Velilere ergenlik dönemi anlatılacak

Le Mans Üye
ANKARA (ANKA) - Milli Eğitim Bakanlığı, “Evin Okula Yakınlaşması ve Değişen Anne Baba Rolleri Projesi” ile imam hatip liselerinde velilerin çocukları ile iletişimini artırmayı planlıyor. Veliler ile aile toplantıları ve ev ziyaretleri yapacak olan imam hatip lisesi öğretmenleri, velilere çocukların ergenlik dönemindeki bedensel ve psikolojik gelişimini anlatacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Eğitimde öğretmen, öğrenci, aile ve velilerini birbirlerini tamamlayan unsurlar olduğu gerekçesiyle “Evin Okula Yakınlaşması ve Değişen Anne Baba Rolleri Projesi”ni hayata geçirdi. Din Öğretimi Genel Müdürü İrfan Aycan, İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Liselerine bir yazı göndererek anne babalara, çocuğun bedeni büyüme ve ruhsal gelişim süreci içerisinde değişim ve gelişimine yönelik özelliklerinin tanıtılması gerektiğini açıkladı. Proje ile anne babalarının birbiriyle ve çocukları ile sağlıklı ilişki ve iletişim kurmalarının sağlanacağını kaydeden Aycan, duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilen, kendini tanıyan, kendine yardım eden ve kendini geliştiren çocuklar ve gençlerin yetiştirilmesine katkıda bulunulacağını ifade etti.

-“EĞİTİMDE AİLE ÖNEMLİ”-

Eğitimde öğretmen, öğrenci, aile ve velilerin birbirlerini tamamlayan unsurlar olduğunu söyleyen Aycan, “Ülkemizde eğitim daha ziyade öğrenci ve öğretmene yönelik olarak sürdürülmektedir. Oysa bireyin eğitim açısından öncelikli olarak etkilendiği ortam, aile ortamıdır” diyerek ailenin önemine dikkat çekti. “Evin Okula Yakınlaştırılması ve Değişen Anne Baba Rolleri Projesi”nin 2007-2008 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'da pilot olarak uygulandığını bildiren Aycan, olumlu sonuçlar aldıklarını anlattı.

-VELİLERE KONFERAS VERİLECEK AİLE ZİYARETLERİ YAPILACAK-

Proje kapsamında ilk etapta bazı okul müdürlerine verilen seminer ile Genel Müdürlük tarafından hazırlanan “Evin Okula Yakınlaştırılması ve Değişen Anne Baba Rolleri” adlı iki cilt kitap ve örnek sunum CD'leri ile iliniz Rehberlik Araştırma Merkezleri'nden yararlanılacak. Proje kapsamında Problem Tarama Çalışmaları, Ergenlik Döneminde Gelişim, Yaygın Anne Baba Tutumları, Öğrenci Aile İlişkileri, Etkili Yaşam, Kültür ve İletişim, Din Eğitiminin Psikolojik Temelleri gibi konularda velilere periyodik programlar dahilinde konferanslar verilecek. Ayrıca aile toplantıları, ev ziyaretleri yapılarak proje ile ilgili çalışmalar yapılacak.