Sultan 2. Ahmet Han Kimdir

Osmanlı bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Sultan II Ahmet'in Hayatı
  Yirmi birinci Osmanlı padişahı. 1643'te Edirne'de dünyaya gelen Sultan İkinci Ahmed, Sultan İbrahim Han ve Hatice Muazzez Sultan'ın oğludur. Çok iyi derecede Arapça ve Farsça bilen padişah, kardeşi İkinci Süleyman'ın dört yıllık saltanatı sırasında sarayda kafes hayatı yaşadı. 1691 yılında tahta çıktığında ise 49 yaşındaydı.

  İkinci Ahmed halka yakın bir padişahtı. Ara sıra sıradan bir kıyafetle halk arasında dolaşır, insanların sorunlarını dinler, çare bulunması için gerekli yerlere emirler verirdi. Sürekli olarak İslam'a hizmet arzusu içindeydi. Tahta çıktığı zaman şöyle söylemişti: "Ben saltanata talip değildim. Allah-u Teala fazl-u kereminden bu aciz kuluna nasip eyledi. Bu nimetin şükrünü eda edemem." Bu söz onun Allah'a bağlılığını ve tevazusunu göstermektedir.

  İkinci Ahmed'in bir başka güzel özelliği ise her zaman bilenlerle istişare etmesi, sonra karar vermesiydi. Aynı zamanda kendisi de hattat ve şair olan padişah sanatkarları korur, onlara değer verir, daha iyiye ve daha güzele yönelmeleri için çalışırdı. Padişah'ın kabri Kanuni Sultan Süleyman Türbesi içinde yer almaktadır.

  sultan2ahmet.jpg
  Sultan İkinci Ahmet Han
  1643-1695​