Adaçayı yararlı mı zararlı mı?

Adaçayı içmek yararlı mı yoksa zararlı mı? Ihlamur ve kuşburnu gibi kış aylarında çokça tüketilen bu bitkisel çay yararlı olduğu düşünülerek, aktarlardan en çok talep edilen bitkilerin başında geliyor.

Ancak adaçayı diye alınan her bitki adaçayı olmayabilir ve yarar umulurken zararlı sonuçlarla karşılaşılabilir.

Adaçayı yararlı mı yoksa zararlı mı?​

adaçayı

Prof. Dr. Kemal Hüsnü Can Başer, birçok faydası olan adaçayının Türkiye'de yetişen 40 farklı türü olduğunu söyleyerek adaçayı konusunda halkı uyardı.

Bitki çayları üzerine Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki King Saud Üniversitesi Fen Fakültesi Botanik ve Mikrobiyoloji bölümünde misafir profesör olarak araştırma yapan Prof. Dr. Kemal Hüsnü Can Başer, aktarlarda satılan adaçaylarından bir kısmının adaçayı olmadığını söyledi. Başer, aktarlarda adaçayı diye satılan bitkilerin sağlık açısından ciddi sakıncaları olabileceğini belirterek, bu zararların önceden kestirilmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Bunların böbrek ve sindirim sistemini olumsuz etkileyebileceği gibi adaçayı bitkisinin her türünün ayrı düşünülmesi gerektiğini dile getirdi. Başer, özellikle hamilelerde düşük riski oluşturabileceğini aktardı. Adaçayının alzheimer hastalığına yani hafıza kaybını önleyici bilimsel veriler olduğunu dile getiren Prof. Dr. Başer, "Adaçayı antiseptik, gaz söktürücü, spazm çözücü, ter kesici, ağız ve dişeti iltihaplarını iyileştirici, menopoz şikâyetlerini önleyici, kan şekerini düşürücü, gençlerde davranış ve zeka performansını artırıcı bir bitkidir. Dağ çayı türlerinin kurutulmuş çiçekleri de bitkisel çay olarak kullanılır." şeklinde konuştu.

Ülkemizde adaçayı denildiğinde iki tane bitki anlaşıldığını, bunların salviya, sineritis türleri olduğunu ifade eden Başer şu bilgileri verdi: "Salviyanın yaprakları, sineritisin ise çiçekleri kullanılır. Mesela ikisi farklı. Bunu hamileler içebilir. İçindeki kimyasallar farklı. Onda sıkıntı yok. Türlerinin bilinmesi lazım. Adaçayı, bir ilaç gibi görülerek kullanılmalıdır. Yani bu bitkiseldir, rahatlıkla kullanırız dememek lazım. İnsanların bunu bilerek kullanması lazım."
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst