Osmanlı Armasının Esrarı

Türk Tarihi bölümünde yer alan bu konu yeniçeri tarafından paylaşıldı.

Konunun Durumu:
Yeni yanıtlara kapalı.
 1. yeniçeri

  yeniçeri JaNiSSaRY

  Osmanlı Armasının Esrarı

  Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Dr. Selman Can, Osmanlı Devleti'nin sembolü haline gelen 'Osmanlı arması' fikrinin İngiltere Kraliçesi Victoria'dan çıktığını söyledi.

  Osmanlı'da arma geleneğinin bulunmadığını belirten Can, Kraliçe Victoria'nın 19. yüzyılda arma tasarımı yaptırarak, Sultan Abdülmecid'e hediye ettiğini söylüyor. Osmanlı arşivlerinde araştırmalar yapan Dr. Can; tepesinde güneş, hükümdarın tuğrası, Osmanlı sancağı, adaleti temsil eden terazi, Kur'an-ı Kerim gibi birçok sembollerle Osmanlı'yı anlatan armanın İngilizler tarafından yapıldığını savunuyor.

  Dr. Selman Can, arma fikrinin Osmanlı ile Rusya arasındaki Kırım Savaşı sırasında ortaya çıktığını anlatıyor. Dr. Can'ın verdiği bilgilere göre, bu dönemde İngiltere, Osmanlı ile yakın ilişkiler kurmaya çalışıyordu. Fransa'nın Sultan Abdülmecid'e verdiği 'Legion' nişanı İngiltere'yi harekete geçirdi.

  İngiltere Kraliçesi Victoria, Fransa'nın verdiği nişana karşılık Kasım 1856'da Dizbağı Nişanı'nı Osmanlı Sultanı'na sundu. Dr. Can, nişanla birlikte gelen Osmanlı armasıyla ilgili şu bilgileri veriyor: "Böylece Sultan Abdülmecid, Dizbağı Nişanı'nın sahibi oldu.

  1- Tuğranın etrafındaki güneş motifi, padişahın güneşe benzetilmesinden ileri gelir

  2- II. Abdülhamit'in tuğrası

  3- Sorguçlu serpuş: Osman gaziyi ve tahtı temsil eder

  4- Yeşil Hilafet sancağı

  5- Süngülü tüfek: Nizam-ı Ceditle birlikte Osmanlı ordusunun asıl silahı olmuştur

  6- Çift taraflı teber

  7- Toplu tabanca

  8- Terazi: şeşper ve asaya asılıdır, adaleti temsil eder.

  9- (Üstte) Kuran-ı Kerim. (Altta) Kanunnameler.

  10- Nışan-ı al-i imtiyaz: Devlet adına faydalı işlerde bulunmuş ilim adamları, idareci ve askerlere veriliyordu.

  11- Nışan-ı Osmani: Sultan Abdülaziz Han tarafından 1862'de ihdas edilmiş olup, devlet hizmetinde üstün başarı sağlayanlara verilirdi.

  12- Asa ve şeşper

  13- Çapa, Osmanlı denizciliğini temsil eder.

  14- Bereket boynuzu

  15- Nışan-ı iftihar

  16- Yay

  17- Mecidi nişanı

  18- Borazan, modern mızıka takımının kullandığı çalgı aletidir

  19- Şefkat nışanı, 1878'de II. Abdülhamit Han tarafından ihdas edilmiş olup; savaş zamanında, büyük afetlerde devlete, millete hizmet eden kadınlara verilirdi.

  20- Top gülleleri (Bazı armalarda bulunmuyor.)

  21- Kılıç

  22- Top, topçu ocaklarını temsil eder.

  23- El siperlikli tören kılıcı: bu kılıç klasik Türk kılıcı olmayıp, o devirdeki subaylar tarafından kullanılırdı.

  24- Mızrak.

  25- Çift taraflı teber, orduda üst düzey görevliler tarafından üstünlük sembolü olarak kullanılmıştır.

  26- Tek taraflı teber (balta)

  27- Bayrak

  28- Osmanlı sancağı

  29- Mızrak: Son dönem mızraklı süvari alaylarını remzeder

  30- Kalkan, Ortasında stilize edilmiş bir güneş motifi var. 12 yıldız: Rivayete göre bu 12 yıldız 12 burcu temsil eder. Güneş bu burçlar üzerinde hareket eder

  Ancak 1346'da Kral III. Edward tarafından ortaya çıkarılan Dizbağı Nişanı'nın geleneğinde şöyle bir uygulama vardır: Nişanı alan kişi ya da hükümdarların armaları Londra'da Windsor Sarayı'nda bulunan Saint George Kilisesi'nin duvarında asılmaktadır. Ancak Osmanlı Padişahı'nın arması bulunmamaktadır. Bunun üzerine Kraliçe Victoria, Prens Charles Young ismindeki arma uzmanını Osmanlı için arma tasarlamak üzere görevlendirir. İstanbul'a gelerek araştırmalarda bulunan Young'a, Etyen Pizani isminde bir tercüman yardımcı olur."

  İngiliz tasarımcı, padişahlık alameti olan saltanat kavuğunu, sorgucu, ay-yıldızlı sancağı ve tuğrayı ön plana çıkararak bir arma hazırlar. Bir yılda hazırlanan arma, Osmanlı Devleti'nin Londra Sefiri Kostaki'ye teslim edilir. Kostaki tarafından İstanbul'a gönderilen arma çizimlerini Sultan Abdülmecid de beğenir. Bu şekilde oluşan Osmanlı Devleti arması İngiltere'nin Saint George Kilisesi'ndeki yerini alır. Kraliçe Victoria'nın Charles Young'a tasarlattığı arma, Sultan 2. Abdülhamit döneminde terazi ve silahlar eklenerek son şekline kavuşur.

  Tarih bilgisinin söylentilerle oluşturulamayacağını kaydeden Dr. Selman Can, şu uyarıda bulunuyor: "Tarihle iç içe yaşayan bir toplumuz. Ancak tarihî konular üzerinde bilgi birikimimiz son derece zayıf. Sorgulamayı ve araştırmayı öğrenen nesiller ancak tarihi doğru okuyabilir."

  Otuz ayrı sembol bulunuyor

  Prens Charles Young ismindeki bir İngiliz tarafından tasarlanan Osmanlı armasında; güneş, 2. Abdülhamit'in tuğrası, sorguçlu serpuş, kalkan, sancak, mızrak, top, kılıç, borazan, yay, çapa, hilafet sancağı, Kur'an-ı Kerim, terazi, kılıç, süngülü tüfek, şefkat nişanı, Mecidi nişanı, nişan-ı iftihar, nişan-i Osmani gibi 30 ayrı sembol bulunuyor.
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 17 Eylül 2011
 2. ShadoW

  ShadoW sıradan bi üye

  Bana göre hiçbir esrarı yok ! Osmanlı işte...


  yinede sağol bilgilendirdiğin için.
   
 3. yandım ali bar10

  yandım ali bar10 Yeni Üye


  bana göre de hiçbir esrarı yok, herşey yeteri kadar şeffaf ve açık

  güzel paylaşım, teşekkürler
   
 4. yeniçeri

  yeniçeri JaNiSSaRY

  sen 600 yıllık Osmanlı'yı nasıl sıradan bir ülke olarak görebilirsin.
  ama seninde suçun yok zamanında gerekli tarih öğretimi verilmedi insanlara.
  tarih kitaplarımızı hep almanlar ve fransızlar hazırladı özellikle inkılap tarihi ve yakın tarih. bu yüzden bilgisiz olmamız bizim suçumuz değil. neyse sende saol....
   
 5. yandım ali bar10

  yandım ali bar10 Yeni Üye


  usta görüşlere saygı göstermeye gayret edelim
  arkadaş osmanlı hakkında değil, arması hakkında yorum yaptığını zannediyorum
  bilgisizsek bu da bizim suçumuz, isteyen hertürlü bilgiye kolayca ulaşabilir
   
 6. yeniçeri

  yeniçeri JaNiSSaRY

  kimsenin görüşüne birşey söylediğimi sanmıyorum.sinirle yanlış söylemişsem özür dilerim.ama benim karşı olduğum şey Osmanlı hakkında bu kadar basit bir şeymiş gibi konuşulması.İnsanlar atalarını yok sayıyor. bu nasıl bir anlayıştır.Beğenilmeyen Osmanlı'nın toplum hayatındaki düzenlemeleri şu anda Amerika ve Avrupada kullanılmaya çalışılıyor.beğendimiz modern, çağdaş avrupa ve amerika neden böyle bir gericilik yapsın ki ?????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   
 7. yandım ali bar10

  yandım ali bar10 Yeni Üye


  sakin ol usta, bende az da olsa bi akıl fikir var merak etme, osmanlı kelimesinın ne kadar geniş, favkalade, muhteşem bi anlamı olduğunu biliyorum, osmanlıyı basit sayan bizden değildir...
   
 8. ShadoW

  ShadoW sıradan bi üye

  Osmanlı küçümsenir bir imparatorluk değil zaten !

  Fakat Osmanlıyı batıran ilim'den uzak olmaları !

  teknolojik gelişmeleri şeytan icadı , barut vs. zamanında büyü diyen bir hükümdarlıktı !

  osmanlıyı bunlar batırdı , kafalarını çalıştırmadılar ! Yoksa osmanlı gelmiş geçmiş en büyük imparatorluklar arasında hala değerini yitirmiş değil. Benim kızdığım nokta gelişim konusunda inatçı hatta birazda geri kafalılık yapmaları...
   
 9. yandım ali bar10

  yandım ali bar10 Yeni Üye

  kendine gel kendine, görüşlere saygılıyız dedik diye de bu ne saygısızlık...

  sen harbiden fransız basımı kitaplala büyümüşsün, teknolojik gelişmelere şeytan icadı diyen avrupanın ta kendisidir( not olarak yazim dedim, belli olmaz garanti olsun, iyi anla diye: bugunku avrupaile osmanlı zamanındakı avrupa arasında himalayalar kadar fark var)
  osmanlıyı yüzyıllarca güllük gülistanlık bi düzene sahip olmasının en buyuk nedenlerınden bırı, teknolojıye buyuk onem vermelerı ve kafalarını insanüstü bi şekilde çalıştırmalarıdır.

  osmanlı derken sadece sahip olduğu toprak parçalarının büyüklüğünden bahsedilmiyo

  inatçı ve geri kafalı , örnek vermek gerekirse; bugün, chp ve yandaşları, bide tarih hakkında abuk sabuk bilgilerle dolu bı kafası olmasına ragmen çok önemli konular, kutsal değerlerimizden biri hakkında yorum yapanlardır.

  evet kaul ediyorum, osmanlı son yüzyıl içerisinde zevke sefaya daldı, avrupanın gelişmesine ayak uyduramadı, ve de bu gelişimdeki gerileme yok olmalarına sebep oldu. ama bu imparatorluk son 100 yıldan ibaret değil
   
 10. ShadoW

  ShadoW sıradan bi üye

  Buraya kadarını BİL YETER ! Siyaset yapma !


  Bar10 haddini aslanım ! Kimseye hesap verecek değilim. Soktun mu kafana ? Sokmadınsa soksan iyi olur...

  Forumda tartışmaya girmediğin insan kalmadı ! Görüşlerini kendine sakla

  Kimsenin düşüncesi seni ilgilendirmez !!!! Düşünce özğürlüğü diye birşey var , bunuda bilmeyen herkes kelime anlamıyla birlikte araştırıp ! mümkünse kafasına soksun , kafasına sokamıyosa ezberlesin...

  Kimseyi düşüncesinden dolayı yargılayamazsın !

  Burda kimseye soru sormadım ! Atlamanı gerektirecek birşey yok !!!
  SAna sorarsam cevap hakkın doğar , cevap verirsin
   
 11. yandım ali bar10

  yandım ali bar10 Yeni Üye


  koskoca imparatorluğun eksik yanlış taraflarını cımbızla seçipte bütün osmanlıyı aşağılayacak kadar aptal değilim. siyaset yapmadım, günümüzdeki ender geri kafalı gericilerden örnek verdim.

  haddini bil demeye çalıştın herhalde, sen haddini bil! haddinim ne olduğunu sana sorcak değilim. senden hesap soran yok. bunu kafama sokmadım, ne olacak acaba çok merak ediyorum...hadi bekliyorum, görelim...

  forumda tartışmam gerektiği yerde tartışırım. görüşlerimize de paylaşmicaksak bu forum neyin nesi, neden yorum yazıyoruz veya SEN NEDEN GÖRÜŞLERİNİ KENDİNE SAKLAMIYOSUN.

  kimsenin düşüncesi beni ilgilendirmez, eğer 301 kapsamına girmiyosa...düşünce özgürlüğü diye bişey var, 301.maddedekiler hariç tabi...bunuda kelime anlamını araştırıp kafama sokamıyorum ve ezberleyemiyorum, eee ..nocak...

  eğer 301.madde kapsamına girerse yargılarım..

  bende hiçkimsenin sorusuna cevap vermedim, bu bır forum ve insanlar fikirlerini, düşüncelerini, yazmak istediklerini yazıyolar. veya KONU BİLGİ AMAÇLI, SORU FALAN SORMUYOKEN, SEN NEDEN ATLADIN, SANA SORUNCA CEVAP HAKKIN DOĞUYOMUŞYA...sen bana sorduğunda değil, istediğim zaman cevap veririm, ''atlama'' falan da sizin işiniz.forum burası.
   
 12. ShadoW

  ShadoW sıradan bi üye

  Ben görüşlerimi yazarım ! Görüşlerimi tartışmak kimseye düşmez , sende görüşünü yazar çeker gidersin.. Ben görüşümü yazmış , konuyu açan kişiye tşk. edip çekip çıkmışım.. benim görüşlerimi yargılama hakkını kim veriyo sana ?
   
 13. yandım ali bar10

  yandım ali bar10 Yeni Üye

  burada görüşlerin tartışılması yasak madem , niye bu 'alıntı' ile cevap verme imkanı var. ben yargılamadım kimsenin görüşlerini, yargılasaydım, anında atarlardı forumdan...
   
 14. ShadoW

  ShadoW sıradan bi üye

  Mesajları bildirdim zaten ! incelenip Hakaret içeren ve siyasete dönüştürülen mesajları inceleyip gereken yapılacaktır.

  sana son sözüm ! Benden alıntı yapma bana cevap yazma !!!! Muhattabım değilsin.
   
 15. yandım ali bar10

  yandım ali bar10 Yeni Üye


  bildirmekle iyi yapmışsın, hak etmeyene kullanmadım kötü bir laf, hala söylediklerimin arkasındayım..ne gerekiyosa yapılsın

  kimden alıntı yapıp, kimle muhattab olcamı sana mı sorcam be
   
 16. ShadoW

  ShadoW sıradan bi üye

  Hak eden gibi tavırda bulunamazsın ! Düşüncelerine ters düşen şeylere cevap vermek zorunda değilsin.. başkalarının özğürlüklerine karışmasan iyi olur.
   
 17. yandım ali bar10

  yandım ali bar10 Yeni Üye


  ilk cümleni anlamadım ama , bulunurum nolmuş.:)..düşüncelerime ters düşen şeylere zorunda olduğum için cevap vermek istediğim için cevap veriyorum. kimsenin özgürlüğüne falan da karıştığım yok, eğer farketmeden seni bi hakkından mahrum bıraktıysam, özgürlüğünü kısıtladıysam, o sorunu söyşe de ben de gerekeni yapim, yanlışımı düzeltim
   
 18. ShadoW

  ShadoW sıradan bi üye

  Sana daha ne söyleyim ki :D ! daha gelmiş ne diyosunn !
   
 19. yandım ali bar10

  yandım ali bar10 Yeni Üye

  daha ne söyliim ki deme, YA SÖYLE YADA SUS
   
 20. ShadoW

  ShadoW sıradan bi üye

  Gülüyorum eleman sana ! Sana söz söylemeye luzum yok.
   
Konunun Durumu:
Yeni yanıtlara kapalı.