pnömotoraks akciğer büzüşmesi

Göğüs Hastalıkları bölümünde yer alan bu konu SaMeT46 tarafından paylaşıldı.

 1. SaMeT46

  SaMeT46 Moderatör

  pnömotoraks akciğer büzüşmesi
  Belirtiler
  - sıklıkla belirti görülmez.
  - Nefes darlığı

  Pnömotoraks akciğerin dışında fakat göğüs boşluğunun içinde bulunan plevral alanda hava bulunmasıdır. Akciğer kollapsı (büzüşmesi) olarak da söz edildiği olur.

  Kendiliğinden meydana geldiği zaman genellikle akciğerin yüzeyinde bulunan bu hava kabarcığının patlaması nedeniyle oluştuğu düşünülür.

  Bu kendiliğinden oluşan pnömotoraks en büyük sıklıkla 35-40 yaşın altındakilerde görülür.Plevra boşluğuna havabaşka yollarla da girebilir. Hava mediyastene (göğsün ortasında akciğerlerin arasındaki boşlUk) özellikle bir astım krizi sırasında girip sonra plevra boşluğuna yırtılma ile geçebilir.

  Bir bronkoskopi yapıldığı zaman bir akciğer biyopsi örneği alındığında veya torasenaaa sırasında (plevra boşluğundan sıvı boşaltılması) akciğeri çevreleyen plevraya girilebilir ve bu durum pnömotoraksa sebep olan bir hava sızıntısına yol açabilir.

  Teşhis
  Doktorunuz bir pnömotoraks varlığıhdan kuşkulanırsa teşhisi doğrulamak ve ne kadar hava bîriktiğini belirlemek için bir göğüs röntgeni çektirebilır.

  Pnömotoraks Ne Kadar ciddi Bir Hastalıktır?
  Eğer pnömotoraks küçükse hiçbir belirti olmayabilir. Plevra boşluğunda az bir miktar hava veya o boşlukta büyük bir miktar hava varsa nefes darlığı olabilir.

  Tedavi
  Eğer akciğerlerinizin büzülme oranı yüzde 20-25'ın altındaysa doktorunuz bir dizi röntgen filmi çekerek hava tamamen emilene kadar veya akciğer yeniden tamamen açılana kadar gözleme durumunda kalmayı tercih edebilir.

  Eğer akciğer kolapsı yüzde 25'i aşıyorsa veya istirahat halinde doktorunuz göğüs duvarınızdan havaya boşaltmayı tavsiye edebilir Bu işlemler iğneyle yapılabilir fakat dana iyisi bir tup yerleştırmek ve 24 saat veya daha uzun bir sure boyunca sürekli emme yaparak uygulanır. Bu ikinci işlem pnomotoraksıan nüksetmesini de önlemeye yardımcı olur.