Mevlit kandili niçin kutlanıyor

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Mevlit kandili niçin kutlanıyor , Mevlid kandili neden kutlanır, mevlid kandilinin anlamı, mevlid kandili nedir, Mevlid kandili ne zaman kutlanır

Batıdaki gibi kutlama olmasa da, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in doğum günü olarak kutlanan bu kandil aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir.

İslam dininin peygamberi olan son peygamber Muhammed'in doğum gecesi aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir. Klasik dönemde (Asr-ı Saadet ve Dört Halife Dönemi) kandiller yer almadığı için geçmişi pek eskiye dayanmamaktadır.

Mevlid, doğum zamanı demektir. İslam'da Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Muhammed'in doğum günü farklı mezheplerden birçok Müslüman tarafından kutlanır. Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.Kandil Geceleri İslam'ın ilk zamanlarında var olan bir adet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren mistik çevrelerde kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye'de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.
 
R
Rümeysa
Hz. Muhammed 'in doğduğu zaman . Zaten mevlit doğum demektir .
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
47B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Üst