Fatiha Suresi Dinle

Kuran-ı Kerim'in ilk suresi olan Fatiha Suresi'ni sayfamızdan dinleyebilirsiniz. Elham ismiyle de bilinen Fatiha Suresi MP3 Dinleme sayfası.

Kuran'ı Kerim'in ilk suresi olan Fatiha Suresi Mekke döneminde nazil olmuştur ve 7 ayettir. Her namazda okuduğumuz halk arasında Elham Suresi olarak'da bilinen bu surede duanın en güzeli yer almaktadır.


Başta her hayrın başı olan Bismillahirrahmanirrahim ile başlıyoruz ve onun ismiyle işe başladığımızı dile getiriyoruz. Alemlerin Rabbi'ne hamd ediyoruz ve onun din gününün yegane sahibi olduğunu kabul ediyoruz. Yalnızca Allaha ibadet edip, her türlü isteğimizi de ondan dilememiz gerektiğini de beyan ediyoruz. Ve hidayete ermek, doğru yolu bulmak ve sırat-ı müstakim'de dos doğru ilerleyen bir mü'min olmak için ona yakarıyoruz.


Fatiha Suresi, Kur’ân’ın vahiy diliyle özetlenmiş hâlidir. Kur’ân’ın çekirdeğidir. Kur’ân’ın özüdür, özetidir. Kur’ân’ın köküdür. Kur’ân’ın tohumudur. Bediüzzaman’ın ifadesiyle, “Kur’ân-ı Azimü’ş-Şânın bir timsâl-i münevveridir.”


Mekke-i Mükerreme'de Kabe'de imamlık yapan Mahir el-Muayklı'nın tilaveti ile Fatiha Suresi'ni dinleyebilirsiniz. Dilerseniz Fatiha Suresi'ni mp3 olarak da indirebilirsiniz. MP3 dosyasının ses kaltesi 148 Kbps'dir.


Üst