Çocuk kıyafeti seçimi nasıl olmalı?

Çocuk Modası bölümünde yer alan bu konu Sehbal tarafından paylaşıldı.

 1. Sehbal

  Sehbal Üye

  Çocukar için kıyafet seçimi, Çocuk giyimi tercihleri, Çocuk kıyafeti nasıl seçilir
  cocuk kiyafeti.jpg cocuk-kiyafeti.jpg
  Özellikle yeni doğan döneminde çocuklar çok hassas olurlar.
  Bebekliğin her döneminde sadece ne yiyip içtikleri değil, ne giydikleri de çok önemli. Anneler bebek giysisi alırken ince eleyip sık dokumak zorunda.

  Uygun olmayan kıyafetler, bebeğinizin cildine zarar verir, çok terlemesine, çok üşümesine, kısacası bebeğinizin zarar görmesine, sağlığının bozulmasına yol açabilir.

  Uzmanlar bu nedenle bebek giysisi seçimi konusunda anneleri uyarıyor. Peki çocuk giysisi alırken nelere dikkat edilmeli? Öncelikle alacağınız giysinin kumaşı doğal, pamuklu olmalı.

  Bebeğin cildi çok hassastır ve yumuşak-doğal kumaştan yapılan giysiler cildine zarar vermez. Alacağınız kıyafetler asla dar kesimli olmamalı. Eldivenler parmaksız olmalı. Parmakları olan eldivenleri bebeğe giydirmek zordur. Giydiğinde de elleri sıkışabilir, canı yakabilir.

  Giysiler çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkanabilmeli. Bebeğe mutlaka bady giydirilmeli. Body hem bebeğin bezinin kaymasını engelleyip bezin değiştirilmesini kolaylaştırır ve hem de minik yavrunuzu sıcak tutar. Ayrıca bebeğin kıyafetleri geniş, onun yüzünü kapatmayacak tipte olmalı.

  Bebeklerin çoğunun yüzlerinin kapanmasından hoşlanmadığını hatırlatalım.
  Yine bebeğe tayt, bot ve çorap giydirecekseniz, bunların sıkı sıkı olmamasına, biraz bol olmasına özen gösterin. Bebeğiniz yenidoğan ise giysi seçerken 0-3 yaş arası kıyafetleri tercih edin. Bebeklerin olağanüstü bir hızla büyüdüğünü unutmayın.

  Bu nedenle kullanılmış bebek giysisi veya kendinize yakın gördüğünüz kişilerden alacağınız bebek giysileri ile bebeğinizi giydirebilir, üstelik masraftan kurtulabilirsiniz. Zira çocuk kıyafetleri fiyatları, yetişkin giysi fiyatları ile yarışıyor, hatta geçiyor.
   
 2. Şeyma

  Şeyma Harbi Aktif Üye

  bence anneler çocukların da fikirlerini almalılar.;)