TEKEL'de uzlaşı yok

Ekonomi bölümünde yer alan bu konu II.MEHMET tarafından paylaşıldı.

 1. II.MEHMET

  II.MEHMET Sahipcan

  HABER MERKEZİ - ANKARA
  TEKEL işçilerinin sorunlarının çözümüne yönelik çabalardan sonuç alınamadı. Dün iki ayrı toplantıda Hükümetin yeni tekliflerini reddeden Türk İş yönetimi, genel grev sinyali verdi. Dün, Ankara'da 50 gündür eylem yapan TEKEL işçilerinin sorunlarına çözüm bulmak için yoğun bir görüşme trafiği yaşandı. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu'nun başkanlığındaki bir heyet, Bakanlar Kurulu toplantısının gerçekleştirildiği saatlerde iki kez Başbakanlık binasına gelerek Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Ömer Dinçer ile görüştü. Ancak görüşmelerden bir sonuç alınamadı. İkinci görüşmeden çıktıktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Mustafa Kumlu, 'Uzlaşma temin edemediklerini' söyledi.

  SENDİKALARA TOPLANTI ÇAĞRISI

  Kumlu şunları kaydetti: "Bakanlar, 4/C'nin iyileştirilmesi yönünde bir öneriyle bize geldi. İzinler ve kıdem tazminatı konusunda yeni tekliflerde bulundu ancak kabul etmedik. Genel grev konusunu değerlendireceğiz.' Bu arada Türk-İş, görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine, 6 işçi konfederasyonunun genel başkanını 'Genel Eylem' toplantısına çağırdı. Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK genel başkanları, bugün saat 10.30'da Türk-İş genel merkezinde bir araya gelecekler. Toplantıda, 3 şubatta yapılması kararlaştırılan genel eylem masaya yatırılacak. Öte yandan Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel'de çözümsüzlük durumunda açlık grevi yapacaklarını söyledi.
  Bu fırsatı kaçırmayın

  Türk-İş ile yapılan toplantılara katılan Devlet Bakan Hayati Yazıcı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de ortak bir basın toplantısı yaparak görüşmeler konusunda bilgi verdi. Hükümet adına bütün seçenekleri enine boyuna incelediklerini belirten Bakan Yazıcı şunları söyledi: "Biz 4-C uygulamasını uygun gördük. Kumlu'ya 11 artı 22 gün teklifini sunduk. TEKEL işçileri bulundukları ille de ya da çevre illerde istihdam edilmesi planlandı. Ama Kumlu teklifimizi kabul etmedi. Hükümet olarak mağdur olan vatandaşlarımızın sorunlarıyla hemhal oluyoruz. TEKEL işçileri ve ailelerine sesleniyorum. Yeni uygulama için bir aylık bir süreniz var. Bu fırsatı kaçırmayın."

  72 MİLYONU DÜŞÜNÜYORUZ

  Tekel işçileri'nin işsiz kalmayacağını belirten Bakan Şimşek ise "Yapılan teklifle birlikte 4-C statüsünü bayağı iyileşmiş oldu. Bugün, Türkiye'de en az 3 milyon vatandaşımız işsiz ve bir o kadarda asgari ücretle çalışanlar var. Biz 72 milyonun üzerinde hakkı olan bir bütçeyi yönetiyoruz. Bu sebeple kararlarımızı bu çerçevede alıyoruz" dedi.