THY Grevi 2012

Gündem bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  THY çalışanları neden grev yapıyor? THY grevi ne zaman bitecek
  [​IMG]
  Havacılık hizmetlerine grev yasağı getirilmesini öngören yasa teklifini protesto eden kabin memurları, Atatürk Hava-limanı'nda 20 saatlik iş bırakma eylemi yaptı. THY'nin 200 seferi iptal oldu, rötarlar yaşandı, mağdur yolcular otellere yerleştirildi. 150 hostes tek tek aranarak işten çıkarılırken THY'nin sitesine siber saldırı düzenlendi.

  Hava İş Sendikası, havacılık hizmetlerine grev yasağı getiren yasa tasarısının Meclis'e getirilmesi sonrasında pasif eylem başlattı. Yaklaşık 20 saat süren eylem sebebiyle başta İstanbul Atatürk Havalimanı olmak üzere THY uçuşlarında yaşanan iptal ve gecikmeler hava trafiğini felç ederken 200 seferin iptal edildiği öğrenildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Sadece THY seferlerinde aksama var. Hukukî bir sorunun ortaya çıkacağı muhakkaktır. Sorun kısa sürede çözülmezse bir şekilde önlem almak ve gerekli adımları atmaktan geri durmayız." dedi.

  Havalimanında mahsur kalan yüzlerce yolcu, otellere yerleştirildi. Diğer yandan THY'nin internet sitesine erişim problemi de yaşandı. Yıldırım, siteye siber saldırı girişimi olduğunu ancak henüz altyapıyı tahrip etmediğini söyledi. Saldırıyı Redhack isimli hacker grubu gerçekleştirdi.

  Türk Hava Yolları (THY) ile Hava İş Sendikası arasında yaşanan 23. Dönem Toplu İş Sözleşmesi'nde sonuç çıkmaması üzerine grev kararı alınmasının ardından yeni bir kriz patlak verdi. Havacılık hizmetlerine grev yasağı getiren yasa tasarısının TBMM'de görüşülecek olması sendikayı harekete geçirdi. Sendika yönetimi, çalışanlara geçtiği e-maille saat 03.00'ten itibaren, 'mazeret' belirterek işe gidilmemesini istedi. Çalışanların eyleme destek vermesi üzerine THY uçuşlarında iptaller ve uzun süreli rötarlar yaşanmaya başladı. Sabah erken saatlerinden itibaren Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali önünde toplanan çalışanlar, uçuşa gitmeye hazırlanan arkadaşlarını eyleme destek vermeye çağırdı. Bu sırada THY yöneticileri de, çalışanlara geçtiği mesajla işlerin kesinlikle aksatılmaması konusunda uyardı.

  Yaşanan pasif eylem nedeniyle, THY'nin birçok iç ve dış hat uçuşları olumsuz etkilendi. THY'nin 03.00'ten itibaren yapılması gereken yaklaşık 200 uçuşunun iptal edildiği, pek çok uçuşun da uzun süreli rötara girdiği belirtildi. İptal edilen THY seferlerinin yolcuları otellere yerleştirildi.

  Hava İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, söz konusu kanun maddesinin Meclis'e gelmesine üyelerin tepki verdiğini belirterek, "Birçoğu hastalandı, uçuşa hazır hissetmiyorlar. Uçuş emniyeti açısından görev yapamaz duruma geldiler. Ancak bu bir grev kararı değildir. Çalışanlar yasal hakları doğrultusunda rapor alıyor ve mazeret izni bildiriyor." dedi. THY'den yapılan basın açıklamasında ise "Hava İş Sendikası yasa dışı grev çağrısı yapmış, çalışanların bir kısmı bu çağrıya uymuştur. Bu nedenle uçuş operasyonunda aksaklıklar yaşanmaktadır. Yolcularımızın en az etkileneceği şekilde iptaller yapılmaktadır. Yolcularımızın değişiklik talepleri herhangi bir ekstra maliyet olmaksızın gerçekleştirilecektir.'' denildi.

  Eyleme katılanlarla yollarımızı ayıracağız

  THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, hiçbir çalışanın yasa dışı eyleme katılarak şirkete ve yolculara zarar vermemesi çağrısında bulundu. Kanunsuz hiçbir işe onay vermeyeceklerini belirten Topçu, işine gelmeyen ve kanunsuz eylem yapan çalışanlar ile kesinlikle yolları ayıracaklarını söyledi. Topçu, çalışanların, THY'nin kurumsal ve ticari kimliğine zarar verecek davranışlardan kaçınması gerektiğine dikkat çekti. Bu arada eyleme destek veren 150 hostesin telefonla aranarak işten çıkarıldığı öğrenildi. THY ayrıca Sky Havayolları'ndan ekibiyle birlikte 3 uçak kiraladı.