Uzayda Temizlik Var

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu sevdaL tarafından paylaşıldı.

 1. sevdaL

  sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde

  Uzayda TEMİZLİK var


  Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Endeavour uzay mekiği astronotlarından ikisi istasyonun bakımına başladı.




  Dünya yörüngesinde yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) Endeavour uzay mekiği astronotlarından ikisi istasyonun dışına çıkarak ana güneş paneli kolu yuvasındaki tıkanıklığı giderecek yıkama-yağlama işlemini başlattı.

  ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın Florida eyaleti Cape Canaveral üssünden verilen bilgiye göre, insanın 47 yıllık uzay etkinliğinde uzayın yer çekimsiz ortamında yapılan yürüme işinde bugün ilk yol gösterici kadın astronot olan Heidemarie Stefanyshyn-Piper ile yardımcısı astronot Stephen Bowen, bir yıldır güneş ışınından tam yararlanma açısını tutturamayan güneş panelini onarmaya başladı.

  Piper ile Bowen ana panel kol yuvası ekleminin onarımı için 4 çalışmadan ilkine girişti. Bu çalışmanın süresi 6,5 saat.

  Yer'den 355 bin metre (355 km) irtifada saatte 27 bin km hızla seyredebilen UUİ'de Sandra Magnus yörünge mühendisliği yapıyor. Magnus'un yerini aldığı Greg Chamitoff, önceki gün UUİ ile kenetlenen Endeavour ile iki hafta sonra dünyaya dönecek.

  UUİ'deki üç astronot ile istasyona kenetli olarak iki hafta geçirecek Endeavour'un 7 astronotunun istasyon içindeki 5 astronotu da, dün başladıkları ikmalle iç mekan genişletme işini sürdürdü.

  UUİ'nin baş destekçileri Rusya Uzay Kurumu ile NASA, 2009 ortasında uzun dönem (3-6 ay) istasyon eleman sayısını 3'ten 6 astronot ve kozmonota çıkarmak istediğinden UUİ'ye iki ek yatak odası ile ek mutfak ve banyo yapılıyor.

  Astronotlar gelen yeni buzdolabıyla da ilk kez ''soğuk meşrubat içme imkanına kavuşuyor.'' Daha önce kozmonot ve astronotlar ılık veya sıcak içeceklerle yetiniyorlardı.

  Yapımı geciken UUİ'nin inşaatına başta Rusya ve ABD, Kanada, Avrupa Uzay Kurumu, Brezilya, Japonya katkı sağlıyor. Yapımı ilk önce 2006'da tamamlanması planlanan UUİ, bitirilince gece çıplak gözle gökte Ay'dan sonra görülebilecek en büyük ''asılı uzay nesnesi'' olacak.

  Columbia uzay mekiğinin Şubat 2003'teki kazası UUİ'nin yapımını aksattı. SSCB döneminden gelen Rusya'nın tecrübesi ''aranın kapatılması için'' çok yararlı oldu.

  AA