Hindistanlılar Türk Aşıgı çıktı

2004 yılında tsunami felaketi sebebiyle bölgeye giden BBC muhabiri George Alağiah, ilk izlemlerini şöyle anlatıyordu: "Aceh'e indiğimde kendimi Türkiye'de sandım. Hayır, her yerde kebab dükkanları olduğu için değil. Bana karpostal satmaya çalışan çocukları gördüğümden de değil. Yok yok, ayakkabı boyacılarının bağrışmalarından ya da araba kornalarından da değil...
Belki inanmayacaksınız ama; herkezin Türk bayraklı şapka giymesinden dolayı böyle bir fikre kapıldım. Yolda gördüğüm bir genç Acehliye, neden şapkalarında Türk bayrağı olduğunu sorduğumda bana verdi verdiği cevap çok ilginçti. Adı Recep olan bu genç; "Kendi bayrağımız olan şapkayı giyersek, alt ay hapis yatıyoruz. Türk bayrağına kimse birşey diyemiyor.Türk bayrağıda bizimkiyle aynı...Zaten, Türkler bizim atalarımız sayılır ve biz bayrağımızı 500 yıl önce onlardan almışız. Bundan dolayı, ne zaman bir maç olsa, Türk Milli Takımının formasını giyiyor, evlerimize Türk bayrağı asıyoruz."
Şaşırdım kaldım; 'Tanrım bu Türkler nerede yok? dedim."
Osmanlı Devleti 16'ncı yüzyılda Hint Okyanusu'na birçok müdahelelerde bulunmuş, Müslüman halkların haklarını korumuştur. Böylece hristiyan ülkelerin denizaşırı askeri eylemlerine karşı, bölgenin güvenliğini sağlamış, ticari yolların denetimini ele geçirmiş, farklı Müslüman gruplar arasında da din birliğini sağlamıştı. Bunun sonucunda, Endonezya sınırları içerisinde bulunan Sumatra Adasın'nın kuzey bölgesindeki Aceh Krallığı, Osmanlı eğemenliğini kabul etmişti. Osmanlıdan yıllarca askeri ve maddi yardım alan bu krallık, en sonunda Türk bayrağını kendine özgürlük simgesi olarak seçmişti.
Bugun Endonezya'dan ayrılıp bağımsız bir devlet kurma çabasını veren ve kendi dillerinde adı "Nanggröe Aceh Darussalam" olan Aceh,Aralık 2004 yılında tsunami ile yerle bir olmuş, Türk halkının dikkatini ilk kez, yaşanan bu felekat yanında, dalgalandırdıkları Türk bayraklarıyla çekmişti.
(alıntı)