Milliler ikinci turda: 80-72

Basketbol bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Milliler ikinci turda: 80-72A Milli Basketbol Takımı, C Grubu'ndaki son maçında Çek Cumhuriyeti'ni 80-72 yenerek Eurobasket 2007'de ikinci tur gruplarına yükseldi.

  A Milli Basketbol Takımı, kötü başladığı Avrupa Şampiyonası'nda grubundaki son maçını kazanarak, ikinci tura yükselmeyi başardı. C Grubu'ndaki üçüncü ve son maçında Çek Cumhuriyeti ile karşılaşan 12 Dev Adam, rakibini 80-72 yenerek ikinci tur gruplarında ye alma hakkı kazandı.
  Milliler Mallorca'daki maça ilk 2 maçın aksine hızlı başladı. Mehmet ve Hidayet'le sayılar bulan 12 Dev Adam, savunmada da mücadeleci bir görüntü çizdi. Milli Takım adına ilk çeyreğin tek olumsuz yanı maça iyi başlayan Hidayet'in 3 faul alması olurken, ilk çeyrek 28-15 millilerin üstünlüğüyle geçildi.
  İkinci periyodun ilk 4.5 dakikasında hücumda zorlanmaya başlayan ve sadece 4 sayı üreten takımımız karşısında 15-4'lük seri yakalayan Çek Cumhuriyeti, 15. dakikada farkı 31-28 ile 3 sayıya kadar indirdi. Bu dakikadan itibaren yeniden oyune giren Hidayet ve İbrahim'in üst üste gelen 3 üç sayılık basketleri millileri yeniden rahatlattı. Kerem Gönlüm'ün savunmadaki gayreti de eklenince Türkiye ilk yarıyı 46-31 önde bitirdi.
  Üçüncü periyoda İbrahim'in üç sayılık basketi ile başlayan milliler, 5 dakika boyunca yine hücumda sıkıntı yaşadı. Ay-yıldızlılar, sık oyuncu değişikliği nedeniyle ritim bulmakta zorlanınca rakibin farkı kapatmasına engel olamadı. Çeyrek sonunda 10 sayının altına inen fark, Hidayet'in şahsi gayretleri ile yeniden 59-49 ile 10 sayıya çıktı.
  Son periyotta da hücumda istediği etkinliği sağlamayan milliler, savunmada da rakibine direnç sağlayamayınca bitime 5 dakika kala farkın 6 sayıya inmesine engel olamadı: 64-58. Bu dakikadan sonra savunmasını sertleştiren ay-yıldızlılar, Mehmet Okur'un devreye girmesiyle üstünlüğü tekrar eline aldı ve maçtan 80-72'lik skorla galip ayrıldı.
  12 Dev Adam'da Hidayet Türkoğlu 22 sayı-5 ribaunt-3 asist, İbrahim Kutluay 17 sayı, Mehmet Okur 16 sayı-10 ribaunt ile karşılaşmayı tamamladı.
  Bu sonuçla C Grubu'nda 3. sırayı alan A Milli Takım, ikinci turda F Grubu'nda, Slovenya, Fransa ve İtalya ile mücadele edecek. İlk turda aynı grupta yer aldığı Almanya ve Litvanya ile 2. turda maç yapmayacak olan milliler, gruplara 4 puanla başlayacak.