Genç Milliler, A.S.Turnuvası’nda İkinci Oldu (82-96)

Basketbol bölümünde yer alan bu konu EFSANEMAN tarafından paylaşıldı.

 1. EFSANEMAN

  EFSANEMAN Üye

  Almanya’da bugün sona eren Albert Schweitzer Turnuvası’nda Genç Milliler, final maçında namağlup Yunanistan ile karşı karşıya geldi. Maçtan 82-96 mağlup ayrılan Ay Yıldızlılar, turnuvayı ikinci sırada tamamladılar.

  Maçtan sonra düzenlenen ödül töreninde oyuncularımızdan Enes Kanter turnuvanın "En Değerli Oyuncusu" ödülünü alırken, "En İyi Uzun Oyuncu" ödülüne de layık görüldü. Deniz Kılıçlı ise yapılan değrelendirme sonunda turnuvanın "En İyi Kısa Forveti" ödülünün sahibi oldu.

  Bu maçın öncesinde Amerika ile Avustralya arasında oynanan üçüncülük maçında ise FIBA kokartlı hakemlerimizden Erşan Kartal görev yaptı. Final maçını 2000’e yakın basketbolsever izlerken, 200 Türk vatandaşı da salona gelerek takımımıza tüm turnuva boyunca olduğu gibi destek verdi. Albert Schweitzer Turnuvası’nda gümüş madalya alan Genç Milli Takımımız 31 Mart 2008 Pazar günü saat 15.45’te İstanbul’a gelecek.

  Maça Genç Milliler Melih’in 3 sayılık basketi ile başlarken, Erolcan ile de sayılar buldu. Yunanistan bu basketlere Paspas ile karşılık verdi ve maçın 3. dakikası 6-5 Millilerimizin üstünlüğünde geçildi. Pota altından Enes’in basketine de Jankovic ile hemen cevap veren Yunanistan, maçtaki dengeyi korudu. Melih’in 3 sayılık basketinin ardından Volkan ile de boyalı alanda etkili olan Ay Yıldızlılar, Papanikolaou’nun 3 sayılık basketine engel olamadı. 6. dakika 13-13 eşitlikle geçildi. 3 sayılık atışlarda yüksek bir yüzde ile oynayan Melih’i durdurmakta zorlanan Yunanistan, maçın bu bölümünde Paspas ile skor üretti. Erolcan ve Deniz’in pota altından bulduğu sayılarla üstünlüğünü koruyan Kırmızı Beyazlılar, ilk periyodun son dakikasında Papanikolaou’nun sayılarına engel olmadı. Melih’in serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla ilk periyot 24-24 eşitlikle tamamlandı.

  İkinci periyoda Yunanistan, Sloukas ve Mantzaris’in basketleri ile başlarken Genç Milliler, Melih’in 3 sayılık basketi ile bu periyottaki ilk sayılarına ulaştı. İki takımın da karşılıklı top kayıpları yaptığı mücadelenin bu dakikalarında Ay Yıldızlılar, 3 sayılık atışlarda isabet sağlayamadı. Sloukas ile hücumdaki sıkıntısına çözüm bulan Yunanistan, bu oyuncunun arka arkaya bulduğu sayılarla 14. dakikada 14-3’lük bir seri yakalayarak farkı 11 sayıya çıkarttı(27-38). Top kayıpları yapmaya devam eden ve hücumda skor bulamayan Millilerimiz karşısında Yunanistan seriyi devam ettirerek farkı 16 sayıya kadar çıkarttı(27-43). Volkan’ın serbest atış çizgisinden bulduğu 1 sayı ile 5 dakikalık suskunluğuna son veren ancak savunmasında açıklar veren Ay Yıldızlılar, Melih’in 3 sayılık basketi ile toparlanmaya çalışsa da Mantzaris ile hemen bu baskete karşılık veren Yunanistan farkı korudu. İlk yarıyı da 38-54 önde kapattı.

  İkinci yarıya Melih-Enes ikilisinin basketleri ile başlayan Millilerimiz, savunmasını da sertleştirerek rakibine 2 dakika boyunca sayı şansı tanımadı. Volkan ve Deniz’in de skora katkı yapmasıyla 9-0’lık seri yakalayan Genç Milliler farkı 23. dakikada 7 sayıya indirdi(47-54). Skordaki suskunluğunu Papanikolaou’nun basketi ile bozan Yunanistan, bu dakikalarda Enes’i durdurmakta zorlandı. Melih’in skorer oyunu ile 24. dakikada Ay Yıldızlılar yakaladığı seriyi 13-2’ye taşıyarak farkı da 5 sayıya düşürdü(51-56). Savunma direncini arttıran Yunanistan karşısında hücumda hatalar yapan Genç Milliler, Karathanasis’in sayılarına engel olamadı. Enes ve Melih ile oyundan kopmayan Millilerimiz, 27. dakikada farkı 2 sayıya indirdi ve skoru da 58-60’a taşıdı. Ribaundlarda rakibine oranla daha etkili olan ancak üst üste hücumlardan boş dönen Ay Yıldızlılar, skorda dengeyi kurma şansını iyi değerlendiremedi. Yunanistan bulduğu 3 sayılık basketlerle son periyoda 60-69 önde girdi.

  Karşılaşmanın son 10 dakikalık bölümüne Genç Milliler top kayıpları yaparak başlarken, Sloukas ve Paspas ile skor bulan Yunanistan farkı tekrar 14 sayıya çıkarttı(60-74). Enes, Melih ve Erdinç ile skor üreten ancak rakibinin hücumdaki etkili silahlarını durdurmakta zorlanan Ay Yıldızlılar, son 5 dakikaya 69-81 geride girdi. İbrahim’in basketi ile farkı 10 sayıya indiren ve tekrar maça ortak olmaya çalışan Millilerimiz, arka arkaya bulduğu 3 sayılık atışlardan netice alamadı. Serbest atış çizgisinden skor üretmeye devam eden Yunanistan tekrar farkı açarak son 2 dakikaya da 18 sayılık üstünlükle 73-91 önde girdi. Kalan dakikalarda oyuncularımızın farkı eritme çabaları sonuç vermedi ve maçtan Yunanistan 82-96 galip ayrıldı.

  TÜRKİYE (82):Deniz Kılıçlı 17 (6 ribaund, 1 asist), Melih Mahmutoğlu 29 (3 ribaund, 1 asist), Can Mutaf (1 asist), Erolcan Çinko 5 (6 ribaund, 4 asist), İbrahim Yıldırım 2 (1 ribaund, 1 asist), Volkan İncekara 12 (1 ribaund, 3 asist), Enes Kanter 13 (15 ribaund), Erdinç Balto 4 (5 ribaund, 1 asist)

  YUNANİSTAN(96):Epameinonds-Savvas Papantoniou 2, Evangelos Mantzaris 15 (8 ribaund, 2 asist), Ioannis Karathanasis 2, Konstantinos Papanikolaou 27 (3 ribaund, 1 asist), Konstantinos Sloukas 20 (2 ribaund, 3 asist), V. Jankovic 11 (4 ribaund, 1 asist) , Nikolaos Pappas 17 (9ribaund, 6 asist), Leonidas Kaselakis 2 (3 ribaund), M. Koukoulas

  1. PERİYOT:24-24
  2. PERİYOT:14-30
  3. PERİYOT:22-15
  4. PERİYOT:22-27