Afganistan hangi kıtada yer alır?

Ömer
Yönetici
Afganistan hangi kıtada bulunur?

Afganistan İslam Cumhuriyeti Asya kıtasında yer alan bir ülkedir. Ülkenin resmi dili Afganca olarak da bilinen Peştuca ve Farsça'nın bir lehçesi olan Darice'dir. Afganistan'ın yüzölçümü 653 bin kilometrekare civarındadır.

Asya'nın Orta Asya diye tabir edilen bölümünde bulunan ülkenin doğusunda ve güneyinde sorunlar yaşadığı komşusu Pakistan, kuzeyinde Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan, batısında ise İran yer alır.

Ülkenin nüfusu 32 milyon civarındadır. Ülke İngiltere sömürgesinden bağımsızlığını 8 Ağustos 1919 tarihinde ilan etmiştir. Başkanlık ile yönetilen ülkenin başkanı Eşref Gani Ahmedzai'dir.

ABD'deki ikiz kulelere yapılan 11 Eylül saldırılarının ardından yönetimdeki Taliban'ın El-Kaide'yi desteklemesi ve El-Kaide'ye müdahale etmemesi neden gösterilerek ülke ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerince işgal edilmiş ve Taliban yönetimden uzaklaştırılmıştır. ABD Başkanı Obama'nın ABD askerini Afganistan'dan çekme kararı almasına rağmen, NATO güçleri halen Afganistan'da konuşlu bulunmakta ve ülkedeki çatışma ortamı halen devam etmektedir.

Afganistan'ın dünya üzerindeki konumu
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst