D-Smart aboneleri böyle feryat ediyor!

fbrdm07 HaRBi DeLiKaNLı
Futbolseverlerin heyecanla beklediği Avrupa kupası maçları başlıyor. Fenerbahçe ve Galatasaray bugün sahneye çıkıyor ama D-Smart aboneleri feryad ediyor. İşte gerçekler:

Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un mücadele ettiği UEFA Avrupa Ligi maçlarının yayın hakkını elinde bulunduran dijital yayın platformu D-Smart’ın aboneleri, “mağdur edildikleri” gerekçesiyle sanal alemde seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

"KANDIRILDIK" DİYE MAHKEMEYE KOŞUYORLAR

İki yıl önce, medya patronu Aydın Doğan’ın, gazete ve TV'lerinin uzun soluklu reklamlarıyla tanıtımı yapılan D-Smart’ın binlerce abonesi, sanal alemde seslerini duyurmaya çalşırken bir çoğu da maç yayınları konusunda kandırıldıklarını belirterek tüketici mahkemelerine başvurdu.

SANALDA 2 BİN 600 KİŞİ ŞİKAYETÇİ

“Bir kere ödeyin, tüm kanalları ömür boyu bedava kullanın” reklamlarıyla abone kampanyaları düzenleyen fakat, hazırlık maçları dahil UEFA maçlarını “Futbol Smart” kanalından şifreli olarak yayınlayan D-Smart mağdurları sosyal paylaşım sitesi facebook’da grup kurdu. “D-Smart mağdurları” başlığı ile açılan ve 2 bin 637 kişinin üye olduğu grupta, belgelerle hak aranıyor. Ayrıca D-Smart’la ilgili açılan başlığın altında ise 400’den fazla yorumu yazılmış.

"BİZDE DONSÖZLÜK YOK"LU BELGE

D- Smart Abonelik sözleşmesinde yer alan “Tarafların hak ve yükümlülükleri” başlığı altındaki 4. Madde geçen, “Şirket, D-Smart hizmetlerinin niteliğini ve kanal sıralamalarını değiştirebilir. Ancak, sözleşmenin imzası tarihinde kullanıcı tarafından izlenebilen yayınların ileri bir tarihte şirket tarafından ücretlendirilmesi halinde bile kullanıcı, bu yayınları ücretsiz olarak izlemeye devam edecektir” ifadelerini sitede yayınlayan mağdurlar, haklarını farklı birkaç yoldan arayacaklarını da ifade ediyorlar.

Ünlü oyuncu Şahan Gökbakar’ın oynadığı reklam filmlerinin video kayıtlarını da sitede yayınlayan mağdurlar, reklamlarda yer alan, “Aldığınız zamanki koşullar neyse o… Bizde dansözlük yok” sözlerine dikkat çeken D-Smart üyeleri, maç yayınlarını izlemek için kendilerinden ekstra olarak “yıllık 199 TL” ücret istendiğini ifade ediyorlar.

MAÇLAR İÇİN EKSTRA 199 TL

D-Smart “Full Paket” üyesi olduğunu ama Futbol Smart yayınlarını izleyemediğini belirten Özgür Mercan isimli bir vatandaş, “Full Paket’i satın alırken bana yeni açılacak bütün kanalları hiçbir ücret ödemen izleyebileceğimi söylediler. Ama şimdi yeni açılan “Futbol Smart” kanalını izleyebilmem için 199 TL daha vermemi istediler.” diye serzenişte bulundu. Mercan, hakkını aramak için aradığı D-Smart müşteri hizmetlerinin kendisine kaçamak cevaplar verdiğini, her aramasında “Biz size geri döneceğiz” denildiğini ama bu zamana kadar hiç aranmadığını belirtti.

Bu akşam oynanacak olan Fenerbahçe – Honvend ve Netanya – Galatasaray maçlarını izleyemeyecek olan D-Smart aboneleri şikayetlerini şu ifadelerle duyurmaya çalışıyorlar:

"ÜCRET ALINMAYACAK" DENİLDİ
“Yaklaşık bir yıl önce D-Smart hakkında bilgi almak için bir yetkili satıcıya gittim. Özellikle spor yayınlarını sordum. Futbol organizasyonlarının çoğunu (UEFA yeni adıyla Avrupa Ligi, Şampiyonlar Ligi, hazırlık maçları belki süper lig) D-Smart'ın alacağını ve D-Smart uydu alıcısını aldıktan sonra ekstra bir ücret talep edilmeyeceğini söylediler.
Bunun üzerine işlemlerimi yaptırıp D-Smart uydu alıcısını aldım. Bu yıl hazırlık maçlarının bazıları şifreli olarak yayınlandı, yine Avrupa Ligi'nin ücretli olup şifreli yayınlanacağı reklâmlarda duyurulmakta.

"75 TL’YE UYDU ALICISI ALIRIM"
D-Smart'ı bu uygulamasından ötürü şiddetle kınıyorum. Kesinlikle söylüyorum yaptığınız insan yanıltmaktan başka bir şey değil. Tüm paket üyeliği 1 seneliktir. Tuttuğum takımın Avrupa maçlarını seyredemeyeceksem 75 TL'ye de uydu alıcısı satılıyor.

"ÜCRETSİZ VE ŞİFRESİZ" DEDİLER
“Bundan 1.5 sene önce D-Smart aldım. Almadan önce UEFA maçlarının ne kadar D-Smart’ta olduğunu sorduğumda bana gelen mail aynen şuydu: ''Kulüplerimizle yapılan anlaşma neticesinde Beşiktaş 8, Galatasaray 4 ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 1 yıl boyunca -yayın haklarının kendilerine ait olduğu- şampiyonlar ligi ön eleme, UEFA kupası ve özel hazırlık maçları D-Smart dijital platformunda yayınlanacaktır. D-Smart uyumlu uydu alıcısına sahip olmanız halinde bu maç yayınlarını ücretsiz ve şifresiz olarak izleyebilirsiniz." Yani Galatasaray'ın maçlarını benim 2 sene daha ücretsiz ve şifresiz olarak izlemem gerekiyor. Ama izleyemiyorum. Anlayacağınız D-Smart tarafından yanıltıldım.”

"İKİ TANE ALMIŞTIM"
Maalesef bu D-Smart mağdurlarındanım. Hem de 2 tane almıştım. Şimdi o uyduruk recevierlarımla beraber birbirimize bakıyoruz.

"D-SMART FULL KELİMESİNİN ANLAMINI ÖĞRENMELİ"
Cep telefonuma 26.07.2009 tarihinde D-Smart'tan "Sadece bugün için ful paket vade farksız on iki taksitle sadece 199 TL. Bu fırsatı kaçırmamak için ilgili numaraya mesaj atın biz sizi arayalım" mesjaı geldi. Mesaj attım. İki gün geçti arayan soran yok. Ben aradım, tam onaylarken birden aklıma geldi ful pakette izleyemeyeceğim kanal olup olmadığını sordum. Kısa bir duraksamadan sonra spor kanalarını izleyemeyeceğimi öğrendim. İzlemek istersem ful+spor paketi almam gerektiğini öğrendim. Fiyatı ise 300 küsur TL imiş. Ful kelimesinin ne anlama geldiğine sözlükten bakın lütfen.

"D-SMART KELİME OYUNLARIYLA MAĞDUR EDİYOR"
Bundan 1 ay öncesine kadar D-Smart kullanıcılarına UEFA maçlarını 2012 ye kadar izletme taahhüdünde bulunuyordu. Tabi bu hizmeti FutbolSmart adlı kanaldan yapacağını belirtiyordu. Fakat UEFA kupasının isminin değişmesini fırsat bilerek Eurofutbol adında yeni bir kanal açarak maçları bu kanaldan yayınlayacağını duyurdu ve bunun için yeni bir spor paketi oluşturdu. Bu pakete 200 TL kadar para talep ediyorlar. Yeni kullanıcılara bu paket karşılığında 3 ya da 4 kanal şifresiz olarak izletiyorlar fakat biz eski kullanıcılara bu kanallardan sadece Eurofutbol kanalı şifresini açmak için 200 TL talep ediyorlar. Yani tek kanalı bize 200 TL gibi bir rakama açıyorlar. İşte fırsatçılık tam burada başlıyor. Ben ve benim gibi birçok kullanıcı D-Smart platformuna sadece bu maçları seyretmek için girmiş bulunmakta. Şimdi size soruyorum bir Türk takımı UEFA ya da Şampiyonlar Ligi'nde kaç maç oynuyor? En fazla 3 - 4 maç değil mi? Bu maçlar için bizden istedikleri rakamı düşünebiliyor musunuz? Kullanıcılarından aylık ücret talep etmeyeceğini söyleyen D-Smart yetkilileri her seferinde kelime oyunlarıyla biz kullanıcılarını mağdur ediyor.

Son düzenleme moderatör tarafından:
Ömer
Yönetici
Ama şöyle bir şey var böyle olacağı zaten belliydi.Adamlar sözleşmeye mevcut kanallar için ek ücret alınmayacak dediler ve şimdi yeni kanallarda yayınlıyorlar maçları.

-uykucusirin- KVP Hayranı
honved şifresizdi bizde var d-smart futbol smarttaydı ama euro sprot çıktı200 tl ama adamlar söyledimi yeni kanalda yayınlayacağız diye

pesimist sanal alem
sahibi aydın dogan olan bir kurulustan her türlü çirkef dolandırıcılık beklenir insan haklarını kimse umursamıyor durumu olmayanlar illa alamasın mı yani avrupada insan hakları cignendigi için yasaklıyorlar bukdar kanl sifreli ve üyelik gerektiren özel tarifeyle satılmaz d-smartın iptal olması lazım bütün kanlları alıyor

fbrdm07 HaRBi DeLiKaNLı
saçmalık şurda bu d smart ilk kurulduğunda artık abonelik sistemine son tek seferde uydu alıcısı alın dendi. ama şimdi bakıyoruz yine abonelik sistemi war . eurosmart çıkmadan önce full paket almış bi adama siz sonradan 200 tl daha masraf çıkartıp spor paketi saçmalığını sunuyorsunuz . şimdi soruyorum size full ne demek? benim bildiğim tamamen , tam , tüm gibi anlamları var . acaba kendileri inanıyolarmı söylediklerine onu merak ediyorum ben!!! Türk milleti ne de olsa söğüşleyin milleti ohh bide 3 sene beklettiniz 3 g çıkacak diye maşallah oda adsl den pahalı . biz daha çok gelişiriz bu halk sömürücü şirketler başımızda iken.

pesimist sanal alem
Türkiy'ede insan hakları yok arkdasım insanları sahte vatlarle kandırdılar şimdi ek masraf cıkardılar alırken full paket su kadar diyolar sonra ek kanal cıkartıp 200 tl masraf cıkartıyolar full ne demek? aydın dogan bunu acıklasın devletin bu işe el atması lazım bizim kuüplerde parada die geberiyolar tamam digitürk var havuz sistemi var neden dsamartla anlasma yapıyorsunuz bizim gibi alt kesim insanlarının taraftarlıgı felan önemli degil izlemeskte olur degilmi böle sisteme .. ben baska bişi demiyom bizim ülke adam olmaz

NymO Değişik Yönetici
Marez yollardan d-smart izlemeye devam ! ne uğraşıyor bu millet para öde kanal açtır bilmemne al bi skystar tv kartı büsürü yöntem var izlemek için