Mevlit kandili niçin kutlanıyor

Mübarek Gün ve Geceler bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Mevlit kandili niçin kutlanıyor , Mevlid kandili neden kutlanır, mevlid kandilinin anlamı, mevlid kandili nedir, Mevlid kandili ne zaman kutlanır

  Batıdaki gibi kutlama olmasa da, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in doğum günü olarak kutlanan bu kandil aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir.

  İslam dininin peygamberi olan son peygamber Muhammed'in doğum gecesi aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir. Klasik dönemde (Asr-ı Saadet ve Dört Halife Dönemi) kandiller yer almadığı için geçmişi pek eskiye dayanmamaktadır.

  Mevlid, doğum zamanı demektir. İslam'da Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Muhammed'in doğum günü farklı mezheplerden birçok Müslüman tarafından kutlanır. Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.Kandil Geceleri İslam'ın ilk zamanlarında var olan bir adet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren mistik çevrelerde kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye'de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.

   
 2. Rümeysa

  Rümeysa Guest

  Hz. Muhammed 'in doğduğu zaman . Zaten mevlit doğum demektir .
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 1 Ocak 2016