Necip Fazıl Kısakürek ::..Hayatı ve Şiirleri..::

Edebiyat ve Kitap bölümünde yer alan bu konu gergeous03 tarafından paylaşıldı.

 1. gergeous03

  gergeous03 Üye

  Necip Fazıl Kısakürek (d.26 Mayıs 1904, İstanbul - ö.25 Mayıs 1983, İstanbul), Türk şair, romancı, hikâyeci, piyes yazarı ve fikir adamıdır.

  Hayatı

  Necip Fazıl Kısakürek (NFK)yazdığı "Kaldırımlar" adlı şiir çok beğenildiği için ona bu şiirine ithafen "Kaldırımlar Şairi" denmektedir Kayıtlı bir şecereyle, Alaüddevle devrinin Şeyhülislamı Mevlâna Bektut'a dayanan ve Dulkadiroğulları'na bağlı "Kısakürekler" soyuna mensuptur. Necip Fazıl'ın çocukluğu, mahkeme reisliğinden emekli büyük babasının İstanbul Çemberlitaş'taki konağında geçti. İlk ve ortaöğrenimini Amerikan Koleji ve Fransız kolejleri ile Bahriye Mektebi'nde (Askerî Deniz Lisesi) tamamladı. Lisedeki hocaları arasında dönemin ünlülerinden Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Hamdi (Akseki), İbrahim Aşkı gibi isimler vardı.


  Eserleri

  12 yaşında şiire başlayan Necip Fazıl'ın ilk şiir kitabı daha 17 yaşında iken yayınlandı ve şiirleri M.E.B'in ders kitaplarında okutuldu. Genç yaşta yazdığı tiyatro eserleri, dönemin tiyatrolarında aylarca kapalı gişe sahnelendi. Paris dönüşü yayımladığı Örümcek Ağı ve Kaldırımlar adlı şiir kitapları onu çok genç yaşta ünlü yaptı. Henüz otuz yaşına basmadan çıkardığı yeni şiir kitabı Ben ve Ötesi (1932) ile takdir toplamayı sürdürdü. Yine M.E.B'in yayınladığı bir Türk şairleri Anatolojisi kitabında, 'N.F. Kısakürek herkes tarafından en iyi şair olarak kabul edilmese bile, Ben ve Ötesi Türk Edebiyatı nın en kuvvetli şiir kitabı olsa gerek, der. Meslektaşları tarafından da çok sevilen şair 'Üstat Necip Fazıl Kısakürek, olarak anılmaya başlandı.

  Şöhretinin zirvesinde iken felsefi arayışlarını sürdürüp içinde yeni bir dönemin doğum sancısını hisseden Necip Fazıl için 1934 yılı gerçekten de hayatının yeni bir dönemine başlangıç olur. 30'lu yaşlarında Bohem hayatını en koyu rengiyle yaşadığı günlerde Beyoğlu Ağa Camii'nde vaaz vermekte olan Abdülhakim Arvasi ile tanışır ve bir daha ondan kopamaz.
  Daha sonraları onun için;

  “Bana, yakan gözlerle, bir kerecik baktınız;
  Ruhuma, büyük temel çivisini çaktınız!”
  diyeceği bu büyük insan, onun hayatında yeni bir devrin başlamasına vesile olur ve Üstat, hayatında meydana gelen bu değişikliği şu mısralarla özetler: “Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum; Gökyüzünden habersiz, uçurtma uçurmuşum...”

  Bu tanışma onun hayatında dönüm noktası oldu. İslami kimliği ile öne çıkmaya başladıktan sonra ders kitaplarından şiirleri ve fikirleri çıkarıldı. Necip Fazıl'ın hemen tümünde üstün bir ahlak felsefesinin savunulduğu tiyatro eserlerini birbiri ardına edebiyatımıza kazandırması bu döneme rastlar.

  Tohum, Para, Bir Adam Yaratmak, Nam-ı Diğer Parmaksız Salih gibi piyesleri büyük ilgi görür. Bu eserlerden Bir Adam Yaratmak, Türk tiyatrosunun en güçlü oyunlarındandır. Cinnet Mustatili adlı eserinde hapishane anıları yer alır. Sık sık kapatılan ve çeşitli bahanelerle toplatılan Büyük Doğu'nun çıkmadığı sürelerde günlük fıkra ve çeşitli yazılarını Yeni İstanbul, Son Posta, Babıalide Sabah, Bugün, Milli Gazete, Her Gün ve Tercüman gazetelerinde yayımlandı.

  Büyük Doğu Hareketi'ni başlattığı Büyük Doğu dergisinde çıkan yazılarıyla İsmet Paşa ve tek parti (CHP) yönetimine şiddetli bir muhalefet sürdürmesi sonucu hakkında açılan çok sayıda davada yüzlerce yıl hapsi istendi. 163. maddeye aykırı bulunan yazıları ile birkaç yılda bir hapse mahkûm oldu.

  1980'de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü'nü, İman ve İslam Atlası adlı eseriyle fikir dalında Millî Kültür Vakfı Armağanı'nı (1981), Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü'nü (1982) almıştır. Ayrıca Türk Edebiyatı Vakfı'nca 1980'de verilen beratla 'Sultan-üş Şuara' (Şairlerin Sultanı) unvanını kazanmıştır.

  Türk devleti tarafından, "bir mısrası Türk milletini ihya etmeye yeter" denilerek övülmüş; Şair Hasan Sami Bolak tarafından da, "Şiirin süzme balı, tadı Necip Fazıl'dır - Fikir, san'at ve çile... Adı Necip Fazıl'dır..." denilerek tanımlanmıştır.  Vasiyeti

  Vasiyetinin bir kısmı

  Fikir ve duyguda vasiyete lüzum görmüyorum.Bu bahiste bütün eserlerim, her kelime, cümle, mısra ve topyekün ifade tarzım vasiyettir. Eğer bu kamusluk bütünü tek ve minicik bir daire içinde toplamak gerekirse söylenecek söz "Allah ve Resulü; başka her şey hiç ve batıl" demekten ibarettir.

  Beni, ayrıca hususi vasiyetimde gösterdiğim gibi, İslami usullerin en incelerine riayetle gömünüz! Burada, umumi vasiyette de belirtilmesi gereken bir noktaya dokunmalıyım.

  Cenazeme çiçek ve bando muzika gönderecek makam ve şahıslara uzaklığımız ve kimsenin böyle bir zahmete girişmeyeceği malum... Fakat bu hususta bir muziplik zuhur edecek olursa, ne yapılmak gerektiği de beni sevenlerce malum... Çiçekler çamura ve bando yüzgeri koğuşuna.
  "Son günüm olmasın çelengim top arabam

  Beni alıp götürsün tam dört inanmış adam" çile'de geçen bu satırlar vasiyetini teyit eder niteliktedir


  Kitapları


  Hikâyelerim
  Cinnet mustatili (Yılanlı Kuyudan)
  Nam-ı Diğer Parmaksız Salih
  Bir Adam Yaratmak
  Çile
  Kafa Kâğıdı
  O ve Ben
  Yunus Emre - Kanlı Sarık
  At'a Senfoni
  Para - Mukaddes Emanet
  Sahte Kahramanlar - İman Ve Aksiyon - Özlediğimiz Nesil - İslam Ve Öbürleri
  Hazret-i Ali
  Tanrı Kulundan Dinlediklerim
  İhtilal
  Moskof
  Tohum - Künye
  Aynadaki Yalan
  Reis Bey - Parmaksız Salih
  Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu
  Babıali
  Sosyalizm Komünizm ve İnsanlık
  Hitabeler
  Peygamber Halkası
  İbrahim Ethem - Abdülhamid Han - Siyah Pelerinli Adam
  Hesaplaşma - Tarihte Yobaz Ve Yobazlık - Türkiye Ve Komünizm
  Esselam
  Dünya Bir İnkılap Bekliyor - Yolumuz, Halimiz, Çaremiz - Ruh Muvazenesi - Her Cephesiyle Komünizm
  Hac
  Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar
  Türkiye'nin Manzarası
  Çerçeve - 1
  Nur Harmanı
  İman ve İslam Atlası
  Müdafaalarım
  Veliler Ordusundan 333 (Halkadan Pırıltılar)
  Benim Gözümde Menderes
  İdeolocya Örgüsü
  Mümin Kafir - Vecdimin Penceresinden - Bir Pırıltı Binbir Işık
  Senaryo Romanlarım: Sen Bana Ölümü Yedirdin - Deprem (Çile) - Katibim - Villa Semer - Vatan Şairi Namık Kemal - Canım İstanbul - Ufuk Çizgisi - Son Tövbe - En Kötü Patron
  Çöle İnen Nur
  Son Devrin Din Mazlumları
  Öfke ve Hiciv
  Sabır Taşı - Ahşap Konak
  Ulu Hakan II. Abdülhamid Han
  Başbuğ Velilerden 33 (Altun Halka)
  Çerçeve - 2
  Konuşmalar
  Rabıta-i Şerife
  Doğru Yolun Sapık Kolları
  Başmakalelerim - 1
  Tasavvuf Bahçeleri
  Çerçeve - 3
  Namık Kemal
  Hücum ve Polemik
  Rapor - 1 - Rapor - 2 - Rapor - 3
  Rapor - 4 - Rapor - 5 - Rapor - 6
  Rapor - 7 - Rapor - 8 - Rapor - 9
  Rapor - 10 - Rapor - 11 - Rapor - 12 - Rapor - 13
  Yeniçeri
  Reşahat
  Başmakalelerim - 2
  Mektubat
  Başmakalelerim - 3
  Çerçeve - 4
  Gönül Nimetleri
  Edebiyat Mahkemeleri - Doğu Edebiyatı - Dil Raporları -
  Çerçeve - 5
  Hadiselerin Muhasebesi . 1

  Şiirlerinden bazıları


  Utansın
  Kaldırımlar
  Zindandan Mehmede Mektup
  Sakarya Türküsü
  Canım İstanbul
  Çile
   
 2. HypereND

  HypereND Üye

  gerçekten güzel bir Şair
   
 3. Mic Check

  Mic Check KıRıK KaLeM

  çok severim hatta bir sözü vardı yanlış yazdıysam affola

  Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım

  çok manalı bir söz bence