Yabancı sınırlaması kaç 2013-2014

Türk ve Dünya Futbolu bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Futbolda Yabancı sınırlaması kaç?

  Kulüpler Birliği'nin isteği üzerine toplanan Türkiye Futbol Federasyonu, yabancı futbolcu statüsünü karara bağladı ve son noktayı koydu. Kulüpler Birliği'nin istediği olan 6+2 talebini federasyon reddetti.

  Buna göre tıpkı geçen sezon olduğu gibi Süper Lig'de 2013-2014 sezonunda da takımlar kadrolarında en fazla 10 yabancı oyuncu bulundurabilecek, ancak bunlardan sadece 6 oyuncu sahada oyunda olabilecek.

  Türkiye Futbol Federasyonu bu konuda kısaca şu ifadeleri kamoyuna aktardı:

  "2013 – 2014 Sezonunda Spor Toto Süper Lig'de yer alan kulüplerin, en fazla 10 yabancı futbolcuyu tescil ettirebilmelerine ve 18 kişilik isim listesine bu futbolculardan en fazla 6'sının yazılıp müsabakalarda oynatılabilmesine 2014 – 2015 Sezonunda Spor Toto Süper Lig'de yer alan kulüplerin, en fazla 8 yabancı futbolcuyu tescil ettirebilmelerine ve 18 kişilik isim listesine bu futbolculardan en fazla 5'inin yazılıp müsabakalarda oynatılabilmesine karar verildi."

  6+0+4 kararına ilk tepki Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'dan geldi. Aysal: "Bilinçli bir karar değil. Türk sporunun zararına olacak bir karar. Hiçbir Türk kulübü tribünde oturtmak için 4 yabancıyı istihdam edemez. Türk takımların yurtdısındaki başarısı için vurulmuş bir darbedir. Bu kararın bilinçli alınmış olacağına inanmıyorum." ifadelerini kullandı.

  Diğer kulüplerin karara verecekleri tepki merak konusu.