bozulma sürelerini hatırlatarak, hayatlarında büyük kolaylık sağlamayı amaçlıyor.

Sofradan arta kalan yemekleri tarih ayarlı saklama kabında muhafaza ederek kaç gün saklamak gerektiğini kolayca ayarlamak mümkün. Kullanıcı saklama kabının üzerindeki tarih ayarıyla ister yiyeceklerin saklama kabına konulma tarihini, istenirse de son kullanma tarihini belirleme imkanına sahip. Böylelikle yiyeceklerin ömrünü daha pratik ve doğru bir şekilde takip etmek mümkün olabiliyor.

Buzluktan Mikrodalgaya
Üçsan Plastik'in geliştirdiği bu yeni ürünler, ergonomik tasarımı, canlı renkleri ve kolay kullanımıyla dikkat çekiyor. Üzerinde zaman göstergesi bulunan ürünlerin, mikrodalga fırınlarda da kullanılabilmesi için, üzerlerinde birer hava çıkışı da bulunuyor.

Ürünün tüketiciyle iletişimini ise Üçsan'ın maskotu "havuç" sağlıyor. Saklama kaplarında ürünü ve faydalarını anlatabilmek için ambalajın çok önemli olduğuna değinen Üçsan Plastik Stratejik Modelleme ve İletişim Sorumlusu Emre Kerestecioğlu, Ürünün kullanımı ve faydasının tüketicilere doğru ve ilgi çekici bir şekilde iletilmesi için ürünün ambalajı çok önemli. Ürünün müşteriyle ilk fiziksel teması ambalajla olduğu için, ambalajı oldukça etkili bir iletişim yöntemi olarak görüyoruz ve bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz.

Tarih ayarlı saklama kaplarıınızın ambalajında, ürünün nasıl kullanılacağını maskotumuz havuç tüketiciye birebir anlatıyor ve bundan sonraki iletişim çalışmalarımızda da sürekli kendini geliştirerek anlatmaya devam edecek.

Havuç maskotu, tüketiciye; mikrodalga fırında ürünü kullanırken, ürünün kapağı kapatılırken hangi adımları izlemesi gerektiğini tek tek anlatıyor diyor.

İnsani fayda önemli
Tarih ayarlı saklama kaplarının ilk örneklerinin piyasaya çıkışı, yaklaşık 30 sene öncesine kadar uzanıyor. Emre Kerestecioğlu, ülkemize oldukça geç giriş yapan bu konsepti bir yenilik olarak görmenin oldukça doğal olduğunu söylüyor.

Tarih ayarlı saklama kaplarında standart saklama kaplarına ek olarak, gıdaların saklama ömürlerini takip edebilme özelliğinden dolayı, yiyecek koruma ve besin sağlığı konusunda bir adım daha ileri gidilmiş durumda. Bu ekstra fayda ve özellik tüketiciye maliyet anlamında da bir fark getirmiyor.

Evlerde artan ve bozulan gıdaları çöpe atmanın aslında plansızlıktan kaynaklandığını ve bu israfın sağlığa olan etkisinin, yiyecek koruma bilinci oluşturarak önlenebileceğine dikkat çeken Kerestecioğlu şöyle konuşuyor: "Evimizde gıdaları çöpe attığımız zaman aslında hem emeği hem de iktisadi ve insani bir faydayı çöpe atmış oluyoruz.

Nasıl ki işletmeler israfı önlemek ve tasarruf etmek için ellerinden geleni yapıyorlarsa aynı çabayı yiyeceklerimiz için göstermek de pek şaşılması gereken bir durum değil.

Ülkemizde 70 milyon, dünyada 6 milyar insanın günde 2-3 öğün yiyecek tükettiğini ve kaynakların kısıtlı olduğunu göz önünde bulundurursak, bu konuda atılacak adımların etkisini daha rahat anlayabiliriz.

Bundan dolayı yiyeceklerimizi daha iyi koruyarak hem kendi ekonomi ve sağlığımız hem de insanlık için aslında çok iyi bir iş yapmış oluyoruz.

Ülkemiz hızla sanayileşmekte olan bir tarım ve bolluk ülkesi olduğundan bu konuda yapacağımız bilinçlendirme çalışmalarının ekonomi üzerine yapacağı en ufak bîr etki bile bizim için önemli bir başarıdır.

Bununla beraber ülkemizde insanların yiyecek koruma kaplarına gösterdiği ilgiden son derece memnunuz. Bu ilgiyi bilinçlendirme çalışmaları ve tüketiciye olan faydasını sürekli olarak artıran ve yenilenen ürünlerimizle bir 'yiyecek koruma kültürü' haline getirmek için gerekli çalışmaları her daim bir görev olarak görüyoruz.

Tabii bu konuda üreticilerin tüketiciyle iletişim halinde olması gerekiyor. Özellikle de internet harikasıyla artık her insanın dünyaya ulaşma şansı olduğundan bu konuyu işletmelerin iyi değerlendirmesi gerekiyor.

Ülkemizde yiyecek koruma kaplarına ilgi olumlu olduğundan, biz üreticiler olarak elimizden geleni yapıyor ve tüketicilerin de bu konuya olan ilgi ve desteğiyle yiyeceklerimizi korumanın ve israfı önlemenin ülke çapında bir kültür haline geleceğine inanıyoruz."

600 devir salata kurutucu
Üçsan'ın ürün gamı oldukça geniş ve saklama kapları firmanın ürün yelpazesinde önemli yer tutuyor. Değişik ebatlarda ve modellerde 100'ü aşkın saklama kabı çeşidi bulunan firma, yeni ürünlerinden olan kilitli saklama kaplarında bir farklılık yaratarak kapaklarda termo kauçuk yerine yüzde 100 silikon kullanmış.

Salata kurutucu ürünüyle de dikkat çeken firma; bu ürünüyle de oldukça iyi bir başarı yakalamış. Merkezkaç kuvvetiyle çalışan ve dakikada 600 devir yapabilen salata kurutucu, sebzelerin üzerindeki suyu ve tozu deliklerden kabın altına alıyor. Böylelikle yeşillikler yıkandıktan sonra çürümemesi için salata kurutucuyla kurutulduktan sonra uzun ömürlü olarak saklanabiliyor.

Üçsan Plastik'in ürün gamında kaseler, tabakdar, bardaklar, sürahiler, badyalar, mutfak takımları gibi plastik mutfak eşyaları da önemli yer tutuyor.

Saklama kapları üretimindeki aynı hassasiyet ve kalite bu ürünler içinde geçerli diyen Emre Keresteci oğlu, "Ürünlerimiz Üçsan markasıyla sunuluyor. Üçsan markası güvencesini arkaya aldığınız zaman bazı ürünleri yine yeni markalarla sunabilirsiniz.

Saklama kaplarını Smart&Fresh, saksıları Mia Floria gibi markalarla sunuyoruz. Üçsan şemsiyesi altında dünya pazarı için farklı ürünleri, farklı isimlerle de sunabiliyoruz.

Saklama kaplarını da yine hem yurt içinde hem yurt dışında daha cazip ve sempatik olması açısından havuç logosuyla Smart&Fresh ismiyle sunmak istedik. İnsanlara sempatik geleceğini düşündük. Yarın yine Üçsan şemsiyesi altında farklı ürünler farklı marka isimleriyle sunulabilir." diyor.

Yenilikçi tasarımlar
Kendi bünyesinde kalıphanesi bulunan Üçsan Plastik, tasarımmlarının bir kısmınını da kendi bünyesindeki tasarım ekibiyle tasarım programı kullanarak yapıyor.

Tasarım ofisleriyle de çalışmalar gerçekleştiren firma, yenilikçi tasarımlar yaparak gelişimi ve değişimi sürekli kılmayı hedefliyor.

Toplumun ihtiyacına cevap verebilecek ürünler bulmanın önemli olduğunu belirten Emre Kerestecioğlu, "Sonuçta her şey para kazanmak değil. Bu tip ürünler çoğunlukla yurtdışından temin ediliyordu. Biz 'Neden bunları bir Türk firması yapmasın' diyerek yola çıktık.

Üretim ve yenilik sürekli olmak zorunda. Üçsan'ın 35 yıllık bir tecrübesi var. Bu tecrübeye bağlı olarak dünyanın değişik yerlerinde birçok müşterisi var.

Satış bölümü bunlarla diyalog halinde ve bize gelen geri bildirimler, istekler, öneriler, beklentiler var. Gelecekte doğabilecek ihtiyaçları göz önüne alarak bazı çalışmalar yapıyoruz. Yurtdışında ne olup bittiğini takip ediyoruz, dünyadaki trendleri izliyoruz.

Araştırmalarımız sonucu renk trendlerini ve sevilen renkleri ürünlerimize uyguluyoruz. İç piyasayı sürekli kontrol ediyoruz. Fuarlara devamlı olarak katılıyoruz.

Gördüğümüz yenilikleri daha da geliştirerek yeni olacak biçimde üretmeye çalışıyoruz. Grup çalışmalarımız sonucunda yeni ürünler ortaya çıkıyor ve karar veriliyor.

Bütün veriler toparlanıp ürün tasarlanıyor ve bir model aşamasına getiriliyor. Bu aşamada kalıbını ve görüntüsünü görüyoruz, 'Uygun mu, değil mi? diye bir ön araştırma yapıyoruz, müşterilerimize danışıyoruz. Eğer yanıtlar olumlu olursa ürünün üretimine geçiliyor." diye konuşuyor.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
46B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst