28 Şubat mağduru memurlar mesleğe dönüyor

Ömer
Yönetici
28 Şubat mağduru memurlar görevlerine yeniden dönecek

28 Şubat postmodern askeri darbenin olduğu dönemde, meslekten çıkarılan, memuriyet hayatları inançları yüzünden bitirilen bir çok memura iadeyi itibar kapsamında, memuriyete yeniden dönüş yolu açılıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı genelge geçtiğimiz gün Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Buna göre göreve dönmek isteyen mağdur memurlara 1 Kasım 2013 tarihine kadar başvuru süresi tanındı. Başbakan Erdoğan imzalı genelgeye göre; 28 Şubat 1997 ile 14 Şubat 2005 tarihleri arasında verilmiş olan disiplin cezaları sebebiyle memuriyetten çıkarılanlar


Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık genelgesi ile göreve dönmek isteyenlere 1 Kasım 2013’e kadar süre tanındı. Buna göre, 28 Şubat 1997 ile 14 Şubat 2005 tarihleri arasında verilmiş olan disiplin cezaları sebebiyle memuriyetten çıkarılanlar dönüş için başvurabilecek. Ayrıca 1 Ocak 1990 ile 2 Ağustos 2013 tarihleri arasında aday devlet memuru iken kılık kıyafet hükümlerine aykırı davrandıkları için memuriyetten atılanlar da 1 Kasım’a kadar başvurmaları halinde görevine geri dönebilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık genelgesine göre memuriyete dönüş için ilgililerin 28 Şubat 1997 ile 14 Şubat 2005 tarihleri arasında verilmiş olan disiplin cezaları sebebiyle memuriyetten çıkarılmış olması gerekiyor. Ayrıca memuriyetten çıkarmaya esas olan disiplin cezalarının daha sonra çıkarılan kanunlarla affedilmiş olması şartı da aranıyor. Başvuracakların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen genel şartlar ve kurumların mevzuatlarında yer alan özel şartların taşınmasıyla atama yapılacak kadro veya pozisyonlara ait niteliklerin taşınması isteniyor. Bu şartları taşıyanlar, 1 Kasım 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar başvurabilecek. Başvuruyu alan kamu kurumları öncelikle müracaatların uygunluğunu tespit edecek. Bu tespit sonucunda atama için herhangi bir engel durumun bulunmaması halinde atama işlemleri gerçekleştirilecek.

Genelgeyle 1 Ocak 1990 tarihi ile 2 Ağustos 2013 tarihi arasında aday devlet memuru iken kılık kıyafet hükümlerine aykırı davrandıkları için memuriyetten atılanlara da 1 Kasım’a kadar süre tanınıyor. Bu kişiler, başvurularını takiben ilgili memuriyet kadrolarına en geç iki ay içinde atanacak. Kişiler, ilişiklerinin kesildiği kamu idarelerine yazılı olarak müracaat edecek.

28 Şubat mağduru memurların atamaları, açıktan atama olarak değerlendirilecek. Bu kişiler Bütçe Kanunu’ndaki kadro sınırlamalarına tabi tutulmadan görevlendirilecek. Buna göre açıktan atama izni olan kurumların, kendilerine yapılan başvuruları herhangi bir yerden izin almaksızın sonuçlandırması gerekiyor. Ataması yapılan kişiler, işlemlerinin tamamlanmasını müteakip bir ay içinde Devlet Personel Başkanlığı’na bildirilecek.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst