tuz gölü

Harbi Muhabbet bölümünde yer alan bu konu agent force tarafından paylaşıldı.

 1. agent force

  agent force Harbi Aktif Üye

  Tuz Ne Kokuyor ?!

  Artık tuz yemeyin yedirmeyin! Nedenine gelince , aşağıdaki yazıyı okuyun. Neden yememeniz gerektiğini anlayacaksınız.
  TUZ GÖLÜ
  Aşağıdaki bilgiler maalesef doğru...
  Sonra; Türkiye neden kanserden kırılıyor..' diye soruyoruz..! ?

  Tuz Golü, Van Gölü'nden sonra ülkemizdeki ikinci büyük golüdür... Uzunluğu 80 km olan Tuz Gölü'nün genişliği 48 kilometreyi bulur... Geniş bir alanı kapsamasına karşılık çok sığ bir göldür... Dünyanın en tuzlu gollerinden biridir... Litresinde 329 gram gibi çok yüksek oranda tuz ihtiva etmektedir.. . Gölün bu özelliğini değerlendirerek tuz elde etmek amacıyla kıyılarında çok sayıda tuzla kurulmuştur.. . Bu tuzlalardan elde edilen tuz Türkiye'nin gereksinimi olan tuzun büyük
  bölümünü karşılamaktadır. ..

  Türkiye'nin oldukça kurak bir yerinde yer alması nedeni ile bu sığ bölgelerde çok yoğun bir şekilde buharlaşma görülür... Doğu kısmındaki körfez dışında tümüyle kuruyan Gölün tabanında, kalınlığı yer yer 30 cm.'yi bulan mevsimlik bir tuz katmanı oluşmaktadır.. . Tuz Gölü'nün en derin yeri sadece 2 m.'dir. Öteki kesimlerin derinliği sadece santimetrelerle ölçülebilmektedir.
  Göle dökülen en önemli akarsular? Peçeneközu deresi' ile Melendiz çayı'dır. Coğrafya bilgileri aynen böyle diyor. Coğrafya bilgilerine girmemiş aci gerçek ise şudur:
  Tuz Gölüne dökülen en büyük akarsu Konya' nın şehir kanalizasyonudur. .. Çumra yönüne verilen kanalizasyon bu doğrultu üzerinden maalesef herhangi bir arıtmaya tabi tutulmadan doğrudan Tuz Gölü'ne akıtılmaktadır. ..
  Bir milyonu gecen şehir nüfusunun sanayi artıklarını da taşıyan şehir kanalizasyonu bizlere iyotlu ya da iyotsuz tuz olarak geri dönmektedir.. .

  Yrd. Doc. Dr. MUSTAFA DURAN
  PAMUKKALE UNIVERSITESİ
  FEN-EDEBIYAT FAK. BIYOLOJI BOL.
  20017 DENIZLI
   
 2. bjk1903carsi

  bjk1903carsi Harbi Beşiktaşlı

  pislik mi yiyoruz yani ben tuzsuz yemek yiyememki bari yiyecegim tuz markası diyinde onu yiyeyim